Kopenhag Gezilecek Yerler – En Güzel 35 Yer

Kopenhag gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Kuzey Avrupa’nın en modern, gezilesi şehirlerinden biri olan Kopenhag’ın gezginlerin kalbindeki yeri ayrı. Başta sanat olmak üzere birçok değerli özelliğine sahip çıkan şehir aynı zamanda Vikinglerin de yaşadığı yer.

Tarihi cazibesi oldukça yüksek ama aynı zamanda çok modern ve biraz da masalsı bir havası var Kopenhag’ın. Danimarka başkentinin popüler gezi rotalarından oluşan Kopenhag gezilecek yerler listesi ise gezginlere seyahatleri boyunca sık sık rehberlik ediyor.

Listeden yararlanarak Kopenhag gibi Avrupa ve turistler açısından önem taşıyan keyifli bir şehrin birçok popüler noktasını 2-3 günde bile gezebilirsiniz.

Hazırlamış olduğum gezi listesinde Kopenhag’ın en popüler meydanlarından sokaklarına, müzelerinden sanat galerilerine, yemyeşil parklarından kanallarına ve tarihi yerlerine/yapılarına kadar şehrin karakterini yansıtan önemli noktalar bulunuyor.

Kopenhag Gezisi Öncesi Bunlara Dikkat

Kopenhag’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Kopenhag’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım 3 yıldızlı Comfort Hotel Vesterbro güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Kopenhag Merkez İstasyonu’na ve Tivoli Eğlence Parkı’na yaklaşık 5 dk yürüme mesafesindeki otel fiyat/performans olarak etkileyici.

Bu otel dışında yine şehrin merkezindeki 4 yıldızlı Copenhagen Admiral Hotel ise şehrin bir diğer popüler tesisi…

Kopenhag’da yapılacak en popüler şeylerden bir tanesi Tivoli Bahçeleri hızlı giriş bileti satın almak ve Nyhavn’dan kanal gezisi turlarına katılmak.

Kopenhag Gezilecek Yerler Listesi

Araştırmalara dayanarak dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı şehir olarak da ünlenen Kopenhag keşfedilmesi oldukça keyifli bir kent! İşte Kopenhag gezilecek yerler listesi:

1. Nyhavn Kanalı

Kopenhag gezilecek yerler blog rehber

Kanallar ve nehir boyunca dizilen rengarenk parlak boyalı üçgen evlerin sunduğu muhteşem görünüme tanık olmak için Kopenhag gezinize Nyhavn Kanalı’ndan başlamanızı öneririm.

Nyhavn Kanalı şehrin 17. ve 18. yüzyıllardan kalma tarihi bir bölgesi. 17. yüzyılda İsveç-Danimarka savaşı esnasında ele geçirilen savaş kölelerinin inşa ettiği bölge bugün Kopenhag’ın dinamizm noktaları arasında bulunuyor.

Parlak renkli üçgen evlerin zeminlerinde kafeler, restoran ya da barlar bulunuyor. Gece hayatı canlı. Tabii ki burası fotoğraf çekmek için de harika bir yer! Turistler nehir manzaraları eşliğinde dolaşıp içine çekildikleri güzel ambiyansın tadını sonuna kadar çıkarıyor.

Kopenhag’ın dokusunu ve ruhunu güçlü şekilde hissedebileceğiniz yerlerden olan Nyhavn Kanalı aynı zamanda şehrin en romantik ve nostaljik noktalarından biri. Nehrin üzerinde 1875 senesinde yapılan ve sonrasında 1912’de yenilenen tarihi bir köprü bulunuyor. Kanalın güneyinde ise turistik ilgiyi artıran tarihi yapılar yer alıyor.

Nyhavn Kanalı’nın limanı ise eski dönem gemi müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Limanda yüzyıllar öncesinde inşa edilmiş ahşap gemiler demirlenmiş. Bu nostaljik ahşap gemiler tarihi renkli evlerle birlikte kanalın tablo gibi görüntüsünü çok güzel tamamlıyor.

Nyhavn Kanalı’na hazır gelmişken dünyaca ünlü yazar Hans Christian Andersen’in evlerini de mutlaka görmelisiniz. Ünlü masal yazarı bölgede 20 yıla yakın bir süre boyunca oturmuş ve bu nedenle Nyhavn Kanalı Andersen ile de özdeşleştiriliyor.

Kopenhag’ı keşfetmeye başlamak için Nyhavn Kanalı ideal bir bölge! Kopenhag gezilecek yerler listenizde Nyhavn Kanalı’nı en başa yazabilirsiniz.

Kanal turu yapmayı unutmayın!

Nyhavn’de gezerken yapılacak en güzel şeylerin başında Nyhavn’dan kanal gezisi geliyor. Siz de bölgeden kalkan teknelerden birine atlayıp şehri bir de kanallar üzerinden keşfedebilirsiniz.

2. Tivoli Bahçeleri

Tivoli Bahçeleri Kopenhag yapılacak şeyler

Kopenhag gezilecek yerler arasındaki Tivoli Bahçeleri ise kesinlikle gitmenizi önerdiğim yerler arasında. Çocuk ya da yetişkin ayrımı olmadan her yaştan insanın kendine göre eğlenebileceği peri masalı ambiyansındaki eğlence parkı 19. yüzyılda inşa edilmiş.

Tivoli Bahçeleri aslında bir lunapark ve George Carstensen’in çocukluk hayali olarak hayata geçirilmiş. 1843 senesinde Kral’ın da desteğiyle Carstensen’in projesi onaylanmış.

Walt Disney’in tasarlanmasına da ilham olan Tivoli Bahçeleri aynı zamanda Roller Coaster’ın da ilk kez görüldüğü yer. Şu an için tematik eğlence parkında 30’a yakın Roller Coaster çeşidi bulunuyor.

Bir lunapark için beklentileri fazlasıyla karşılayan Tivoli Bahçeleri sadece eğlenceli ve adrenalin seviyenizi yükseltecek oyuncaklarla sınırlı değil. Burada zevkle dolaşıp, vakit geçirebileceğiniz daha birçok şey var.

Ağaçlar ve yüzlerce çeşit bitki ile donatılmış park özellikle bahar/yaz aylarında tüm güzelliklerini sergiliyor. Parkta aynı zamanda yaklaşık bini aşkın deniz canlısına ev sahipliği yapan bir akvaryum da var.

Çeşitli gösteri, etkinlik ve şovların da düzenlendiği Tivoli Bahçeleri aynı zamanda yeme-içme olanakları ile de ziyaretçilerine üst düzey bir tatmin sağlıyor. Nitekim alışılagelmiş eğlence parkı mekanlarından ziyade lüks kategoride hizmet sunan restoranlar Tivoli Bahçeleri’nin ayrılmaz bir parçası olmuş durumda.

Bir de eğer denk getirirseniz Tivoli Bahçeleri’nin en coşkulu dönemlerini yaşadığı Cadılar Bayramı ve Noel gibi etkinliklerini mutlaka görmelisiniz. Şehir merkezinde olması da tematik eğlence parkına ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor.

Giriş biletiniz hazır mı?

Eğer siz de organize gezilerden daha fazla hoşlanıyorsanız Tivoli Bahçeleri hızlı giriş biletinizi Kopenhag seyahatiniz öncesinde satın alıp giriş oluşabilecek kuyruklardan kurtulabilirsiniz.

