Kiev Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Kiev gezi rehberi boyunca Ukrayna‘nın Dinyeper Nehri kıyısına kurulmuş göz alıcı güzellikteki başkenti Kiev hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım.

Tarihinden, nüfus ve iklim özelliklerinden başlayarak konaklama seçenekleri, ziyaret edilecek yerleri, ulaşım olanakları ile ilgili ayrıntıları öğrenip kenti sanki yerel halktan biriymiş gibi gezebilirsiniz. Hatta hangi lezzetleri tüketmeye, alışverişte nelere öncelik vereceğinize rehberimizde bulacağınız bilgilerle kolayca karar verebilirsiniz.

Kiev Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

kiev gezi notları blog
Kiev gezi rehberi blog

Kiev Tarihi

5. yüzyıla kadar uzanan geçmişi ile Kiev, Doğu Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olarak anılıyor. Kent, 9. yüzyılda ilk defa Doğu Slavları arasında başkent olarak anılmaya başlanmış. 10. ve 13. yüzyıllar arasında ise Kiev Knezliği’nin yönetim merkezi olarak altın çağını yaşamış.

Kentin altın çağını sonlandıranlar, 13. yüzyılda Moğollar olmuş. İstilanın ardından Kiev’in kontrolü Litvanya Dukalığı’na geçmiş. 1569’da Polonya-Litvanya Milletler Topluluğu’na dâhil edilen kente özgürlüğünü veren 1654 yılında Kazak kökenli Bogdan Hmelnitski olmuş. Bu olay, Ukrayna milliyetçiliğinin oluşmasına zemin hazırlamış.

1775 yılında Kiev, Rus İmparatorluğu tarafından ilhak edilmiş. Sonraki 2 yüzyıl boyunca kent, Rus kontrolünde kalmış ve Ruslaştırma çalışmaları kapsamında imparatorluğun diğer bölgelerinden geniş çaplı göç dalgalarına maruz kalmış. Bu zaman diliminde yerel halk sadece 1918 ve 1920’de bağımsızlığı kazanmaya yönelik girişimlerde bulunmuş.

II. Dünya Savaşı sırasında şiddetli çatışmalara sahne olan Kiev, 1991’de Sovyetler Birliği’nin çökmesi sonucunda bağımsızlığını ilan eden Ukrayna’nın başkenti haline gelmiş.

Nüfus & Toplum

2000’li yılların başından itibaren turistik özellikleri ile anılmaya başlanan Kiev’de 2,8 milyon kişi yaşıyor. Nüfus içerisinde Rus kökenli olanların payı %12. Kentte ayrıca Ermeni, Azeri, Tatar, Romen, Polonyalı ve Beyaz Rus azınlıklar da yaşamlarını devam ettiriyor.

Nüfusunun büyük çoğunluğu Ortodoks olan Kiev’de Yahudiler, farklı inanç sisteminin benimsemiş en büyük topluluğu oluşturuyor.

Dil

2011 yılından beri Kiev’deki yön tabelalarında lokasyon isimlerinin hem yerel dilde hem de Latin alfabesi ile yazılışlarına birlikte yer veriliyor.

Yürürlükte olan uygulama gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırsa da yerel halkla diyalog kurmak çoğu zaman zor olabiliyor. Zira kentte ağırlıklı olarak konuşulan diller, Ukraynaca ve Rusça. Bu yüzden seyahat öncesi akıllı cihazlarınıza çeviri uygulaması yüklemenizi tavsiye ederim.

Ulaşım

Ülkenin kuzey kesiminde Moskova’ya 756 kilometre uzaklıkta yer alan Kiev’e, ülkemizden THY ve Ukrayna Hava Yolları direkt uçak seferleri düzenliyor.

Ortalama 1 saat 55 dakikada tamamlanan bu seferler, kent merkezinin 36 kilometre kadar güneydoğusunda bulunan Boryspil Uluslararası Havalimanı’na gerçekleştiriliyor. Avrupa’nın birçok önemli kentinden ve Rusya’dan kente seyahat için hava yolu ulaşımına alternatif olarak tren ve otobüs seferleri kullanılıyor.

