kiev gezi rehberi

Yeşil alanlarının büyüklüğünden dolayı Goethe’nin “parkın içindeki şehir” olarak tanımladığı Kiev, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile öne çıkıyor. Bağımsızlığının ardından renkli gece hayatı ile ilgi çeken başkente gitmeden önce hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler Kiev gezi rehberi içerisinde sizleri bekliyor.

Kiev Gezi Rehberi

Her zaman olduğu gibi kent hakkında kısa bilgiler vererek, Kiev gezi rehberi yazıma başlamak istiyorum.

 • Nüfus: Ukrayna’nın başkentinde nüfus, 3 milyona yakın.
 • Din: Halkın büyük çoğunluğu Hristiyan olmakla birlikte Ortodoks mezhebine mensup.
 • Resmi Dil: Kiev’de konuşulan resmi dil Ukraynaca. En çok konuşulan ikinci dil Rusça; ancak halkın özellikle genç kesimiyle İngilizce konuşarak anlaşabilirsiniz.
 • İklim: Kent, karasal iklimin etkisinde. Bu nedenle seyahat için en uygun dönem ilkbahar sonu ile yaz ayları.
 • Yüz Ölçümü: Kiev, 603 bin km²’lik alanı kaplıyor.
 • Coğrafya: Dinyeper Nehri’nin kıyısına kurulmuş olan kent, ülkenin kuzeyinde yer alıyor. Şehir, konum olarak Belarus sınırına yakın.
 • Ekonomi: Doğu Avrupa’nın en gelişmiş 2. ülkesinin başkentinde son yıllarda sanayi ve teknoloji alanlarında gelişme görülmekle birlikte halkın çoğunluğu gelir açısından orta seviyede.
 • Para Birimi: Resmi para birimi olarak Grivna kullanılıyor.
 • Saat Farkı: Ülkemizle arasında saat farkı bulunmuyor.
 • Vize: İki ülke arasında yapılan anlaşma neticesinde Kiev’e vizesiz seyahat edebilirsiniz. Hatta son dönemde yapılan anlaşmalar ile Kiev’e pasaportsuz, yeni çipli kimlikler ile gitmek de mümkün.
 • Gezi Süresi: Tempolu bir seyahat ile 2 günde şehrin en popüler yerlerini görebilirsiniz. Eğer Ukraya’nın ünlü gece hayatına biraz zaman ayırmak ve daha rahat bir seyahat yapmak isterseniz en fazla 3 gün Kiev gezisi için yeterli olacaktır.
 • Tarih: Kavimler Göçü sırasında kurulan Kiev, bir yöneticisi olmadığı için 500 yıl kadar Türkler’in egemenliğinde kalmış. 10. yüzyılda Kiev Prensliği’nin merkezi haline gelen kent, ticaret ve tarım açısından avantajlı konumu sayesinde kısa sürede zenginleşmiş. Sovyet döneminde ülkenin 3. önemli kenti sayılan Kiev, 1991 yılında Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasının ardından başkent ilan edilmiş.

Kiev’de Ulaşım

kiev gezi rehberi ulaşım

Kiev gezi rehberi dahilindeki en önemli konulardan birisi olan ulaşım için kentte kullanabileceğiniz en rahat toplu taşıma şekli metro. Ruslar tarafından inşa edilmiş olan ve dünyanın en gelişmiş ağlarından birisi olan Kiev’deki metro hatları sayesinde gezilecek tüm noktalara, trafikten etkilenmeden kolayca ulaşabilirsiniz. Metro hatlarında yolculuk edebilmek için tek yapmanız gereken, tek kullanımlık jetonlarda satın almak. Jetonları metro istasyonlarındaki makinelerden ya da gişeden rahatlıkla alabilirsiniz. Jeton fiyatları oldukça ucuz.