3. Rosenborg Kalesi

Rosenborg Kalesi Kopenhag gezilecek yerler

Kral IV. Christian’ın 17. yüzyıl başlarında yaptırdığı Rosenborg Kalesi içinde yer aldığı Kral’ın Bahçesi ve barındırdığı paha biçilmez koleksiyonlar ile birlikte Kopenhag’ın en özel yapılarından biri.

Danimarka’nın en eski Kraliyet bahçesinde inşa edilen Rosenborg Kalesi 1838 senesinde halkın ziyaretine açılmış. 1800’lü senelerin ortalarına kadar Danimarka Krallarına ev sahipliği yapan Rönesans stildeki Rosenborg Kalesi günümüzde Avrupa’nın en etkileyici ve görkemli müzelerinden biri olarak görülüyor.

Rosenborg Kalesi’nin içindeki tarihi yolculuğunuz sırasında görebileceğiniz en değerli eşyalar arasında İsveç-Danimarka savaşını tasvir eden motifler ve duvar halıları var. Şövalyeler Salonu’nda teşhir edilen bu duvar halıları müzenin ziyaretçileri tarafından yoğun bir ilgi görüyor.

Kalede aynı zamanda ışıltılı Kraliyet mücevherlerini, Kral’ın yazı masasını, banyosunu, kişisel eşyalarını da görme imkanınız bulunuyor. Kraliyet ailesi üyelerinin balmumu heykelleri ise oldukça gerçekçi ve asırlar öncesine uzanan kale yolculuğunu daha da ilginç kılıyor.

Peki, eskiden Kraliyet ailesinin üyelerini ağırlayan ve bugün müze olarak hizmet veren Rosenborg Kalesi’nde daha neler görebilirsiniz?

Tarihi yapıda sergilenen koleksiyonlar kalenin popüler olmasında büyük bir pay sahibi. Özellikle dünyanın en iyi Venedik Cam Koleksiyonu ile Flora Danica Koleksiyonu sanatın inceliğini ve zarafetini tam anlamıyla gözler önüne seriyor.

Kalenin bahçesine ise ayrıca bir parantez açmam lazım. Kral’ın Bahçesi olarak da bilinen muazzam güzellikteki alanda oyun parkları, restoranlar ve çeşit çeşit botanik bahçeleri yer alıyor.

Danimarka’daki en unutulmaz müze ve bahçe turlarından birine katılabilmeniz için mutlaka Rosenborg Kalesi’ni de Kopenhag gezilecek yerler listenize almanızı öneriyorum.

4. Amalienborg Sarayı

Amalienborg Palace Kopenhag gezilecek yerler

Rosenborg Sarayı’ndan yürüyerek gidebileceğiniz Amalienborg Sarayı da Kopenhag’da gezilecek yerler listesinde!

İlk önce soylu aileler için inşa edilen ancak 18. yüzyıl sonunda Christiansborg Sarayı’nın yangında büyük zarar görmesi sonucu Kraliyet ailesi tarafından satın alınan Amalienborg Sarayı turistler açısından oldukça dikkat çekici.

Kraliyet ailesinin geçmişi, mücevherleri, koleksiyonları ile saray Kopenhag şehrinin sembolik ve köklü yapıları arasında. Şu an içinde hala Kraliçe Margrethe II oturuyor dolayısıyla sarayın her bölümü ziyarete açık değil.

İçinde müze de bulunan Amalienborg Sarayı’nda son 150 yıldaki kral ve kraliçelerin yaşamlarına ait objeler de sergileniyor. Ayrıca odalar, eşyalar ve genel olarak tüm dekorasyon orijinalliğini kaybetmemiş. Bunun yanı sıra krallara ait bazı özel hobi detaylarının teşhir edilmesi de ilginizi çekebilir.

Birçok turistin seyretmek için geldiği nöbet değişimi merasimini de kaçırmayın. Genellikle bu tören saat 11.30 ile 12.00 saatleri arasında gerçekleşiyor.

5. Rundetaarn

Round Tower Kopenhag rehberi

Avrupa’nın en nostaljik gözlemevlerinden birini görmek ister misiniz? 17. yüzyılda yaptırılan Rundetaarn Rönesans mimari stilin güzel bir örneği ve turistlerin en çok akın ettiği yerler arasında.

Trinity Kompleksi’ne bağlı olan tarihi gözlemevi astronomi ile uğraşan bilim insanlarının gökbilimci Tycho Brahe’nin çalışmalarını daha da geliştirmeleri amacıyla IV. Christian tarafından inşa ettirilmiş.

Günümüzde bilim insanları gözlemevinde profesyonel bir çalışma yapmasalar da astronomiye ilgi duyan kişiler kuleden gözlem yapma imkanına sahip.

Hassas astronomik cihazların zarar görmemesi için merdiven yerine yukarıya 7,5 tur dönen spiral rampa ile çıkıyorsunuz. Kulenin tepesinde ise harika bir Kopenhag Limanı manzarası sizi bekliyor. Kulede aynı zamanda konser, sergi gibi çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir bölüm de mevcut.

6. Küçük Deniz Kızı Heykeli

Deniz Kızı Heykeli Kopenhag gezilecek yerler

Kopenhag gezilecek yerler listesinin en ilgi çekici sanat eserlerinden biri de hüzünlü öyküsü ile Küçük Deniz Kızı Heykeli.

Ünlü iş adamı Carl Jacobsen’in finansal desteği ile heykeltıraş Edvard Eriksen yaptırılan Küçük Deniz Kızı Heykeli sadece Kopenhag’ın değil dünyanın en ilgi çekici heykellerinden biri haline geldi.

Yapımında bronz ve granit kullanılan heykel 1913 senesinden beri Langelinie Pier’deki denizin üzerindeki taşlarda duruyor. Yılda yaklaşık bir milyon kişi tarafından ziyaret edilen Küçük Deniz Kızı Heykeli’nin hikayesi ise meşhur Danimarkalı masal yazarı Andersen’in The Little Mermaid isimli eserine dayanıyor.

Hikayeye göre denizkızı çok sevdiği prens sevgilisine kavuşabilmek uğruna deniz altındaki yaşamını terk etmeyi göze alıyor ancak prens onun yerine başka biriyle evleniyor. Çok üzülen denizkızı ise denizin sularında bir köpüğe dönüşüp yok oluyor.

Jacobsen bu masalın sahne uyarlamasını izledikten sonra deniz kızının hikayesinden çok etkilendiği için Minik Deniz Kızı Heykeli’ni yaptırmaya karar vermiş. Bugün dünyanın çeşitli yerlerinde heykelin kopyası bulunuyor.

Ayrıca heykelin hikayesi sadece sahne gösterilerine değil beyaz perdeye de damgasını vurmuş. Örneğin Disney yapımı The Little Mermaid (1989) Oscar ödülü kazanmıştır.

Alternatif Gezi Planı

Eğer Kopenhag seyahatinizde kısıtlı zamanınız var ve Deniz Kızı Heykeli’nin bulunduğu alana gitmek için ayıracak zamanınız yoksa yukarıda bahsettiğim Nyhavn’dan kanal gezisi turlarına katılarak tekneler ile bölgeye ulaşabilir en azından tekne turu sırasında heykeli görebilirsiniz.

