kopenhag havaalanı transfer

Kopenhag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Kopenhag Havaalanı’na nasıl gidilir? Etkileyici bir mimari, moda, alış veriş, lezzetli yemekler, daha lezzetli biralar ve kuzeyden beklenemeyecek sıcaklıkta yerlileriyle Danimarka’nın başkenti Kopenhag seyahat etmeyi seven herkesin bir ara mutlaka görmesi gereken kentlerden.

Aslında şehir yan yana sıralanmış renkli evleri, bu evlerin arasındaki Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi binalarından çok daha fazlasını vaat ediyor. Son yıllarda moda sektöründe önemli bir yere sahip olmaya başlayan Kopenhag gece hayatı ve eğlence sektörü ile de turistlere çekici geliyor.

Ancak Avrupa’nın da en pahalı birkaç kentinden biri olduğunu söylemek lazım. Haliyle şehirde konaklamadan yeme içmeye, turistik yerlere giriş ücretinden ulaşıma her konuda planlı olmak gerekiyor. Ki Kopenhag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısı bu konuda da faydalı olacaktır. Yazı ayrıca kente ilk defa giden, havaalanından otele nasıl gideceği konusunda tereddütlü olanların da işini son derece kolaylaştıracak.

Kopenhag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri

Kopenhag Havalimanı toplu taşıma ile merkeze nasıl gidilir

Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri listesine geçmeden önce havaalanından şehir merkezine kişiye veya gruplara özel ulaşım paketlerinden de bahsetmek istiyorum.

Bu tarz hizmetler kimine pahalı gibi gelirken, 2-4 kişilik grup olarak seyahat edenler için son derece uygun maliyetli olabiliyor. Hatta çocuklarla seyahat eden, çok valizi olan gezginler için maliyet ne olursa olsun hayat kurtarıcı oluyor. Sizin durumunuz da bu saydıklarıma benziyorsa değerlendirebilirsiniz.

Kopenhag Havaalanı’ndan Otelinize Özel Grup Transferi: Grup transferi dediğime bakmayın, yolculuğu tanımadığınız insanlarla yapmayacaksınız. 1 – 3 kişi arasındaki gruplar için fiyatı 134 Euro olan bu hizmet havaalanında karşılama ve konforlu araçlarla otelinizin kapısına kadar ulaşımı kapsıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kopenhag Havaalanı’ndan Otelinize Özel Transfer: Diyelim ki Kopenhag’a iş için gittiniz ve hızlıca bir toplantıya katılıp döneceksiniz… Veya yanınızda 3-4 tane valiz var ve o valizlerle taksi kuyruğu, tren istasyonu, otobüs durağı gibi detaylarla uğraşmak istemiyorsunuz.

İşte fiyatı kişi başı 74,77 Euro olan bu hizmet tam size göre. Şoförünüz sizi uçuş sonrası karşılasın ve gideceğiniz yerin kapısına kadar bıraksın. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kopenhag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

kopenhag havaalanına nasıl gidilir

Kentin tek havalimanı olan Kopenhag Kastrup Havaalanı şehir merkezine 12 km mesafede yer alıyor. 3 terminale sahip olan havaalanında bu terminaller arasında ücretsiz otobüslerle ulaşım sağlanabiliyor.

CPH koduyla tanımlanan Kopenhag Havaalanı’na Türkiye’den THY, AtlasJet ve Antalya’dan Sun Express uçuşları mevcut ve hatta yakınlığı sebebiyle İsveç’in Malmö kentine giden yolcular bile zaman zaman bu havaalanını tercih edebiliyor. Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise son derece zengin.

1. Metro

Kopenhag Havalimanı metro ulaşım haritası

Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezindeki otelinize ulaşmanın en hızlı yollarından biri metro. Şehirde 2 hatla faaliyet gösteren metronun M2 hattı havaalanından Vanlese İstasyonu’na ulaşım sağlıyor ve bu hat şehir merkezindeki Norreport İstasyonu’ndan geçiyor. Ayrıca aktarma istasyonlarında M1 hattına aktarma yapmak da mümkün.

Metro ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık 20 dakika sürüyor, zaten bu yüzden en hızlı yöntemlerden birisi. Sefer sıklığı ise gündüz ve akşam saatlerinde 7 dakikada bir, gece ise 15 dakikada bir.

Metro istasyonu Kopenhag Havaalanı’nın Terminal 3 binasında yer alıyor ve eğer uçağınız Terminal 1 veya 2’ye inerse ücretsiz otobüslerle Terminal 3’e gitmelisiniz.

Metro biletleri havaalanındaki DSB Ofisleri’nden veya 7-Eleven mağazalarından satın alınabileceği gibi istasyondaki makinelerden de alınabilir. Yalnız makineler sadece bozuk para ve kredi kartı kabul ediyor, kağıt para kullanılmıyor.

kopenhag havaalanı transfer metro

Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım için metro ücretleri ise metro ile geçeceğiniz bölgelerin sayısına göre değişiyor. Yukarıda verdiğim haritada şehrin bölgelere ayrılmış halini de (Zone 1, Zone 2 vs şeklinde) görüyorsunuz. Buna göre havaalanından hangi bölgedeki (Zone’daki) istasyona gidecekseniz o şekilde bilet almalısınız.

Örneğin havaalanından şehir merkezine ulaşım için 3 bölgeden geçmelisiniz, bu yüzden almanız gereken biletin fiyatı 36 DKK. Ve bu bileti aldığınız andan itibaren 1 saat 30 dakika geçerliliği var.

Tabii eğer metrodan farklı bir bölgede inecekseniz (örneğin Oresund’da) 2 bölge geçmiş olacağınız için fiyatı daha uygun olan 2 bölgelik biletlerden alabilirsiniz.

Eğer Kopenhag seyahatiniz boyunca da metroyu ve diğer toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız tek kullanımlık bilet yerine “Periodebilleter” veya “City Pass” denilen, belirli bir süre boyunca (1 gün, 3 gün gibi) sınırsız kullanım hakkı tanıyan biletlerden almanız maliyet açısından daha avantajlı olur.

Hatta eğer 3-4 kişilik bir grupsanız maliyeti biraz daha yüksek olan grup bileti alabilirsiniz. Böylece maliyeti bölüşeceğiniz için tek tek bilet almaktan daha ekonomik olacaktır. Tüm bilet türleri ve fiyatları için şu linke * göz atabilirsiniz.

  • rejsekort.dk/Bestil/Rejsekort-anonymt?sc_lang=en

2. Tren

kopenhag havaalanı transfer tren ile ulaşım

“Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında metro varken neden trene binelim ki” diyebilirsiniz. Ki her ikisi süre açısından da fiyat açısından da birbirine denk yollar. Ancak metro ile şehir merkezindeki Norreport İstasyonu’na ulaşım sağlarken tren ile Copenhagen Central Station adlı tren istasyonuna gidiyorsunuz.

Dolayısıyla eğer oteliniz Central Station civarındaysa veya buradan başka bir trene binip başka bir şehre gidecekseniz tren sizin için daha mantıklı olabilir.

Alternatifleriniz ise:

05:00 – 00:30 arasında hizmet veren trenlerin A, B C, E, F, H ve Bx hatları Kopenhag’a havaalanından ulaşım sağlıyor ve bu trenler 4 dakika ile 20 dakika sıklığında sefer yapıyor.

Biletleri ise geliş katındaki DSB Ofisleri’nden, istasyonlardaki makinelerden ve 7-Eleven mağazalarından satın alabilirsiniz. Burada da bilet fiyatları trenle geçeceğiniz bölgelerin sayısına göre değişken ve metro ile aynı fiyat.

3. Otobüs

kopenhag havaalanı transfer otobüsü

Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden biri de otobüs. Burada havaalanı ekspres otobüsleri dediğimiz shuttle bus tipleri daha çok havaalanından başka şehirlere ulaşım sağlıyor. Kopenhag’da bir adrese gitmek için normal, belediye otobüslerini kullanmalısınız.

Aşağıda havaalanından kalkan ve şehrin farklı bölgelerine giden otobüslerle ilgili bilgileri veriyorum. Sizin otelinize hangisi en yakın konumdan geçiyorsa o otobüsü tercih edebilirsiniz. Havaalanında ise “bus” yazan tabelaları takip ederek otobüslerin kalkış noktasına ulaşabilirsiniz.

5A No’lu Otobüs: Kopenhag Havaalanı– Skottegårdsskolen – Sundbyvester Plads- Amagerbro St.– Central Station – Rådhuspladsen – Nørreport st. – Nørrebro st. – Bellahøj – Husum Torv

5A no’lu otobüsler 24 saat boyunca, 10 dakikada bir hareket ediyor.

35 No’lu Otobüs: Kopenhag Havaalanı – A.P. Møllers Alle – Dragør stationsplads – Store Magleby – Tømmerup – Amagerhallen – Sundbyvester Plads – Irlandsvej – Dr Byen St.

36 No’lu Otobüs: Kopenhag Havaalanı – Korsvejens Skole – Tårnby st. – Nøragersmindevej

35 ve 36 no’lu otobüsler ise 06:00 –01:00 saatleri arasında hizmet veriyor ve her 20 dakikada bir kakıyor.

Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden otobüsle yolculuk için tam bir süre vermek zor, gideceğiniz adrese göre değişiyor. Ancak en uzun mesafe bile 1 saatten az sürecektir.

Kopenhag merkezinden Kopenhag Havalimanı'na nasıl gidilir

Otobüs biletleri de metro biletleri ile aynı yerlerden alınıyor ve aynı sisteme sahip. Yani, biletinizi otobüsle kaç bölge geçecekseniz ona göre alıyorsunuz. Ve isterseniz 1 günlük, 2 günlük, 3 günlük sınırsız kullanım hakkı veren biletlerden de alabilirsiniz.

Biletleri metro ile aynı yerlerden alabilirsiniz dedim ancak otobüste bir ekleme daha var. İsterseniz otobüse bindikten sonra şoförden de bilet alabilirsiniz.

4. Otel Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

kopenhag havaalanı ulaşım otel shuttle

Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden biri de hemen her şehirde olan otel karşılama hizmeti. Kalacağınız otelle önceden görüşerek veya mesajlaşarak böyle bir hizmetleri olup olmadığını, varsa ücretini sorabilirsiniz.

Veya rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yapıyorsanız otelin “özellikler” kısmında bu bilgiyi görebilirsiniz. Eğer ücreti bütçenize de uyarsa, neden olmasın?

5. Taksi

Kopenhag Havalimanı şehir merkezi taksi fiyatları

Havaalanının lisanslı taksilerini Terminal 1 ve 3’ün çıkışlarında bulabilirsiniz. Uçağınız Terminal 2’ye iniyorsa ücretsiz otobüslerle önce Terminal 3’e gitmelisiniz.

Buradaki taksilerde şehir merkezine sabit fiyat uygulaması yok ancak Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşımı merkezde ineceğiniz noktaya göre değişmekle birlikte ortalama 250-300 DKK arasında tutacaktır.

Taksilere nakit ödeme yapabileceğiniz gibi Kopenhag’da kredi kartı ile ödeme de yapabiliyorsunuz.

6. Saatlik Araç Kiralama / City Car

kopenhag havaalanı transfer

Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden biri de saatlik araç kiralama. Bu seçenekte cep telefonunuza indireceğiniz Drive Now veya Green Mobility aplikasyonlarından birine önce üye oluyorsunuz.

Havaalanına indiğinizde aplikasyon üzerinden size en yakın araçlardan birini (ki bu araçlar havaalanı otoparkında bulunuyor) seçiyor ve kiralıyorsunuz. Ücret ise aracı kaç dakika kullandığınıza göre hesaplanıyor ve taksiden çok daha ekonomik bir yöntem.

Varış noktanıza ulaştığınızda ise aracı ücretli otopark olmayan ama park yasağı da olmayan herhangi bir yere park ederek kiralamayı sonlandırıyorsunuz. Bu yöntemin en can sıkıcı kısmı da işte bu. Bilmediğiniz bir şehirde, aracı park edip bırakmak için paralı otopark olmayan ama park yasağı da olmayan bir yer aramak… Yalnız bunu dert etmeyenler için harika bir yol.

City Car saatlik kiralanan araçlar havaalanında P7 otoparkında bulunuyor ve otoparktan çıkış için aracın içinde zaten bir otopark kartı mevcut. Bunun için ekstra ödeme yapmanız gerekmiyor. Tabii benzin de fiyata dahil, dolayısıyla benzin almanıza da gerek yok.

Özetle Kopenhag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Kopenhag Havalimanı transfer paketleri

Sizin de gördüğünüz gibi Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri çok çeşitli. Üstelik havaalanı şehir merkezine uzak olmadığı için fiyatlar da aşırı yüksek sayılmaz. Dolayısıyla kararınızı sadece nasıl seyahat ettiğiniz belirliyor.

Ben çocuklarla, yaşlılarla seyahat eden herkese toplu taşıma yerine taksi, otel karşılama hizmeti veya yazının başında bahsettiğim özel transfer paketlerini kullanmalarını öneririm.

Hatta çocuk veya yaşlı olmasa da 3-4 kişilik gruplar da bu servisleri kullanabilir çünkü maliyet başta yüksek görünse de kişi başı hesaplanınca ekonomik olabiliyor.

Tek başınıza seyahat ediyorsanız, çok valiz taşımıyorsanız metro, tren veya otobüs seçeneklerinden hangisi otelinize en yakın konumdan geçiyorsa o yolu seçmenizde fayda var.

Kopenhag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında havaalanından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yakınlara buraya bir seyahat planlıyorsanız;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top