Kentte seyahat etmek için kullanabileceğiniz diğer toplu ulaşım seçeneklerini ise otobüstramvay ve troleybüs gibi araçlar oluşturuyor. Özellikle otobüsler şehir içinde metro ile ulaşımın zor olduğu noktalarda kullanışlı olabiliyor. Örnek olarak Lavra (Mağaralar Manastırı) ve Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzeleri‘nin olduğu bölgede yakın metro durağı yok. Ama dilerseniz bu bölgelere ulaşmak için 105,5 metre ile dünyanın en derin metro istasyonu olarak bilinen Arsenalna istasyonuna gidip hemen yolun karşısından 24 numaralı otobüs ile son durakta inerek gezi noktalarına ulaşabilirsiniz.

Konforlu yolculuk için tercih edebileceğiniz taksilerde ise Doğu Avrupa ülkelerine özgü ve uzak durmanız gereken korsa taksicilik uygulaması oldukça yaygın. Fahiş fiyatlarla taşımacılık yapan ve güvenlik açısından dezavantajlı bu araçlar yerine resmi işaretli olanları seçmenizi şiddetle öneririm. Resmi taksiler ülkemizdeki türdeşlerine göre fiyat açısından daha ucuzlar.

Kiev Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım: Kentin merkezi noktalarına ulaşabilmek için havaalanından kalkan Marshurutka isimli minibüsleri veya Skybus’leri tercih edebilirsiniz. Ortalama 1 saatte kent merkezine giden toplu taşıma araçları yerine rahat yolculuk içinse taksiler Kiev Havaalanı – şehir merkezi arası ulaşım sağlamak için değerlendirebileceğiniz son seçenek.

Kiev Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşım sağlayan çeşitli firmalar da mevcut. ingotaxi.com ve happygotaxi.com en ünlü olanlardan. Fiyatlar kişi sayısına göre değişiyor. Genellikle 3 kişiye kadar normal taksi 4 kişi ve üzeri için minivan sunuluyor. Dilerseniz havaalanı transferi için Booking.com üzerinden oteliniz ile de iletişime geçebilirsiniz. Örnek olarak Kiev’de nerede kalınır yazısında da tavsiye ettiğimiz şehrin en popüler otellerinden 4 yıldızlı Khreschatyk City Center Hotel bu servisi sağlayan otellerden. 3 kişiye kadar normal taksi ile tek yön ulaşım yaklaşık 500 Grivna (65 TL), 4 kişi ve üzeri için sağlanan minivan ücreti ise 1000 Grivna (130 TL). Bu arada eğer 4 kişiyseniz ve çok fazla bavulunuz yoksa bunu otelinize özellikle belirtmenizde fayda var. Duruma göre 1000 Grivna yerine normal taksi için 500 Grivna’yı kabul edebilirler.

Eğer bu servisi otelinizden ayarlarsanız ödemenizi anlaşmaya göre otelinize ya da şoförünüze yapabilirsiniz. İnternet üzerinden ayarlarsanız ödemenizi rezervasyon anında yapmanız gerekebilir. Uçuş bilgilerinizi detaylarıyla anlaşma yaptığınız yere verirseniz havalanında adınızın yazılı olduğu dövizi taşıyan şoför sizi karşılayacaktır.

Kiev’de Yeme İçme

kiev gezi rehberi yeme içme

Her alanda olduğu gibi Kiev’de yeme içme çeşitliliği açısından da Sovyet etkisini görmek mümkün. Soğuk havanın etkisiyle votka tüketiminin yaygın olduğu kentin önde gelen yerel lezzetlerinin başında tatlı su balıkları ve tavuk kullanılarak pişirilen yemekler geliyor. En çok tüketilen tatlı su balıkları marine edilmiş veya kurutulmuş aynalı sazan, turna ve mersin balığı. Tavuk yemekleri arasından tadım konusunda öncelik vermenizi önereceğim lezzet ise ülkemizde de meşhur olan Kievski.