7. Christiania Bölgesi

Christiania Kopenhag'da görülecek yerler

Danimarka sınırlarında Danimarka’dan ve Avrupa Birliği’nden bağımsız özerk bir bölge yer alıyor: Christiana Bölgesi.

Bölgenin ziyaretçilerinin büyük bir çoğunluğunu turistler oluşturuyor çünkü Christiania Bölgesi oldukça kendine has ve özel bir bölge. Kendi bayrakları bile var. Özerk bölge statüsünü kazanabilmek adına çok uzun ve zorlu mücadelelere girmişler.

Sonuçta Danimarka devleti Kopenhag şehrinin ortasında tamamen kendine ait kurallarla yaşayan bölgenin özerkliğini 2012 senesinde tanımış. Christiania Bölgesi’nin ilk olarak kurulması ise 1971 senesine dayanıyor. Kurucuları ise bir Hippi grubu.

Mahalleye girebilmek içinse bazı kurallara uymanız lazım. Örneğin koşmak bölge halkında paniğe neden olduğu için yasak. Ayrıca gizliliklerini ihlal etmemeniz için fotoğraf çekmemeli ve mahallede eğlenmelisiniz! Bölgede araba kullanmak ve şiddet eylemlerinde bulunmak da kabul edilmeyen eylemler arasında.

Mahalleye taşınmak isterseniz bu hemen gerçekleşmiyor çünkü öncelikle başvuru yapıp bölge halkının onayını almalısınız. Ayrıca Christiania halkı kendi gıdalarını genellikle kendileri üretmeyi tercih ediyor. Bu nedenle mahalleyi dolaşırken birçok organik yiyecek bulmanız mümkün.

8. Strøget Sokağı

Stroget Kopenhag hakkında bilgiler

Kopenhag’da alışveriş yapmak istediğinizde ilk gidebileceğiniz yerlerden biri Strøget Sokağı. Turistik açıdan her zaman yoğun olan Strøget Sokağı şehirdeki en popüler alışveriş merkezleri arasında bulunuyor.

Alışveriş açısından turistlere geniş ve renkli bir yelpaze sunan Strøget Sokağı’nın ayırt edici özelliklerinden biri ise Avrupa’nın en uzun yaya yolu olması. (1,1 km) Sokak 1962 senesinde trafiğe tamamen kapatılmış ve Danimarka’da bu açıdan bir ilk olma unvanını da taşıyor.

Lüks alışveriş mağazalarından daha uygun fiyatlı marka ürünlere kadar farklı alışveriş seçenekleri sunan Strøget Sokağı’nda Louis Vuitton, Hugo Boss, Zara, Hermes, Prada, H&M gibi firmalar hizmet veriyor.

Strøget Sokağı’nda birçok hediyelik eşya dükkanı da var. Eğer Kopenhag seyahatinizden sevdiklerinize hediyelerle dönmek istiyorsanız bu dükkanlara bir göz atabilirsiniz. Ayrıca legolara meraklıysanız sokaktaki ünlü lego dükkanlarına da mutlaka uğrayın.

9. Christiansborg Sarayı

Christiansborg Sarayı Kopenhag gezilecek yerler

Kopenhag gezilecek yerler arasında görülmesi elzem olan yapılardan biri de Slotsholmen Adası’ndaki Christiansborg Sarayı. Burası aynı zamanda Danimarka Parlamentosu’na da ev sahipliği yapıyor. 18. yüzyıldan kalma saray tarihi boyunca yangın gibi çeşitli afetler nedeniyle 3 kez yeniden inşa edilmiş.

Kraliyet Ailesi’nin kullandığı bazı bölümler halka kapalı olsa da genel olarak ziyarete açık olan sarayda Kraliçe birçok davet veriyor. Saray bünyesinde 10 tane farklı detaylarla dekore edilmiş misafir kabul odaları var.

Kraliçe’nin yemek davetlerini verdiği salonlardan en görkemlisi yaklaşık 400 kişilik Büyük Salon. Kraliçe daha resmi konuklarına ise Taht Salonu’nda yemek daveti veriyor. Fiilen kullanılan bu salonları da saray turunuz esnasında gezme şansına sahipsiniz.

Sarayda sergilenen ve Danimarka’nın 1000 yıllık geçmişini betimleyen duvar halılarını ise mutlaka görmelisiniz! Kraliçe’ye ait olan gösterişli duvar halıları saray ziyaretçileri tarafından yoğun bir ilgi ile karşılaşıyor.

10. Danimarka Milli Müzesi (The National Museum of Denmark)

The National Museum of Denmark Kopenhag gezilecek yerler

Danimarka tarihi ve kültürüne dair bilgiler sunan Danimarka Milli Müzesi Kopenhag gezginlerinin sıklıkla ziyaret ettikleri bir diğer yer.

Danimarka tarihi özellikle Vikingler sayesinde çoğu kişiye bir hayli ilginç geliyor. Çok köklü ve zengin koleksiyonları bünyesinde barındıran milli müzede hem Vikinglere hem de Taş Çağı’ndan başlayıp günümüze kadar Danimarka tarihinde neler yaşandığına dair etkileyici sunumlar gerçekleştiriliyor.

Müzenin binası ilk olarak 1743 senesinde Prens Sarayı olarak inşa edilmiş. Büyük Salon’da bugün bile Kraliyet Ailesi tarafından yemek davetleri veriliyor.

Müzenin kalıcı koleksiyonları arasında ise eski dönem oyuncaklar, paralar, Eski Mısır ile Viking mumyaları, çeşitli sanat eserleri ve birbirinden ilginç objeler teşhir ediliyor. Örneğin erken Bronz Çağ zamanlarında yapıldığı tahmin edilen bir Güneş Arabası’nın dünyada eşi benzeri yok ve asırlar öncesine ait olan antik obje oldukça özel bir tasarıma sahip.

Müzenin hemen yanında ziyaret etmenizi önerebileceğim bir diğer bölüm ise Viktorya Evi. 19. yüzyıl sonlarından kalma olan bu ev Viktorya dönemi özelliklerini tam anlamıyla yansıtıyor. Ayrıca müzede Danimarka’ya özgü yiyeceklerin sunulduğu bir restoran da bulunuyor.

11. Ny Carlsberg Glyptotek

Ny Carlsberg Glyptotek Kopenhag gezilecek yerler

Gezdiğiniz yabancı şehirlerin sanat anlayışı ve eserleri ile ilgiliyseniz ülkenin en ünlü müzelerinden olan Ny Carlsberg Glyptotek’i de Kopenhag gezilecek yerler listenize almanızı öneririm.

Carlsberg Glyptotek Müzesi ilk olarak Carl Jacobsen’in sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmış ancak daha sonraki dönemlerde müzenin koleksiyonları genişletilip çok daha zengin bir içeriğe kavuşmuş.

Şu anda popüler müzeyi ziyaret edenler etkileyici bir heykel ve sanat eseri şöleni ile karşılaşıyor. Heykellerin büyük bir çoğunluğu Akdeniz ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden çıkarılmış.

Müzede Danimarka, Asya ve Avrupa gibi farklı bölümler yer alıyor. Müzede zaman zaman konserler, çeşitli etkinlikler ve geçici sergiler de düzenleniyor. Ayrıca Kış Bahçesi’ni de görmeyi sakın unutmayın!

