Kopenhag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” diye araştırıyorsanız en doğru yerdesiniz. Etkileyici bir mimari, moda, alışveriş, lezzetli yemekler, daha lezzetli biralar ve kuzeyden beklenemeyecek sıcaklıkta yerlileriyle Danimarka’nın başkenti Kopenhag seyahat etmeyi seven herkesin bir ara mutlaka görmesi gereken kentlerden.

Aslında şehir yan yana sıralanmış renkli evleri, bu evlerin arasındaki Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi binalarından çok daha fazlasını vaat ediyor. Son yıllarda moda sektöründe önemli bir yere sahip olmaya başlayan Kopenhag gece hayatı ve eğlence sektörü ile de turistlere çekici geliyor.

Ancak Avrupa’nın da en pahalı birkaç kentinden biri olduğunu söylemek lazım. Haliyle şehirde konaklamadan yeme içmeye, turistik yerlere giriş ücretinden ulaşıma her konuda planlı olmak gerekiyor.

Ki Kopenhag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısı bu konuda da faydalı olacaktır. Yazı ayrıca kente ilk defa giden, havaalanından otele nasıl gideceği konusunda tereddütlü olanların da işini son derece kolaylaştıracak.

Kopenhag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Kentin tek havalimanı olan Kopenhag Kastrup Havaalanı şehir merkezine 12 km mesafede yer alıyor. 3 terminale sahip olan havaalanında bu terminaller arasında ücretsiz otobüslerle ulaşım sağlanabiliyor.

CPH koduyla tanımlanan Kopenhag Havaalanı’na Türkiye’den THY, AtlasJet ve Antalya’dan Sun Express uçuşları mevcut ve hatta yakınlığı sebebiyle İsveç’in Malmö kentine giden yolcular bile zaman zaman bu havaalanını tercih edebiliyor. Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise son derece zengin.

1. Metro

Kopenhag Havaalanı Metrosu

Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezindeki otelinize ulaşmanın en hızlı yollarından biri metro.

Şehirde 2 hatla faaliyet gösteren metronun M2 hattı havaalanından Vanløse İstasyonu’na ulaşım sağlıyor ve bu hat şehir merkezindeki Nørreport İstasyonu’ndan geçiyor. Ayrıca aktarma istasyonlarında M1 hattına aktarma yapmak da mümkün.

Metro ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık 20 dakika sürüyor, zaten bu yüzden en hızlı yöntemlerden birisi. Sefer sıklığı ise gündüz ve akşam saatlerinde 7 dakikada bir, gece ise 15 dakikada bir.

Metro istasyonu Kopenhag Havaalanı’nın Terminal 3 binasında yer alıyor ve eğer uçağınız Terminal 1 veya 2’ye inerse ücretsiz otobüslerle Terminal 3’e gitmelisiniz.

Metro biletleri havaalanındaki DSB Ofisleri’nden veya 7-Eleven mağazalarından satın alınabileceği gibi istasyondaki makinelerden de alınabilir. Yalnız makineler sadece bozuk para ve kredi kartı kabul ediyor, kağıt para kullanılmıyor.

Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım için metro ücretleri ise metro ile geçeceğiniz bölgelerin sayısına göre değişiyor. Yukarıda verdiğim haritada şehrin bölgelere ayrılmış halini de (Zone 1, Zone 2 vs şeklinde) görüyorsunuz. Buna göre havaalanından hangi bölgedeki (Zone’daki) istasyona gidecekseniz o şekilde bilet almalısınız.

Örneğin havaalanından şehir merkezine ulaşım için 3 bölgeden geçmelisiniz, bu yüzden almanız gereken biletin fiyatı 36 DKK. Ve bu bileti aldığınız andan itibaren 1 saat 30 dakika geçerliliği var.

Tabii eğer metrodan farklı bir bölgede inecekseniz (örneğin Oresund’da) 2 bölge geçmiş olacağınız için fiyatı daha uygun olan 2 bölgelik biletlerden alabilirsiniz.

Eğer Kopenhag seyahatiniz boyunca da metroyu ve diğer toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız tek kullanımlık bilet yerine “Periode Billetter” veya “City Pass” denilen, belirli bir süre boyunca (1 gün, 3 gün gibi) sınırsız kullanım hakkı tanıyan biletlerden almanız maliyet açısından daha avantajlı olur.

Hatta eğer 3-4 kişilik bir grupsanız maliyeti biraz daha yüksek olan grup bileti alabilirsiniz. Böylece maliyeti bölüşeceğiniz için tek tek bilet almaktan daha ekonomik olacaktır. Tüm bilet türleri ve fiyatları için şu linke göz atabilirsiniz.

2. Tren

Kopenhag Havalimanı Treni

“Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında metro varken neden trene binelim ki” diyebilirsiniz. Ki her ikisi süre açısından da fiyat açısından da birbirine denk yollar.