Kiev’de tadabileceğiniz yemekler sadece Sovyet mutfağından oluşmuyor. Kültür ve eğlence turizmi açısından Doğu Avrupa’nın önde gelen destinasyonunda İtalyan, Fransız, Amerikan, Japon, Çin mutfaklarından seçkin örnekler sunan restoranları kolaylıkla görebilirsiniz.

Çorbalar ve ekmek çeşitleri ile zenginleşen yerel mutfak kültürü yerine daha bilindik lezzetler arıyorsanız, kent merkezinde faaliyet gösteren Mc Donald’s gibi fast food restoranlarını veya “Gurme” gibi Türk yemekleri sunan yerleri tercih edebilirsiniz. Şehrin en ünlü ve merkezi caddesi olan Kreşatik‘in Bağımsızlık Meydanı tarafında Mc Donald’s yer alıyor. Caddenin başlangıç tarafında ise Dominos Pizza var.

Kiev genelinde Türk restoranı sayısı oldukça fazla. Bunlar içinde en düzgün olanlardan biri Kiev’in tam merkezi sayılan Bağımsızlık Meydanı’nın hemen karşısında yer alan Turkish Grill adlı restoran Burada serpme kahvaltıdan pideye ne ararsanız var. Temiz ve nispeten kalitesine göre ekonomik bir yer. Hatta burada nargile bile bulabilirsiniz.

Kızıl birayı ve kıymalı, peynirli veya patatesli olarak hazırlanan Varenyky isimli mantıyı da denemenizi önereceğim yerel lezzetleri arasında sayacağım kentte et yemekleri içerisinde domuz kullanımı yaygın. Bu nedenle sipariş verirken içerik hakkında bilgi almanızda fayda var. Ayrıca su satın alırken gazlı olmayanı istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Kiev Gezilecek Yerler

kiev gezi rehberi gezilecek yerler

Gelelim Kiev gezi rehberi yazımızın en önemli bölümüne, gezilecek yerlere… Uçsuz bucaksız yeşil alanları ile ziyaretçilerini büyüleyen Kiev gezilecek yerler bakımından gezginlere Rus etkisiyle inşa edilmiş saraylar, Ortodoks mezhebine adanmış kiliseler, devrimi simgeleyen parklar ve meydanlar sunuyor.

Kentin Çarlık Rusya yönetiminde olduğu zamanın izlerini taşıyan Mariyinsky Sarayı ve Ulusal Opera Evi Barok tarzı mimarileri ile ziyaretçilerini büyülüyor. İhtişamlı Kiev Pechersk Lavra, St. Michael Altın Kubbeli Katedrali ve Aziz Sofya Katedrali ise Bizans mimarisinin ihtişamını Doğu Avrupa’ya taşıyan başarılı örnekler olarak öne çıkıyor.

Andrevski Yokuşu gibi başarılı şehircilik projelerinin uzun süre önce hayata geçirildiği kentte Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi ile Mother Motherland, büyük savaşın bölgede yaşanan çatışmalarına ve bu çatışmaların yarattığı yıkıma dair önemli bilgileri barındırıyor.

A.V. Fomin Botanical Garden ve Mariinsky Park’a yerel halk kadar turistlerin de yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için yoğun ilgi gösterdikleri Kiev’de Maidan Nezalezhnosti devrimin görkemini simgeliyor.

Bahsettiğim mekânlar ve kentin gezilecek yerleri hakkında daha fazla bilgiyi “Kiev Gezilecek Yerler” başlıklı yazımız aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Gezilecek yerler konusunda biraz daha yorum ve güncel bilgi içeren bir yazı okumak isterseniz de Kiev’de gezilecek yerler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kiev’de Alışveriş

kiev gezi rehberi alışveriş

Ülkemizde olduğu gibi Kiev’de de alışveriş merkezleri kent yaşamında oldukça önemli bir yere sahipler. City Center, MegaMarket, Slipo ve Furshet gibi büyük alışveriş merkezlerinin popüler olduğu kente marketlerde alışveriş yaparsanız, satın aldığınız eşyaları taşımak için kullanacağınız poşetler için ayrıca para ödemeniz gerekiyor.