Kiev’e Ne Zaman Gidilir?

kiev'e ne zaman gidilir

Kiev gezi rehberinde şimdiki konumuz kentin iklimi. Ukrayna’nın başkenti, tüm yılı karasal iklimin etkisi altında sürdürüyor. Kış aylarında hava sıcaklığı ortalaması 0°C’nin altında seyrediyor. Nisan’dan itibaren hava sıcaklıklarında gözle görülür artış yaşanıyor. Hatta Nisan-Ağustos arası birçokları tarafından kente seyahat için en ideal dönem olarak gösteriliyor.

Güneşli gün sayısının fazla olduğu bu zaman diliminde nadiren yağmur yağıyor. Ayrıca parkların ve bahçelerin tüm güzelliklerini sergilemeleri, görülmeye değer kent manzaralarının oluşmasını sağlıyor.

Yalnız Temmuz ayı için tatil planı yaparken iki noktayı atlamamak gerekiyor çünkü bu ay hem yılın en sıcak hem de en yağışlı bölümünü oluşturuyor. Sonbaharda ise Ekim ayının ortasına kadar ılıman hava koşulları etkili oluyor.

Seyahat planlarınızı oluştururken kentte düzenlenen festivalleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Kiev tatili sırasında katılma fırsatı bulacağınız kültürel etkinlikler, ağırlıklı olarak Mayıs-Ağustos ayları arasında gerçekleştiriliyor.

Örneğin, kentin Nazi işgalinden kurtulmasına ve II. Dünya Savaşı’nda mücadele eden yerel halkı onurlandırmaya yönelik Zafer Günü 9 Mayıs’ta kutlanıyor.

Mayıs ayının son hafta sonunda Kiev Günü dolayısıyla kentin çeşitli yerlerinde konserler, havai fişek gösterileri ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Aynı dönemde kent merkezinin doğusunda başlayan Ukrayna Dünya Müzik Festivali ise Temmuz’un ilk günlerinde sona eriyor.

Ukrayna’nın en eski festivallerinden biri olan ve Kiev’e birkaç saat uzaklıktaki Poltava’da Ağustos ayı içerisinde düzenlenen Sorochinsky Yarmarok, hediyelik eşya almak isteyen gezginlere cazip fırsatlar sunuyor. Tatilinizi 24 Ağustos’u kapsayacak şekilde planlarsanız Bağımsızlık Günü kutlamalarını izleme olanağı bulabilirsiniz.

Kiev’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

kiev gezi rehberi otel tavsiyeleri

Konaklama fiyatlarının gayet uygun seviyelerde olduğu Kiev’de tarihi yapılar ile alışveriş ve eğlence olanaklarının tamamı Dinyeper Nehri’nin batı kıyısında yer alıyor. Dolayısıyla kentin bu kesiminde, özellikle de Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti) çevresinde farklı özelliklere sahip birçok otel faaliyet gösteriyor.

3 yıldızlı ibis Kiev City Center, 4 yıldızlı Podol Plaza Hotel gibi meydan yakınında bulunan tesisler, toplu taşıma ağına yakınlıkları nedeniyle de genelde gezginlerin konaklamaya yönelik araştırmalarında ilk baktıkları yerler oluyor.

Bağımsızlık Meydanı ile bağlantılı olması ve benzer olanakları barındırması nedeniyle otel tercihinizi, siz de benim gibi Kreşatik Caddesi (Khreshchatyk) üzerindeki tesisler arasından yapabilirsiniz.

Hafta sonları belirli saat dilimlerinde trafiğe kapatılan caddede ben, meydana yakın konumdaki 4 yıldızlı Khreshchatyk City Center Hotel‘de konaklamıştım.

Bu iki lokasyona alternatif olarak Podil Semti veya hemen karşısındaki Dniprovskiy Bölgesi sınırları içerisindeki oteller arasında da seçim yapabilirsiniz. Tarihi atmosferi ve manzaraları ile ilgi çekici bir yer haline gelen Podil’den kent merkezine ulaşım için metroyu kullanabilirsiniz. Dniprovskiy ise havalimanına yakın konumu ile öne çıkıyor.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Kiev otellerine göz atmak için tıklayın.