12. Copenhagen Zoo

Copenhagen Zoo Kopenhag gezilecek yerler

1859 senesinde kurulan Copenhagen Zoo Kopenhag’da çocuklarla gezilecek yerler arasında bulunuyor. Şehrin en eski hayvanat bahçesi olan Copenhagen Zoo yılda ortalama 1-1,5 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor.

Hayvanat bahçesi bünyesinde farklı kıtalardan getirilen yaklaşık 250 türde 4 bin kadar canlı ile tanışma imkanınız var. Ortalama 11 hektarlık bir alana sahip olan tarihi hayvanat bahçesinde çoğunu muhtemelen ilk kez göreceğiniz çeşit çeşit hayvan yaşıyor.

Her yaştan insanın çok keyif aldığı ve dünyanın en çok ziyaret edilen hayvanat bahçeleri arasında bulunan Copenhagen Zoo’da başta Fil Evi olmak üzere Misk öküzü, panda, Malayan tapiri, aslan, kaplan, kutup ayısı, keçi, deniz canlıları, çok çeşitli kuş türleri vb. var.

Doğal ortama yakınlığı ile de beğeni kazanan hayvanat bahçesinde farklı yaştaki çocuklar için oyun alanları da tasarlanmış. Ayrıca bazı hayvanların beslenmeleri, türleri ve yaşam tarzları hakkında bilgilendirici sunumlar da yapılıyor.

Hayvanların arasında geçirilen keyifli anların ardından eğer acıkırsanız parktaki restoranda bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

13. Bakken Amusement Park

Bakken Amusement Park Kopenhag gezilecek görülecek yerler

1583 yılında açılmış bir eğlence parkı hayal edebiliyor musunuz? Bakken Amusement Park dünyanın en eski eğlence parkı olma özelliğini taşıyor.

Kopenhag’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralara koyulabilecek olan Bakken eğlence ve doğayı bir araya getiriyor. Park sınırları içindeki Lunapark uzun seneler boyunca etrafındaki doğa ile iyice bütünleşmiş ve oldukça keyifli bir ambiyansa sahip.

Eğlence parkı Deer Park içinde inşa edilmiş. Parkta asırlık ağaçlar bulunurken 2 binden fazla sayıda da geyik yaşıyor. Yani lunaparka gelmişken ara sıra karşınıza geyikler çıkarsa şaşırmayın.

İsterseniz lunaparktaki eğlence turunuza başlamadan önce doğanın dinginliğini sonuna kadar hissedebileceğiniz ormanlık alanda biraz dinlenebilir, kitap okuyup piknik de yapabilirsiniz. Ayrıca alanda bar, kafe, pub, restoran gibi farklı mekanlar da hizmet veriyor.

Biraz da lunaparktan bahsedecek olursam özellikle hız treni tutkunları için adrenalin seviyenizi oldukça yükseltecek birçok eğlence imkanı sunulduğunu söyleyebilirim.

Neredeyse 40 çeşit hız treni ile lunapark ziyaretçileri eğlencenin tadını doyasıya çıkarıyor. Şovlar ve gösteriler de başta çocuklar olmak üzere her yaştan kişiye keyifli anlar yaşatıyor.

Son olarak bu kadar eski bir tarihte; 16. yüzyılda inşa edilmiş bir eğlence parkının doğallığının ve orijinalliğinin mümkün olduğu kadar korunabilmesi adına bazı önlemlerin alınması son derece etkileyici. Öyle ki tarihi ve doğal görüntünün korunması adına parkta alakasız reklam tabelalarına, neon ışıklandırmalara, stantlara, dükkanlara izin verilmiyor.

Hazır gelmişken içinde çeşitli şovların düzenlendiği 132 yıllık kabareyi de ziyaret etmeyi unutmayın.

14. Opera Binası

Opera Kopenhag görülecek yerler

Üstün yapı ödüllü Opera Binası Kopenhag gezilecek yerler listesinin en gösterişli ve modern mimari yapıları arasında bulunuyor.

Turistlerin daha çok mimari açıdan dikkatini çeken Opera Binası yaklaşık 500 milyon dolarlık maliyetiyle aynı zamanda dünyanın en pahalı opera salonlarından biri.

Opera binasının fuayesi son derece şık ve gösterişli. Bu bölümde ve binanın çeşitli yerlerinde Alman kalkerler ile Sicilya mermerleri kullanılmış. Akçaağaç kaplı duvarlar, 24 ayar altın varaklı süslemeler de binadaki ilgi çekici mimari detaylar arasında.

Holmen Adası’nda bulunan Opera Binası özellikle yaklaşık 3-4 futbol sahası büyüklüğündeki çatı tasarımı ile dikkat çekiyor. 14 katlı ve 1450 kişi kapasiteli olan Opera Binası’nda konser izlemek de oldukça etkileyici bir deneyim. Bilhassa binadaki akustik kalitenin son derece iyi olması konser izleme zevkini katlıyor.

Mimar Henning Larsen tarafından tasarlanan Opera Binası’nın içine girmeseniz bile etrafında turlayabilir ya da kanal turu yaparken binayı görme şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca çoğu kişi sadece operadaki ünlü kafede kahve içmek için bile binayı ziyaret ediyor.

15. Frederik Kilisesi

Kopenhag gezilecek yerler Frederik Kilisesi

Sadeliği ile de gösterişli görünen Frederik Kilisesi Kopenhag’da gezilecek yerler listenize alabileceğiniz önemli bir dinsel/tarihi yapı.

Yerel halkın yapımında kullandığı malzemelerden ötürü kilise aynı zamanda Mermer Kilise olarak da biliniyor. Kiliseye bakıldığında özellikle bakır yeşil kubbe göze çarpan ilk unsurlar arasında.

Kilisenin iç dekoru da dış cephesi de ayrı ayrı etkileyici. Yapının mimarisinde süslemeler, oymalar ve heykeller yer alıyor. Kilise çevresinde ise Danimarka’nın önde gelen bazı isimlerinin heykellerini görmeniz mümkün. İç bölümde de bilhassa 19. yüzyıl sonlarından kalma çam sunağı görmenizi tavsiye ediyorum.

İnşasına 1749 senesinde başlanan Frederik Kilise çeşitli olumsuzluklardan ötürü ancak 1894’te tamamlanabilmiş. Ayrıca kilise kulesinde sizi bol bol fotoğraf çekmeye teşvik edecek harika bir Kopenhag manzarası var.

16. Botanical Garden (Botanisk Have)

Botanik Park Kopenhag'da gezilecek yerler

Yaz kış fark etmeksizin her zaman rengarenk ve bitkilerle dolu bir doğa ortamında biraz dinlenmek isterseniz Kopenhag gezilecek yerler listenize Botanical Garden’ı da ekleyebilirsiniz.

Şehir merkezindeki konumuyla kolayca ulaşılabilen Botanical Garden’a hem yerel halkın hem turistlerin ilgisi büyük. Kahvenizi ve atıştırmalıklarınızı yanınıza alarak sayısız çeşitteki bitkilerin renkli dünyasında keyifli bir gezintiye çıkmak Kopenhag’daki unutulmaz anılarınız arasına girebilir.

Botanik bahçede 30’a yakın sayıda geniş seralar ve cam evler yer alıyor. Kozalak iğne yapraklı ağaçların bulunduğu alandan Palmiye Evi’ne, kaya bahçelerinden Kelebek Evi ve Nordik Bira Bahçesi’ne kadar birbirinden ilginç birçok bitki bölümü mevcut Botanical Garden’da.

1874 yılında inşa edilen tarihi cam evdeki Botanik Bahçesi ziyaretçilerini her yönüyle keyifli ve huzur dolu bir atmosferin içine çekiyor. Ayrıca botanik koleksiyonlar şu anda 13 binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Gezmenizi özellikle önerdiğim yerlerden biri Nordik Bira Bahçesi ile Palmiye Evi. Nordik Bira Bahçesi’nde bira yapımında kullanılan bitkiler yetiştiriliyor ve yapılış süreci hakkında bilgiler aktarılıyor. Özellikle bira yapımına ilgi duyuyorsanız bu bahçeyi mutlaka gezmelisiniz.

Bir de Botanical Garden’ın en enteresan bahçelerinden biri olan 16 metre yükseklikteki spiral merdivenli Palmiye Evi de görülmeye değer.

17. Kopenhag Belediye Binası (Copenhagen City Hall)

Belediye Binası Kopenhag'da gezilecek yerler

Mimar Martin Myrop tarafından 1892 ile 1905 yılları arasında inşa edilen Kopenhag Belediye Binası romantik stildeki mimarisiyle zarif bir görünüm sergiliyor.

Belediye Meydanı’nda çok merkezi bir noktada bulunan Kopenhag Belediye Binası İtalya’nın Siena şehrindeki belediye binası ile oldukça benzerlik gösteriyor. Tahminlere göre yapımında Siena’daki belediye binasından esinlenilmiş.

Belediye Binası şu anda Kopenhag Belediye Meclisi’nin de faaliyetlerini sürdürdüğü yer. Binayı ziyaret ederseniz ve kuş bakışı manzaralara hayransanız tarihi yapının yaklaşık 106 metre yükseklikteki kulesine mutlaka çıkmalısınız. Kuledeyken Kopenhag tüm büyüleyici güzellikleri ile önünüzde uzanıyor.

Ayrıca belediye binası ziyaretinizi Kopenhag’ı keşfetmeye başlarken ilk sıralara koyabilirsiniz çünkü bina hem çok merkezi bir konumda hem de Tivoli Bahçesi, Stroget Caddesi gibi popüler turistik merkezlere çok yakın.

18. TorvehallerneKBH

TorvehallerneKBH Kopenhag gezilecek yerler

Gıda pazarları seyahat edilen şehrin özellikle geleneksel yerel yiyeceklerini görmek ve hediye almak açısından turistler için her zaman cazibeli noktalar olmuştur.

Haftalık olarak 80 binden daha fazla sayıda kişi tarafından ziyaret edilen TorvehallerneKBH da Kopenhag’ın hem en büyük hem de en popüler gıda çarşısı.

Ünlü gıda çarşısında ortalama 60-70 tane stantta farklı bütçelere hitap eden taze, kaliteli ve çok çeşitli ürünler satışa sunuluyor.

Taze balık, et tezgahları, meyve-sebze, yöresel peynir çeşitleri, alkollü içkiler, küçük restoranlar ve daha birçok gıda çeşidi ile dükkan bulunuyor pazarda. Ayrıca stantlardaki satıcılar da çoğu kez bilgilerini, deneyimlerini ve yemek tutkularını ziyaretçilerle paylaşmak için oldukça hevesli.

Kopenhag’ın yemek kültürüne yakından bakmak ve birbirinden güzel lezzetleri deneyimlemek için Kopenhag gezilecek yerler listenize TorvehallerneKBH’yi de alabilirsiniz.

19. Church of Our Saviour

Church of Our Saviour Copenhagen Kopenhag gezilecek yerler

Dış spiral merdivenleri ve Barok tarzı ile göz kamaştırıcı bir mimarisi olan Church of Our Savior (Kurtarıcımızın Kilisesi) Kopenhag’ı simgeleyen yapılar arasında.

Kilise ilk olarak tüccarlar için geçici olarak 17. yüzyılda yaptırılmış ancak daha sonraları yeni sunağı ve kulesi ile birlikte kalıcı hale getirilmiş.

Church of Our Savior 18. yüzyıl ortalarında en son olarak meşhur kulesinin tamamlanması ve Kral’ın kuleye tırmanışı ile halka açılmış.

Kulenin dış spiralli merdivenleri tarihi yapının mimarisindeki en dikkat çekici detay. Merdivenlerin tam 400 adet basamağı var. Çıkış biraz zahmetli gibi görünse de karşılaşacağınız manzaraya fazlasıyla değecek.

Kulenin tepesinden Kopenhag’ı çok geniş bir açıdan görüyorsunuz. Özellikle merkez Kopenhag tüm güzelliği ile ayaklarınızın altında!

Tarihi/dini yapılara meraklıysanız ve Kopenhag’ın en güzel manzaralarından birine tanık olmak istiyorsanız Kopenhag gezilecek yerler rotanıza Church of Our Savior’u da ekleyebilirsiniz.

20. SMK-The National Gallery of Denmark

SMK The National Gallery of Denmark Kopenhag gezilecek yerler

Kopenhag’da gezilecek yerler arasında sanat adına çok kapsamlı ve değerli koleksiyonlar sunan SMK-The National Gallery of Denmark da yer alıyor.

Kopenhag merkezde Norreport İstasyonu’nun hemen yanında bulunan Danimarka Ulusal Galerisi ülkenin en kapsamlı sanat müzesi olarak sanatseverlere kapılarını açıyor.

Yaklaşık 260.000 sanat eserine ev sahipliği yapan galeri ilk olarak Kraliyet Koleksiyonu olarak özel mülkiyet statüsünde kurulmuş ancak Danimarka’ya demokrasinin gelmesiyle birlikte halkın ziyaretine açılmış.

1300’lü yıllardan günümüze kadar olan eserleri kapsayan Kraliyet Heykel ve Resim Koleksiyonu’nun yanı sıra ülkenin en büyük kağıt baskı, çizim koleksiyonlarını sunan Royal Collection of Graphic Art da galerinin popüler koleksiyonları arasında. Ayrıca 2000’den fazla alçı heykelin bulunduğu koleksiyon da sanat tutkunları ile buluşuyor.

SMK-Danimarka Ulusal Galeri’de sadece Danimarka’daki değil dünyanın birçok yerindeki ünlü sanatçıların eserleri de sergileniyor. Müzeye gittiğinizde eserlerini görebileceğiniz değerli sanatçılar arasında ise Matisse, Rubens, Munch, Mantegna, Nolde, Anna Ancher gibi isimler bulunuyor.

Sanat müzesinde aynı zamanda çeşitli etkinlikler, konserler, festivaller ve workshoplar da düzenleniyor.

21. Kopenhag Belediye Binası Meydanı (Radhuspladsen, City Hall Square)

Copenhagen City Hall Square Kopenhag gezip görülecek yerler

Kopenhag gezilecek yerler listesindeki en canlı ve merkezi yerlerden biri de Kopenhag Belediye Binası Meydanı.

Burası hem Kopenhag Belediye Binası’na ev sahipliği yapmasıyla hem de kentin merkezinde bulunmasıyla birçok gösteri, konser ve etkinlik için de son derece ideal bir bölge. Ayrıca meydan Kopenhaglıların popüler buluşma noktası.