Alışveriş merkezlerinin izole ortamı yerine yerel halkla iç içe olmak ve şehri daha iyi tanımak için Kiev’in ana caddesi olarak anılan Khreshchatyk Caddesi’nde yürüyüş yapabilirsiniz. Hafta sonları ve resmi tatillerde araç trafiğine kapatıldığı için daha da güvenli hale gelen cadde üzerindeki mağazalar, ürün çeşitliliği açısından alışveriş tutkunlarını memnun edecek türdeler. Üstelik bu mağazalarda zaman geçirdikten sonra caddede faaliyet gösteren kafe ve restoranlarda yerel lezzetlerin tadına bakıp, dinlenebilirsiniz.

Hediyelik eşya alışverişi için en popüler ise şüphesiz Andrevski Yokuşu. Özellikle hafta sonu burada ilave olarak kurulan pazarlarla birçok ürün çeşidi bulabilirsiniz. Matruşkalar, yöresel kıyafetler, tahta ürünler, magnetler, Kiev temalı hediyelikler… Bunlar dışında eski fotoğraf makineleri ve Sovyet Dönemi’nden kalma madalya, askeri araç gereçler de dikkat çekici. Burada az da olsa pazarlık şansı var. İşin garip yani satıcılar size Ukraynaca biliyor gibi muamele ediyor. Bu yüzden toplu alışverişlerde biraz vücut dili ve hesap makinesi kullanmak gerekebilir.

Bu arada Kiev’de metro duraklarına çıkan alt geçitlerde de ufak tefek hediyelik eşya dükkanları var. Fiyat şehir genelinde hemen hemen aynı. Bu yüzden beğendiğiniz ürünü alabilirsiniz. Lakin matruşka bebeklerinde fiyatlara dikkat edin. Ürünün kalitesine, baskı ve boyasına göre ciddi fiyat farkları olabiliyor. Kaliteli ürünler maalesef yüksek rakamlara satılıyor. Matruşkalarda en fazla çeşit Andrevski Yokuşu’nda…

Kiev’de Nerede Kalınır?

Kiev Khreschatyk City Center Hotel
4 yıldızlı Khreschatyk City Center Hotel konaklama için güzel bir seçenek.

Kiev gezi rehberi bünyesinde son konumuz konaklama. Kiev’de 1500’den fazla konaklama tesis yer alıyor. Otellerin büyük çoğunluğu şehrin kalbi sayılan Bağımsızlık Meydanı ve Kreşatik Caddesi çevresinde yer alıyor. Buralar dışında Podil ve Shevchenkovskiy semtlerinde de tercih edebileceğiniz birçok güzel otel var. 

Şehirdeki gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu Kreşatik Caddesi‘ne yürüme mesafesinde yer alıyor. Hafta sonları araç trafiğine kapanan cadde özellikle geceleri oldukça keyifli oluyor. Bu nedenle eğer güzel bir fiyat yakalarsanız ilk tercihiniz bu bölge olabilir. Üstelik bölgede yer alan metro durakları ile uzak noktalara da rahatça ulaşabilirsiniz.

Bağımsızlık Meydanı’nın hemen önünde yer alan 4 yıldızlı Khreschatyk City Center Hotel tercih edebileceğiniz güzel tesislerden. Bunun dışında Ibis Kiev City Center, Bratislava Hotel ve Podol Plaza Hotel gibi tesislere de göz atabilirsiniz. Kiev’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimiz hakkında detayları “Kiev’de Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Kiev gezi rehberi yazısı boyunca Doğu Avrupa’nın en güzel tatil destinasyonlarından Ukrayna’nın başkenti hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Umarım bu yazı tatil hazırlığınız sırasında sizlere fayda sağlamıştır.

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın