Kiev’de Ne Yapılır? Yapılabilecek 10 Güzel Öneri

“Kiev’de ne yapılır?” Ukrayna‘nın yemyeşil başkenti Kiev hemen yanı başımızda, birkaç saatlik uçuş mesafesinde olması, hem de görece uygun fiyatlarıyla hafta sonu tatillerinin de ideal bir adresi. Peki bu şehirde yapabilecekleriniz hakkında ne kadar fikriniz var?

1500 yıllık tarihi, gerek 13. YY’daki Moğol İstilası, gerek İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşadıkları Nazi saldırısı, gerekse Sovyet Yönetimi…

Şehir yüzyıllar boyunca her yönden saldırıya uğramış ama her seferinde eskisinden çok daha güçlü ve güzel olarak ayağa kalkmış. Bugün de hem tüm bu yaraların izlerini taşıyor hem de gururla ziyarete gelenlere gösteriyor…

Kısa bir hafta sonu kaçışı da olsa, bolca zamanınız da olsa Kiev’de her zaman yapacak bir şeyler bulabilirsiniz. Mesele bunların hangilerinin popüler, hangilerinin gerçek Ukrayna kültürü olduğunu anlamakta…

Kiev’de ne yapılır? yazısında sizlere şehirde yapabileceğiniz en önemli turistik aktivitelerden bahsedip hepsiyle ilgili kısaca bilgi de vermeye çalışacağım. Siz haritayı açıp planınızı yapın yeter. Ve eğer henüz konaklamanızı da ayarlamadıysanız Kiev’de nerede kalınır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Daha fazla uzatmadan Kiev’de yapılacak şeyler listemize devam edelim…

1. Kiev’in merkezinde yürüyüş yapın ve tarihi yapıları seyredin.

Kiev'de yapılacak şeyler listesi

Kiev’de ne yapılır? diye araştırma yaparken listenizin en başına kentin tarihi bölgelerinde bir yürüyüş yazın.

Böylece The House with Chimeras (Canavar Heykelli Ev), Opera Binası, St Volodymyr Katedrali, Motherland Heykeli, St. Michael Altın Kubbeli Katedral, St Sophia Katedrali, Ulusal Opera Binası, St Andrew’s Kilisesi ve Mariyinsky Sarayı gibi tarihi ve turistik değeri olan yapıları görüp, sonradan hangilerini ziyaret edeceğinize karar verebilirsiniz.

Eğer seyahatinizin asıl amacı tarihi ve turistik yerleri görmekse bu konuda daha detaylı bilgi için Kiev Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı da okumalısınız.

2. Mağaralar Manastırı’nı (Pechersk Lavra) görün.

Perchersk Lavra Kiev'de ne yapılır?

Kiev’de ne yapılır? yazısında adı geçen tarihi yapılardan en önemlisi, bir Kiev turunda görmeden dönmemeniz gereken yer ise Pechersk Lavra adıyla bilinen, UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Mağaralar Manastırı.

Tarihçesi 11. YY’a uzanan manastır aynı zamanda bölgedeki en eski Ortodoks Hıristiyan ibadethanesi. Hakkını vererek gezmek isterseniz 4-5 saatinizi ayırmanız gereken komplekste kiliseler, çan kuleleri ve yer altı mağaralarından oluşan manastırlar yer alıyor.

Burayı bir turla hem daha hızlı ve organize, hem de rehberlerden bilgi edinerek gezmek isterseniz size önerim:

Kişiye Özel, Rehberli Perchersk Lavra Turu: Tur kapsamında kaldığınız otelden alınıp bırakılma, profesyonel rehberlik hizmeti ve Mağaralar Manastırı’na giriş ücreti yer alıyor.

“Nereye, nasıl giderim” araştırmasıyla zaman harcamak istemeyenler, gezerken bir rehberden bilgi almak isteyenler, çocuklarla toplu taşımada helak olmak istemeyenler için ideal bir seçenek diyebilirim.

Tur kapsamına Mağaralar Manastırı içerisinde yer alan minyatür müzesine giriş de dahil. Mykola Syadristy’nin eserlerinden oluşan müzede hemen her şeyin minyatür halini görebilirsiniz.