Ancak metro ile şehir merkezindeki  Nørreport İstasyonu’na ulaşım sağlarken tren ile Copenhagen Central Station adlı tren istasyonuna gidiyorsunuz.

Dolayısıyla eğer oteliniz Central Station civarındaysa veya buradan başka bir trene binip başka bir şehre gidecekseniz tren sizin için daha mantıklı olabilir.

Alternatifleriniz ise:

05:00 – 00:30 arasında hizmet veren trenlerin A, B C, E, F, H ve Bx hatları Kopenhag’a havaalanından ulaşım sağlıyor ve bu trenler 4 dakika ile 20 dakika sıklığında sefer yapıyor.

Biletleri ise geliş katındaki DSB ofislerinden, istasyonlardaki makinelerden ve 7-Eleven mağazalarından satın alabilirsiniz. Burada da bilet fiyatları trenle geçeceğiniz bölgelerin sayısına göre değişken ve metro ile aynı fiyat.

3. Otel Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up ve Özel Transferler

Kopenhag Havaalanı Otel Servisi

Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden biri de hemen her şehirde olan otel karşılama hizmeti. Kalacağınız otelle önceden görüşerek veya mesajlaşarak böyle bir hizmetleri olup olmadığını, varsa ücretini sorabilirsiniz.

Veya rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yapıyorsanız otelin “özellikler” kısmında bu bilgiyi görebilirsiniz. Eğer ücreti bütçenize de uyarsa, neden olmasın?

Konforlu diğer bir seçenek de özel havaalanı transferleri. Bu tarz hizmetler kimine pahalı gibi gelirken, 2-4 kişilik grup olarak seyahat edenler için son derece uygun maliyetli olabiliyor.

Hatta çocuklarla seyahat eden, çok valizi olan gezginler için maliyet ne olursa olsun hayat kurtarıcı oluyor. Sizin durumunuz da bu saydıklarıma benziyorsa değerlendirebilirsiniz.

Kopenhag Havaalanı’ndan Otelinize Özel Grup Transferi: Grup transferi dediğime bakmayın, yolculuğu tanımadığınız insanlarla yapmayacaksınız. 1 – 3 kişi arasındaki gruplar için fiyatı 109 Euro olan bu hizmet havaalanında karşılama ve konforlu araçlarla otelinizin kapısına kadar ulaşımı kapsıyor.

Hatta yalnız başınıza da olsanız, eğer valizleriniz çoksa, iş için kente hızlıca bir ziyaret yapıp dönmeniz gerekiyorsa da mantıklı bir seçenek.

4. Taksi

Kopenhag Havaalanı Taksisi

Havaalanının lisanslı taksilerini Terminal 1 ve 3’ün çıkışlarında bulabilirsiniz. Uçağınız Terminal 2’ye iniyorsa ücretsiz otobüslerle önce Terminal 3’e gitmelisiniz.

Buradaki taksilerde şehir merkezine sabit fiyat uygulaması yok ancak Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşımı merkezde ineceğiniz noktaya göre değişmekle birlikte ortalama 250-300 DKK arasında tutacaktır.

Taksilere nakit ödeme yapabileceğiniz gibi Kopenhag’da kredi kartı ile ödeme de yapabiliyorsunuz.

Özetle Kopenhag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Kopenhag Havaalanı Ulaşım Rehberi

Sizin de gördüğünüz gibi Kopenhag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri çok çeşitli. Üstelik havaalanı şehir merkezine uzak olmadığı için fiyatlar da aşırı yüksek sayılmaz. Dolayısıyla kararınızı sadece nasıl seyahat ettiğiniz belirliyor.

Ben çocuklarla, yaşlılarla seyahat eden herkese toplu taşıma yerine taksi, otel karşılama hizmeti veya yazının başında bahsettiğim özel transfer paketlerini kullanmalarını öneririm.

Hatta çocuk veya yaşlı olmasa da 3-4 kişilik gruplar da bu servisleri kullanabilir çünkü maliyet başta yüksek görünse de kişi başı hesaplanınca ekonomik olabiliyor.

Tek başınıza seyahat ediyorsanız, çok valiz taşımıyorsanız metro, tren veya otobüs seçeneklerinden hangisi otelinize en yakın konumdan geçiyorsa o yolu seçmenizde fayda var.

Kopenhag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında havaalanından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yakınlara buraya bir seyahat planlıyorsanız; Kopenhag’da Nerede Kalınır?, Kopenhag Gezilecek Yerler ve Kopenhag’da Ne Yapılır? yazılarını da okumanızı öneririm.

“Kopenhag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine bir yorum

  1. Merhaba
    Buraya güncel bilgi olarak ülkelere giriş için korona uygulamalarını güncel olarak belirtseniz güzel bir uygulama olur. Yazılarınızı okudum beğendim başarılarınızın devamını dilerim.

    Cevapla

Yorum yapın