Kiev gezi rehberi dâhilinde bahsetmiş olduğum konaklama bölgeleri ve tesisler hakkında detayları öğrenmek için “Kiev’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kiev’de Gezilecek Yerler

kiev gezi rehberi gezip görülmesi gereken yerler

Vizesiz seyahat edebileceğiniz tatil destinasyonları arasında olan Kiev’de gezilecek tarihi yapıların büyük çoğunluğu ya Sovyet esintileri ya da Ortodoks mimarisinden izler taşıyor. Bunlara ek olarak kent merkezinde bile Goethe‘nin neden “parkın içindeki şehir” yakıştırmasını yaptığının kanıtı olan geniş yeşil alanları görebilirsiniz.

Gezi listenizin ilk sırasında yer verebileceğiniz Khreshchatyk, kentin ana caddesi olma özelliğini taşıyor. Çevresindeki binalarla beraber II. Dünya Savaşı’nın ardından Stalinist mimariye uygun şekilde yeniden inşa edilen cadde, günün büyük bölümünde canlı atmosfere sahip. Üzerinde yer alan en önemli turistik mekânsa Bağımsızlık Meydanı.

Ukrayna tarihine damgasını vuran birçok protesto gösterisinin gerçekleştirildiği meydanın ortasında Başmelek Mikail’in tasvir edildiği bir heykel yükseliyor. Alanda ayrıca kentin kurucularına adanmış anıt da oldukça ilgi çekiyor.

Kiev’de ziyaret edilmeye değer yapıların bir kısmının inşasında İstanbul’daki Bizans dönemi eserlerinden ilham alınmış. Ayasofya örnek alınarak 11. yüzyılda inşa edilen Aziz Sofya Katedrali, bu yapıların başında geliyor. Günümüzde müze olarak kullanılan dini yapının çan kulesine çıkıldığında tüm şehir kuşbakışı görülebiliyor.

Aynı dönemden kalma Altın Kapı ise Konstantinopolis’in ana girişinin kopyası niteliğinde. Kentte farklı mimari tarzların etkisiyle tasarlanmış diğer yapılarsa Mariyinsky Sarayı, Ulusal Opera Evi ve Gorodetsky House.

Manzara izlemek ve bu arada bol bol fotoğraf çekip, sakin bir ortamda dinlenmek için gezi listenize 1874 yılında kurulan Mariinsky Park’ı ekleyebilirsiniz. A.V. Fomin Botanical Garden, zengin bitki örtüsü ile özellikle ilkbaharda konuklarına hoş manzaralar sunuyor.

Kiev’in güneyindeki Pirogovo Açık Hava Müzesi, zengin bitki örtüsü aracılığıyla gezginleri büyülerken yerel kültürü öğrenmelerine yardımcı olacak ayrıntıları bünyesinde barındırıyor.

Kentin en önemli simgesi konumundaki Anayurt Heykeli’ne ev sahipliği yapan II. Dünya Savaşı Müzesi, zengin koleksiyonu vasıtasıyla Kiev’in en karanlık dönemine ışık tutuyor.

Kiev gezi rehberi bünyesinde kısa bilgiler vererek adlarını andığım mekânlar hakkında detaylı bilgileri Kiev Gezilecek Yerler başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Kiev’de Ne Yapılır?

kiev gezisi kiev'de ne yapılır

Kiev gezi rehberi adlı yazımın bu bölümünü, kentte geçireceğiniz tatil günlerini daha keyifli hale getireceğini düşündüğüm aktivite önerilerime ayırdım. İsterseniz sözü daha fazla uzatmadan Kiev tatili için gezi programınıza nereleri dâhil edebileceğinizi sıralamaya geçelim.

Huzur dolu ve eşsiz atmosfere sahip Kiev parklarında gezintiye çıkabilirsiniz. Dinyeper Nehri’nin kıyısındaki Mariyinsky ve Khreshchatyj parkları, hem zengin bitki örtüsü hem de barındırdıkları mimari güzellikler sayesinde özellikle ilkbaharda yoğun ilgi çekiyor.