Ünlü alışveriş merkezi Stroget Caddesi’ne çok yakın olan meydanda kentin ruhunu yansıtan tarihi binalar, mağazalar, dükkanlar, restoran ve kafeler yer alıyor. Bunun yanı sıra Kopenhag’ın birçok turistik noktasına gitmek için de meydandan kalkan araçları kullanabilirsiniz.

22. Frederiksborg Sarayı

Frederiksborg Kopenhag gezilecek yerler

Kuzey Avrupa’nın en şaşalı ve büyük Kraliyet saraylarından biri olan Frederiksborg Sarayı’nı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Rönesans stilinin zarif çizgileriyle 17. yy başında Danimarka Kralı tarafından yaptırılan Frederiksborg Sarayı sadece mimarisi ile değil gezmesi oldukça keyifli olan konumu ile de dikkat çekiyor.

Size biraz Kopenhag’dan ortalama 30 km mesafede bulunan Hillerod’dan bahsedeyim. Burası küçük, şirin ve turistlerin ilgisini çeken bir kasaba. Tarihi evleri, meydanı ve gölü ile keyifli bir ambiyansı var. Şehirden tren seferleri ile de bölgeye gelinebiliyor.

Sık sık Fransa’daki Versailles Sarayı’na benzetilen Frederiksborg Sarayı ise kurulduğu günden itibaren bir asır boyunca Kraliyet ailelerine ev sahipliği yapmış ve o dönemlerin görkemli zamanlarına şahit olmuş. Sarayın dekorundan odalarına ve mimarisine kadar her bir köşesine 17. ve 18. yüzyıl Kraliyet yaşantısının ruhunun sindiğini görebilirsiniz.

1859 yılındaki büyük yangından sonra kullanılmaz hale gelen saray Kral’ın isteği üzerine müzeye çevrilmiş. Sarayın içinde 1878 yılından kalma Ulusal Tarih Müzesi de bulunuyor.

Ayrıca tarihi tablolar, yağlı boya resimler, çarpıcı mobilyalar, müthiş tavan süslemeleri, Danimarka’nın en önemli portre koleksiyonu da sarayda görebilecekleriniz arasında.

Sarayın mimarisi kadar Barok stili bahçesi de oldukça güzel. Düzenli ve görkemli bahçesi gölün güzelliği ile etkileyici bir bütünlük içinde. Hem doğal güzellikleri hem mimari özellikleri ve barındırdığı sanat eserleri açısından görülmeye değer bir yapı olan Frederiksborg Sarayı’nı da Kopenhag gezilecek yerler listesine alabilirsiniz.

23. Designmuseum Denmark

Designmuseum Kopenhag nereler gezilmeli?

Tasarım dünyasının sınırsız yaratıcılığına meraklıysanız Kopenhag’da gitmenizi önerebileceğim bir diğer yer de Designmuseum Denmark.

Bir sanat ve tasarım müzesi olan Designmuseum Denmark Arne Jacobsen, Jacob Jensen, Kaare Klint gibi ünlü Danimarkalı tasarımcıların eserlerinin de olduğu birbirinden ilginç koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.

Kral Frederik V tarafından orijinalinde bir devlet hastanesi olarak inşa ettirilen tarihi müze binası şu anda Rokoko stili mimarisi ile de göz kamaştırıyor. Şık ve modern iç dekorasyon ise müzedeki eserlerle güzel bir uyum yakalamış.

Danimarka’nın tasarım üzerine olan en değerli eserleri bu müzede sergileniyor. Aynı zamanda diğer ülkelerden değerli sanatçıların eserleri de koleksiyonlarda yer alıyor.

Müzede aynı anda birden çok sergi sanatseverlerle buluşuyor. Gerçi 8 serginin olduğu müzede tasarıma hiç merak duymasanız bile yine de ilginizi çekecek bir şeyler var.

Müzenin bahçesi özellikle bahar ve yaz aylarında çok keyifli. Çoğu kişi çimlerde uzanıp güzel havanın tadını çıkarabiliyor. Aynı zamanda müzenin bahçesi kadar kafesi de oldukça popüler.

24. Kronborg Slot

Kronborg Slot Kopenhag'da gezilecek yerler

Hamlet’in izlerini taşıyan ve dünyanın dört bir yanında onun kalesi olarak ünlenen Kronborg Slot (Kronborg Kalesi) Kopenhag’da görmeden dönülmemesi gereken yerler arasında.

Kronborg Kalesi William Shakespeare’in yazdığı ve dünyanın en ünlü tiyatro oyunlarından biri olan Hamlet’in geçtiği yer.

Hamlet o dillere destan “Olmak ya da olmamak işte tüm mesele bu” tiradını burada atıyor ve babasının hayaletiyle de yine bu sarayda konuşuyor. Özellikle bir William Shakespeare ve edebiyat tutkunuysanız saray sizi tam anlamıyla mest edebilir.

Kopenhag merkeze ortalama 40 metre uzaklıktaki sevimli kasaba Helsingor’da yer alan Kronborg Kalesi’nde sadece Hamlet izlerini göreceğinizi sanmayın. 1500’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen Orta Çağ sarayı hendekleri ve surları ile gerçek bir kale görünümünde.

Duvarlar ve dış cephe günümüze kadar güzel şekilde korunmuş. Ayrıca yapı Kuzey Avrupa’da görebileceğiniz en büyüleyici Rönesans saraylarından biri olarak gösteriliyor.

İç bölüme gelirsek saray odaları son derece gösterişli şekilde dekore edilmiş. Danimarka tarihi ve Hamlet’e dair birçok iz var bu odalarda. Bilhassa Şövalyeler Salonu ve Denizcilik Müzesi’ni görmenizi öneririm.

Güzel ve huzur dolu saray bahçesi ile harika bir şehir manzarası da Kopenhag seyahatinizde kolay kolay unutamayacağınız anılar arasına girebilir.

25. Superkilen Park

Superkilen Park Kopenhag gezilecek yerler

Dünyanın her yerindeki farklı etnik kültürlere ait objelerin ve detayların bulunduğu Superkilen Park devasa bir şehir sergisi.

Superkilen Park, yaklaşık 60 farklı milletten kişinin yaşam alanı olan mahallede yer alıyor. Dolayısıyla mahalle şehrin kültürel ve etnik bakımdan en karışık bölgesi.

Superkilen Park da bu kadar farklı etnik grupların yaşadığı bir yerde kültürel etkileşimleri artıran, ilişkilerin daha sıcak hale gelmesini amaçlayan kamusal bir park olarak inşa edilmiş.

Bu ilginç parkta neler mi var? Parkta Çin’in palmiye ağaçlarını görebileceğiniz gibi İsrail’deki kanalizasyon drenajına, Belçika banklarına, Japon ahtapot oyun alanına, Los Angeles Muscle Beach egzersiz aletlerine ve daha birçok farklı ülkeye ait günlük obje, bitki ve mobilyalara vb. da rastlayabilirsiniz.

Çeşitliliği destekleyen; çağdaş bir şehir sergisi görünümündeki Superkilen Park da Kopenhag gezilecek yerler listesine yazılabilir.

26. Kastellet

Kastellet Kopenhag gezi blog

Kuş bakışı görüntüsü kanallarla çevrili beş köşeli adacığa benzeyen Kastellet (Kopenhag Kalesi) cazibesi yüksek turistik bir merkez.