Saç teli kalınlığında bir çiçek, iğne deliğine sığacak büyüklükte bir deve kervanı, minicik bir tohum büyüklüğünde satranç takımı gibi eserleriyle Minyatür Müzesi de aklınızı başınızdan alabilir.

3. Khreshchatyk’te alışveriş yapın.

Kiev'de yapılacak şeyler listesi alışveriş molası

Kiev’de ne yapılır? yazısında sizlere bahsettiğim yerlere giderken Khreshchatyk Caddesi’nde küçük bir alışveriş molası vermeyi de unutmayın.

Tüm uluslararası zincir mağazaları ve yerel butikleri bir arada bulabileceğiniz caddede onlarca cafe ve restoran da alışverişten yorulan bedenlerinizi dinlendirip biraz da etrafı seyretmeniz için ideal.

Alışveriş hakkında çok daha fazlası içinse Kiev Alışveriş Rehberi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz, hatta okumalısınız.

4. Kiev’in Montmartre’si Andriyivskyy Yokuşu’ndan inin.

Kiev'de ne yapılır? Andriyivskyy yokuşu

Upper Town’dan Dinyeper kıyısındaki Podil’e uzanan yokuş Andriyivskyy  Kiev’in Montmartre‘si diyebilirim.

Barok stili muhteşem bir kilise olan St Andrew’den başlayıp Arnavut kaldırımlı yoldan yokuş aşağı inerken 19.YY’dan kalma yapıları, cadde kenarındaki ressamları ve hediyelik eşya satan mağazaları, bir de hem şık hem salaş olmayı başarabilen cafeleri görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Tabii bu yoldan yürürken Sculptures Alley’i gözden kaçırmayın. “Bugüne kadar hiç kimsenin yanından geçerken gülmsememeyi başarabildiği görülmedi” felsefesiyle tanınan heykeller yolu Mimar Avraam Miletsky tarafından tasarlanmış ve hem renkli hem eğlenceli heykellerle dolu.

Burası ayrıca önünde yüzlerce fotoğraf çektirmek isteyeceğiniz yerlerden de biri.

5. Hryshko Ulusal Botanik Parkı’nda dinlenin.

Hryshko Ulusal Botanik Park Kiev'de ne yapmalı?

Ukrayna Ulusal Bilim Akademisi tarafından yönetilen Hryshko Botanik Bahçesi de Kiev’de ne yapılır? yazısında doğa severlere ve özellikle kenti çocuklarıyla ziyaret edenlere önermek istediğim bir yer.

13 binden fazla bitki ve ağaç türünü görebileceğiniz, hatta isterseniz piknik bile yapabileceğiniz park keyifli ve huzurlu birkaç saat geçirmek için Kiev’de gitmeniz gereken tek adres.

6. Besarabsky Pazarı’nda dolaşın.

Kiev'de ne yapmalı? Besarabsky marketi

Kiev’de ne yapılır? yazısının başlarında bahsettiğim Khreshchatyk Caddesi’nin güney kısmında yer alan Besarabsky Pazarı kentin en eski ve tarihi pazarı diyebilirim.

Gezdiğiniz kentin yerel lezzetlerini ve organik ürünleri tatmayı seviyorsanız ideal bir yer de, bu konuya hiç ilgi duymasanız bile yerel hayatı solumak için de Besarabsky Pazarı’na gitmelisiniz.

7. Pirogovo Açık Hava Müzesi’nde Ukrayna’yı yeniden keşfedin.

Kiev'de ne yapılır? Pirogovo Museum

Ukrayna’nın 6 farklı bölgesinin kültürel ve mimari mirasını açık hava müzesinde 6 köy olarak tasarlayıp, bu köylerde 300’den fazla kilise, ev, kale gibi yapılar sergilenen Pirogovo Açık Hava Müzesi birkaç saatte tüm Ukrayna’yı keşfetmek isteyenler için harika bir yol.

Ama 1969 yılında açılan müze sadece Ukrayna mimarisini sergilemiyor. Mimari konusu etrafında ülkenin el sanatları ve diğer kültürel miraslarını da görebilirsiniz.