Yakın tarihin en büyük nükleer felaketlerinden biri olan Çernobil reaktör kazası hakkında detayları öğrenmek için Khoryv Caddesi üzerindeki müzeye gidebilirsiniz. Hatta vaktiniz varsa müzeyle yetinmeyip özel turlara katılarak Çernobil’i ziyaret edebilirsiniz.

Eğer askeri araçlara ve savaş tarihine meraklıysanız, yine özel turlara katılarak bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz. Bu turlar; AK47 ile ateş etmekten Sovyet tankına binmeye kadar birçok farklı içerikle düzenleniyor.

Kentin geçmişine yönelik bilgiler öğrenmek için Andriyivksy Yokuşu üzerindeki One Street Müzesi’ni gezebilirsiniz. Müzeyi ziyaretinizi tamamladıktan sonra yokuşta sıralanan dükkânlardan kente özgü el yapımı ürünler satın alabilirsiniz.

Doğayı keşfetmeyi seviyorsanız, bisiklet kiralayıp Golosiyivsky Ormanı’nda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Tabii buraya gelirken karşınıza çıkacak manzaraları ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi yanınıza almayı sakın unutmayın.

Yaz tatili için Kiev’i tercih ettiyseniz yüzmek ve güneşlenmek için Hidropark Adası’na gidebilirsiniz. Metro ile kolayca ulaşabileceğiniz adada birçok doğal plaj bulunuyor.

1980’lerde Avraam Miletsky tarafından oluşturulmaya başlanan ve 2009’da genişletilen Heykeller Pasajı’ndaki eserleri inceleyebilirsiniz. Sıra dışı çalışmalar ilginizi çekiyorsa gezi listenize Minyatür Müzesi’ni de ekleyebilirsiniz.

Detaylı bilgileri Kiev’de ne yapılır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Kiev çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Kiev’de yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kiev’de Ulaşım

kiev gezi rehberi ulaşım

Kiev’in ana havalimanı konumundaki Boryspil’den kent merkezine gitmek için en ekonomik seçenek olarak Sky Bus öne çıkıyor. Otobüs, tüm terminal binalarına uğradıktan sonra kent merkezine doğru seferine devam ediyor. Kişiye özel bir ulaşım olanağını daha cazip bulanlar içinse havalimanında çeşitli taksi firmaları faaliyet gösteriyor.

Dilerseniz havaaalanı otel özel transfer paketi satın alarak rahat edebilirsiniz, tıklayın: Boryspil Havalimanı Kiev’e Özel Varış Transferi

Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım seçenekleri hakkında detaylı bilgileri Kiev havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Kiev şehir içi ulaşım sisteminin en önemli parçalarını otobüsler ve troleybüsler oluşturuyor. Ancak bu araçlar işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde bir hayli yoğun oluyor. Bu durum nedeniyle alternatif seçeneklere yönelirseniz önceliği Uklon, Uber veya Hopin uygulamaları üzerinden araç rezervasyonu yaptırmaya verebilirsiniz.

Şehir içerisinde temiz bir ortamda ve görece daha konforlu bir şekilde seyahat etmek isterseniz metroyu tercih edebilirsiniz. 3 hat ve 52 istasyondan oluşan metro ağında araçlar iş saatleri içerisinde 30 ila 150 saniye arasında değişen sürelerle sefere başlıyor.

Kiev’n şehir içi ulaşım ağını kullanacak bireylere finiküler ve tekne gibi nostaljik seçenekler de sunuluyor. Üst şehirden Podil’e ulaşımı sağlayan finiküler, yaz mevsiminde 06.00-23.00; kışınsa 07.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Sadece yaz aylarında faaliyette olan teknelerse Poshtova Ploshcka’dan aldıkları yolcularını Mezhyirya ve Kaniv’e taşıyor.

Kiev gezi rehberi bünyesindeki ilk bölümde de belirttiğim gibi kentteki trafik tabelalarında turistik alanların adları yerel dilin yanı sıra Latin alfabesiyle de yazıyor. Ancak özellikle taşıt içerisindeyken bu levhaları okumak zor olabiliyor.