Kasellet kale olsa da adacık üzerindeki yer bir kompleks. Yani burada kale dışında ilgi çekici bir yel değirmeni, gölet, kilise, park vb. değişik yapı ve alanlar da var.

17. yüzyılda inşa edilen Kastellet Danimarka tarihinde bir entrika hikayesi ile anılıyor. Rivayete göre Kralın doktoru olan Johan Friedrich ile Kraliçe Caroline Mathilde gizli bir ilişki yaşamışlar. Yasak aşkın cezası olarak Johan Friedrich infaz gününe kadar Kastellet’de kalmış.

Kopenhag Kalesi olarak da isimlendirilen Kastellet şu anda Avrupa’nın hala kullanılan en eski kalesi. Kale denizden gelen saldırılara karşı korunmak amacıyla yaptırılmış. Küçük Deniz Kızı Heykeli de Kastellet’e oldukça yakın mesafede.

27. The David Collection

The David Collection Kopenhagda ne yapılır?

İslam eserlerine iki kat ayrılmasıyla biraz şaşırtıcı olan The David Collection da Kopenhag gezilecek yerler arasındaki önemli müzelerden biri.

Müze ünlü iş adamı C.L David’in özel sanat koleksiyonunu barındırıyor. İslam eserleri müzenin üst iki katında sergileniyor. Türkiye’de bile bulunması zor güzel eserler var bu bölümde. Tabii ki Kuzey Avrupa ülkesindeki bir müzede bu kadar değerli ve kapsamlı bir İslami eserler koleksiyonun teşhir edilmesi çoğu kişi için sürpriz oluyor.

Koleksiyonda İslami eserlere ayrı bir önem verilse de müze bunlarla sınırlı değil. Örneğin başka bir kat Hindistan eserlerine ayrılmış. Müzenin en alt katında ise çağdaş sanat eserlerini görmek mümkün.

Müze başarılı bir şekilde dizayn edilmiş; koleksiyonlarla olan uyum keyifli bir ambiyans yaratırken içinde bulunduğu bina da ayrıca dikkat çekiyor.

Müzeyi ziyaret edenleri çok memnun bırakan uygulama ise girişte tablet verilmesi. Tablet sayesinde bütün eserler hakkında bilgi edinilebiliyor.

28. The Open Air Museum (Frilandsmuseet)

Open Air Museum Kopenhag rehberi

Danimarka’nın kırsal hayatına doğru bir yolculuğa çıkmak ilginizi çekerse rotanızı şehir merkezinden yaklaşık 30 dakika uzaklıkta olan The Open Air Museum’a doğru çevirin.

Müze Avrupa’nın en köklü ve eski açık hava müzeleri listesinde başları çekiyor. Danimarka kırsalının huzurlu ortamına adım attığınız andan itibaren sanki başka bir dünyaya geçiş yapmış gibi hissediyorsunuz.

Açık hava müzesinde özellikle ev ve bina yapıları çok ilgi çekici. Asırlar öncesine gidip o günün dokusundaki yollarda yürümek; değirmenci, köylü, dokumacı, yoksullar evi sakinleri gibi farklı kişi ve kesimlerin yaşantılarına şahit olmak Kopenhag gezinize büyük bir değer katabilir.

Tarih ve kırsal yaşamın iç içe geçtiği bir ortamda zamanın nasıl geçtiğini unutabilir, bu huzur dolu anların tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

29. Borsa Binası

Borsa Kopenhag görülmesi gereken yerler

İçeriye giremeyip dışarıdan hayran kalacağınız bir Kopenhag simgesi: Borsa Binası. Çok özel ve enteresan detaylar taşıyan mimarisi ile Christiansborg Sarayı’na çok yakın bir konumda bulunuyor.

Binayı özel kılan en büyük özelliği kule ve yeşil bakır çatı tasarımı. Kule çatısının çok keskin olması hemen dikkati çekiyor. Eski Borsa Binası’nın kulesindeki ejderha figürleri ise Danimarka, Norveç ve İsveç arasındaki yakın ilişkinin simgesi. (Kalmar Birliği) Ayrıca kule tepesindeki 3 taç da İskandinav Birliği’ne işaret ediyor.

Tarihi 17. yüzyıla uzanan eski Borsa Binası mimari açıdan çok ihtişamlı ve göz kamaştırıcı. Bina şu anda özel mülkiyet kapsamında olduğu için içeri giremiyorsunuz ancak tarihi yapıyı dışarıdan görmek de gayet tatmin edici.

30. Church of Our Lady (Copenhagen Cathedral)

Church of Our Lady Copenhagen Kopenhag gezip görülecek yerler

Christian Frederik Hansen imzası taşıyan ve 1829 senesinde tamamlanan Church of Our Lady de Kopenhag gezilecek yerler listesinde.

Kilise Neoklasik tarzda inşa edilmiş. Kilise çok gösterişli değil ancak kendine has sade bir atmosfere sahip. Özellikle mermer heykelleri, ahşap işlemeleri ve bazı süslemeleri etkileyici.

Kilise Amalienborg Sarayı’nın arkasında yer alıyor. Özellikle gitmeseniz de sarayı ziyaret etmişken bu kiliseyi de gezmeyi düşünebilirsiniz.

31. Cisternerne Cisterns in Søndermarken

Kopenhag gezilecek yerler arasında hayatınızdaki en değişik sergi deneyimlerinden birini yaşayabileceğiniz Cisternerne Cisterns de bulunuyor.

Sergiye birçok benzerinden ayrı bir hava kazandıran özellik ise onun hiç doğal ışık almayan bir yer altı sergisi olması. Yer altı sergisi güneşli havalarda bile soğuk, loş ve nemli. Burada sergi gerçekleştiren sanatçılar da ortama uygun eserler yaratıyorlar.

Girişte iki cam piramit bulunuyor ve yer altı sergisine beton basamaklardan iniyorsunuz. Karanlık yer altı mağaralarını ve antik katedralleri akla getiren sergi alanı eskiden Kopenhag’ın suyunu karşılayan sarnıçlarmış.

Sarnıçlar 1931 yılında işlevini yitirmiş ve 1980’li senelerde de tamamen boşaltılmış. Kopenhag’ın 1996 senesinde Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin de etkisiyle burası Avrupa’nın ve dünyanın en enteresan ambiyanslı sergi alanlarından birine dönüştürülmüş. Özellikle “İklim Değişikliği” temalı sergiler ile dinamik çağdaş sanat eseri sergileri sanatseverlerle buluşuyor.

Sondermarken Parkı’nın merkezindeki Frederiksberg Tepesi’nin altında bulunan yer altı sergisi aynı zamanda Danimarka’nın tek damlataş mağarası olma özelliğini taşıyor.

Sergilere ve mağaralara meraklıysanız Frederiksberg Müzeleri’nin bir parçası olan Cisterne Cisterns’i de mutlaka görün. Gitmeden önce resmi web sitesinden sergi programlarını öğrenebilirsiniz.

32. Louisiana Museum of Modern Art

Louisiana Museum of Modern Art Kopenhag görülecek yerler

1958 senesinde Knud W. Jensen tarafından kurulan Louisiana Museum of Modern Art Danimarka’nın en popüler sanat müzelerinden biri olmayı sürdürüyor.