8. Arsenalna İstasyonu’ndan metroya binin.

Kiev'de ne yapılır? Arsenalna metrosu

Metro denilince akla normal olarak Paris, Londra, New York gibi geniş metro ağı olan kentler geliyor. Ancak Kiev’in de bu konuda söyleyecek sözü var. Dünyanın en derin metro istasyonu bu kentte.

1960 yılında yapılan Arsenalna İstasyonu 105 metrelik derinliğiyle şimdilik bu rekoru elinde tutuyor ve hatta istasyonun girişinden metroya giden asansör yolculuğu bile 4 dakika sürüyor.

Kısacası, metroyla herhangi bir yere gitme planınız yoksa bile, sırf bu en derindeki istasyonu görmek için haritalarda kırmızıyla gösterilen Sviatoshynsko – Brovarska hattındaki bu istasyondan bir metroya atlamanızı, bir durak da olsa gitmenizi öneririm.

9. Ukrayna lezzetlerini tadın.

Kiev'de yapılacak şeyler listesi lezzet tadımı

Kiev Tavuğu, Patatesli pancake, Vareniki, Holodet, Banush ve Nalisniki gibi yerel Ukrayna yemeklerini tatmadan Kiev’den dönmeyi düşünmüyorsunuzdur umarım…

Kiev’de ne yapılır yazısında sizlere önerebileceğim bir başka aktivite de kentin yerel lezzetlerini tatmanız. Bu ürünleri kentin hemen her yerinde bulabilirsiniz ancak Besarabsky Pazarı çevresindeki restoranlar, hatta pazardaki bazı yiyecek standları ideal adreslerden.

Kiev’de deneyimleyebileceğiniz tüm yöresel lezzetler hakkındaki bilgileri Kiev’de ne yenir? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

10. Günübirlik gezilerle Kiev’in çevresini keşfedin.

Chernobyl turu Kiev'de ne yapılır?

Kiev aslında 2 günde her yerini gezebileceğiniz büyüklükte bir şehir. Haliyle biraz zamanınız kalırsa kentin çevresindeki yerlere günübirlik geziler düzenleyebilirsiniz.

Trajik tarihiyle Çernobil, tipik Ukrayna taşrasını görebileceğiniz Cossack Village veya Mezhyhirya Residence hem yakın, ulaşımı kolay hem de görmekten memnun kalacağınız destinasyonlar.

Bu gezileri organize etmekle uğraşmak istemezseniz, hazır organize edilmişleri de mevcut:

Kiev’den Günübirlik Chernobyl Turu: Bu 1 günlük tura ağır bir nükleer trajedi yaşamış  ve artık tamamen terk edilmiş olan Chernobyl ve Pripyat’a resmi giriş izinleri, sigorta, tüm ulaşımlar ve İngilizce rehberlik hizmetleri dahil.

İnanın tek başına gitmeye kalktığınızda bu izin konuları epey yorucu. Planlarınızın değişmesi olasılığına karşılık son 24 saate kadar iptal etme hakkının olması da bir başka avantaj.

Özetle Kiev’de Ne Yapılır?

Kiev'de yapılması gerekenler

Kiev yanı başımızda, acı tatlı hatıralarla dolu tarihçesiyle etkileyici, bazı yerleri son derece fotojenik bir kent. Zamanınız bolsa, bütçeniz yüksekse Kiev’de ne yapılır? yazısında bahsettiğim tüm aktiviteleri yapabilirsiniz. Ancak daha kısıtlı zamanı ve bütçesi olanlarsa gerçek Kiev’i görmüş olmak adına;

Kentin tarihi bölgesinde yürümeli, Saint Sophia Katedrali, Mariyinsky Sarayı ve Saint Michel Manastırı’nı görmeli,  Pechersk Lavra’nın içini mutlaka gezmeli, Andriyivskyy Yokuşu’ndan inmeli, Kiev lezzetlerinden en az birini tatmalı ve Pirogovo Açık Hava Müzesi’ni dolaşmalı diyebilirim.

Kiev’de ne yapılır? yazısında sizlere şehirdeki en popüler aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorumlarınızı duymaktan memnun oluruz.

Yorum yapın