O yüzden bir sorunla karşılaşmamak için Google Maps veya Maps.ME gibi uygulamaları kente seyahat etmeden önce cep telefonlarınıza indirmeniz mutlaka yararınıza olacaktır. Hatta isterseniz eski usul takılıp turizm ofislerinden alacağınız kent rehberlerini de aynı amaç doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Kiev Şehir İndirim Kartı: Kyiv Pass

kiev gezi notları indirim kartları

Kiev, turistik açıdan oldukça ucuz bir şehir olduğu için birçokları tarafından tercih ediliyor. Özellikle kentteki yeme-içme, alışveriş, konaklama ve ulaşım kategorilerinde fiyatlar Avrupa’nın birçok yerine göre oldukça düşük seviyelerde. Tabii bu seviyeyi gezginlere özel indirim kartını kullanarak daha aşağı seviyelere çekebilirsiniz.

24, 48 ve 72 saat geçerliliğe sahip 3 farklı seçenek halinde gezginlere sunulan Kyiv Pass, ücretsiz müze ziyaretleri gerçekleştirilebilmesine ve metroda yolculuk yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Ayrıca kart sayesinde anlaşmalı işletmelerde çeşitli oranlarda indirimlerden yararlanılabiliyor. Hatta dilerseniz mobil uygulaması aracılığıyla sesli rehberlik hizmetini kullanarak kent gezintinizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Şehir indirim kartının fiyatları 15 Euro’dan başlıyor. Metroda ücretsiz yolculuk için kartın plastik versiyonunu edinmek gerekiyor ve gerçekleştirilebilecek yolculuk sayısı pasonun geçerlilik süresi ile doğru orantılı olarak artıyor.

Kiev’de Alışveriş

kiev gezi rehberi alışveriş

Uygun fiyatları ve sunduğu seçeneklerin fazla oluşu sayesinde Kiev, alışveriş tutkunlarını bir hayli memnun ediyor. Kentte geçmişte pazarlar ve bazı caddelerin üzerinde yer alan küçük dükkânlarla sınırlı olan alışveriş olanakları, günümüzde modern alışveriş merkezleri ile mağazaların hizmet vermeye başlaması ile beraber çeşitlilik kazanmış. Bu mekânlarda Türk markalarını sıkça görürseniz sakın şaşırmayın.

Giyim ve aksesuar ürünleri satın almak için en ideal yerler AVM’ler. Alışveriş merkezleri arasında en yoğun ilgiyi, Bağımsızlık Meydanı’ndaki Mandarin Plaza ile Globus Mall çekiyor.

Antonovycha Caddesi üzerindeki Ocean Plaza, kentin en büyük ikinci AVM’si konumunda. Çeşitli kategorilere özgü ürünleri tek bir çatı altında görmekten hoşlananlar için kentteki bir diğer mekânsa Henerala Vatutina Caddesi’nde hizmet veren Sky Mall.

Kentteki sokak pazarları ise sebze-meyve dışındaki ürünlerin fiyatları konusunda pazarlık şansınızın olduğu tek yerler. Gıda ürünleri bakımından kentteki en iyi pazar, Khreschatyk ve Shevchenka caddelerinin kesiştikleri noktada kurulan Bessarabsky Rynok. Expocenter’da ve Petrivka Metro İstasyonu’na yakın konumda yer alan sokak pazarında ise ilgi çekici eşyalar bulabilirsiniz.

Kente özgü bir şeyler almak isterseniz ilk iki tercih hakkınızı Ukrayna’nın milli içkisi Horilka ve Poltava Balı’ndan yana kullanabilirsiniz.

Süs eşyası almak size daha cazip gelirse Petrikivka tarzı seramiklere, desenli paskalya yumurtalarına ya da Matruşka çeşitlerine odaklanabilirsiniz.

Geleneksel giyim kültüründe önemli yere sahip Vinok ve refahın, sağlığın, bereketin sembolü sayılan Didukh da oldukça hoş görünüme sahip süs eşyaları. Hatta daha sıra dışı bir dekoratif eşya almaya niyetliyseniz asırlar boyu gücü ve otoriteyi temsil ettiğine inanılan Bulawa’yı tercih edebilirsiniz.

Kiev’de Yeme İçme

kiev gezi notları kiev'de ne yenir

Tarihi boyunca birçok farklı kültürle etkileşime girmiş olan Kiev’de zengin bir yemek kültürü varlığını sürdürüyor. Bu sayede kentteki yeme-içme mekânlarını menülerinde sadece Slav lezzetlerini değil Orta Avrupa hatta Türk mutfağına özgü yemekleri de görebilmek mümkün oluyor. Hatta Bağımsızlık Meydanı çevresine giderseniz ülkemize özgü tariflerin sunulduğu restoranları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Slav kültürünün olmazsa olmaz lezzetleri Borsch çorbası, Varenyky ve Kievski hemen hemen her restoranın menüsünde yer alıyor. Bu lezzetlere ek olarak kendi ülkemizde de yaygın olarak tüketilen yemekler kentte Kapusniak (Kapuska), Holubtsy (Lahana Sarması) ve Shashlik (Şiş Kebap) isimleriyle anılıyor.

Tatlı keyfi içinse önceliği Cake Kiev ya da Syrniki’ye verebilirsiniz. Kuru üzüm ve peynir dolgulu Nalisniki de bana göre mutlaka denenmesi gereken bir tatlı.

Kiev gezi rehberi başlıklı yazımın bu bölümünde özet geçtiğim yerel mutfak kültürü ile ilgili tüm detayları ve mekân önerilerini “Kiev’de Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler” adlı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kiev Gece Hayatı

kiev gezi rehberi gece hayatı

Kiev gezi rehberi hazırlayıp da gece hayatına değinmemek bence büyük eksiklik olur çünkü Ukrayna’nın her kentinde olduğu gibi burada da gayet bol alternatifli ve renkli bir eğlence kültürü gezginleri bekliyor.

Gece kulüplerine girişte kontroller olabildiğince sıkı tutuluyor. Bu tarz mekânlar 22.00’da açılıp 06.00’a kadar faaliyetlerini sürdürüyor. Barlarsa genelde daha erken saatlerde hizmet vermeye başlıyor. Kiev’deki eğlence mekânları genelde fiyat açısından oldukça ekonomikler.

Eğer canlı müzik eşliğinde keyifli bir akşam geçirmek isterseniz, Pobedy Bulvarı’ndaki Pivarium’a gidebilirsiniz. Tematik ortamlarda eğlenmek size daha uygun geliyorsa Blyndazh sizin için daha uygun olabilir.

Canlı Dj performansları eşliğinde eğlenmeyi amaçlayanlar için ideal içeriğe sahip gece kulüplerinin başında D-Lux, Art Club 44, Forsage ve Patiba geliyor.

İrlanda stilini yaşatan The Golden Gate Pub, O’Briens ve Belfast Pub kentin gece hayatına zenginlik katan mekânlar. Belçika biraları eşliğinde koyu bir sohbete dalmak isteyenlerse soluğu ya Le Commopolite’te ya da Belle-Vue’da alıyor.

Kiev gezi rehberi yazısı boyunca ulaşımdan alışverişe, gezilecek yerlerden konaklama konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgileri de Kiev gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum olarak bizimle paylaşın.

“Kiev Gezi Rehberi & Tavsiyeler” üzerine bir yorum

  1. Kiev, Liviv ve Odesa harika yerler. Tavsiye ederim. Tur otobüsü ile yorucuydu. Yerel halk tren kullanıyor.Ama Odesa’da Walker mağazasının önündeki Şaste cafede dolandırıldık. Getimedikleri yemek hesaba yazılmış, istediklerimiz de üç katı fiyat ile yazılmıştı. İtiraz edince çirkefleştiler. Lanet olsun deyip ödedik. Buna dikkat edin derim.

    Yanıtla
  2. Güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Biz de gitmeden önce sizin bilgilerinizden faydalanmış ve döndükten sonra biz yazı yazmıştık, elinize sağlık.

    Yanıtla

Yorum yapın