Humlebaek’teki Oresund Sound’da yer alan ve Kopenhag merkezden 35 km uzaklıkta olan çağdaş sanat müzesi ilk bakışta abartısız sade mimarisi ile dikkat çekiyor. Modern Danimarka mimarisinin zarif örneklerinden biri olan müze binası yatay şekilde inşa edilmiş ve çevresindeki doğa ile bütünleşmiş bir görünümde.

Müzedeki sergiler ağırlıklı olarak II. Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar olan döneme ait eserlerden oluşuyor. Galeride eserleri teşhir edilen bazı önemli sanatçılar ise Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Anselm Kiefer, Pablo Picasso, Yves Klein.

Müzenin kendisi dışında deniz manzaralı ortamı da büyüleyici. Bahçede restoran/kafe var. Dingin güzellikler arasında otururken bir yandan manzara seyretmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Louisiana Museum of Modern Art’da geçici sergiler ve etkinlikler de düzenleniyor; bu nedenle ziyaretinizden önce müzenin resmi web sitesinden programı kontrol etmenizi öneririm.

33. National Aquarium Denmark (Den Bla Planet)

National Aquarium Denmark Kopenhag'da gezilecek yerler

Kopenhag’ın şık mimari tasarımlarından biri olan Den Bla Planet’te Kuzey Avrupa’da görebileceğiniz en büyük akvaryum National Aquarium Denmark yer alıyor.

Çocuk yetişkin fark etmeksizin her yaştan insanın büyük keyif alacağı ve ilgiyle keşiflere dalacağı bir ortam tasarlanmış. Sadece akvaryumun tasarımı bile burayı gelip ziyaret etmeye değer birçok özellik taşıyor.

Bilhassa dalgaların üzerindeymiş gibi bir his veren ve okyanus akıntılarını taklit eden kıvrımlı yapı son derece etkileyici. Ayrıca aydınlatma detayları da ambiyansın güzelliğini ve verdiği gerçekçilik hissini pekiştiriyor.

Akvaryumda farklı kıtalardan yaklaşık 400 türde 20.000 canlı yaşıyor. Balık sürüleri, köpekbalıkları, renkli mercan balıkları, mercan kayalıkları, ahtapotlar, foklar, su samurları, deniz kaplumbağaları, su altı tüneli, tanklar, ışınlar ve yağmur ormanları derken akvaryumda nereye baksanız ilginizi çekecek birçok şey görmeniz mümkün.

Hayvanların beslenme saatleri ve özellikle rehberle gezerseniz yaşamları hakkında öğrenebileceğiniz detaylı bilgiler akvaryum turunuzu çok daha keyifli bir hale getirebilir. Aynı zamanda akvaryumun güzel bir de kafesi var ve bina havaalanına oldukça yakın bir mesafede.

Çoğu turist uçak beklerken ya da şehre geldiğinde National Aquarium Denmark’ta keyifli birkaç saat geçirmeyi tercih ediyor.

34. King’s Garden

King's Gardens Kopenhag nereler gezilir?

Danimarka’nın en çok ziyaret edilen ve en eski parkı da bence ayrı bir ilgiyi hak ediyor. King’s Garden Kopenhag gezilecek yerler listesinin önemli kamusal parkları arasında.

Rosenborg Sarayı’nın da içinde olduğu King’s Garden 17. yüzyılda Kraliyet ailesine özel yaptırılmış. Şu anda ise halka açık harika bir dinlenme yeri.

Her yer renk renk çiçekler ve çeşit çeşit bitkiler ile dolu. Özellikle bahar mevsiminde kiraz ağaçların görüntüsü dillere destan bir güzellikte. Parkın ortasındaki büyük havuz ise bu büyüleyici tabloyu tamamlıyor.

Botanik ve kelebek bahçeleri ile de ünlü olan King’s Garden aynı zamanda çok sayıda heykele de ev sahipliği yapıyor. Parkın içinde dolaşırken birbirinden ilginç heykel ve anıtlar karşınıza çıkıyor.

12 hektarlık parkın ilginç tarihi binaları da bahçe gezinizi renklendirecek. Ayrıca alanda oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafeler de var. Seyahatiniz yaz aylarına denk gelirse Kral’ın Bahçesi’ndeki konserler ve sanat sergilerine de katılabilirsiniz.

35. Guinness World Records Museum

Guinness World Records Museum Kopenhag nereler gezilir?

Kopenhag gezilecek yerler arasında size önerebileceğim son müze Guinness World Records Museum.

Dünyanın her yerinde kırılmış olan rekorların kayıtlarını görme fırsatınız var. Hatta rekor kırılan bazı aktivitelerde siz de şansınızı deneyebiliyorsunuz!

Müzede videolar, interaktif oyunlar, çeşitli galeriler ve sürprizler de yer alıyor. Özellikle ailece gitmek için uygun bir ortam oluşturulmuş.

Guinness World Records Museum’a da zamanınız kalırsa uğrayabilirsiniz.

Kopenhag Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Kopenhag gezilecek yerler harita konumları
Kopenhag gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Kopenhag gezilecek yerler listesindeki turistik noktaların her birinin konumunu hazırladığım harita üzerinde işaretledim.

Seyahatiniz boyunca ne zaman ihtiyaç duyarsanız Google haritası üzerinden listedeki yerlerin, şehirdeki önemli alışveriş ve konaklama merkezlerinin konumunu görüntüleyebilirsiniz. Akıllı telefon ve tabletler üzerinden haritayı açmak için tıklayın.

Katmanlara Dikkat

Kopenhag gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Kopenhag Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Kopenhag turu otel taviyeleri
Son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3 yıldızlı Comfort Hotel Vesterbro, konaklama için güzel bir seçenek.

Kopenhag Avrupa’nın en keyifli gezi noktalarından biri. Şehirde geçireceğiniz zamanı beklentilerinize uygun bir otelde konaklayarak daha da güzel hale getirmek mümkün.

Kopenhag’da nerede kalacağınız hakkında araştırma yapıyorsanız sizin için beş ayrı bölgeyi önerebilirim. Her bir bölgenin özelliklerini ve kendi beklentilerinizi de kıyaslayarak sizin için en ideal konaklama seçeneğinin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

İşte Kopenhag şehrinde konaklamak için tercih edebileceğiniz 5 bölge:

 1. Şehrin tarihi ve turistik yerlerine çok yakın olan popüler alışveriş merkezi Stroget Caddesi ile Indre By
 2. Benzerliği nedeniyle “Küçük Hollanda” olarak isimlendirilen, merkezin doğusundaki Christianshavn
 3. Tivoli Bahçeleri ile Vesterbro bölgeleri
 4. Göçmen nüfusun yoğun olduğu Norrebro
 5. Sakinliği tercih edenler için tarihi merkezin kuzeyinde kalan Osterbro

Konaklama bölgeleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Kopenhag’da nerede kalınır? yazımızı da okumanızı tavsiye ediyorum.

Gelelim Kopenhag’da otel tavsiyesi konusuna. Ben son Kopenhag gezimde merkezde yer alan 3 yıldızlı Comfort Hotel Vesterbro adlı tesiste konakladım ve memnun kaldım.

Hem havaalanı ulaşımı hem de Kopenhag gezilecek yerler listesinde tanıttığım çoğu yere yürüyerek ulaşma konusundaki rahatlığından dolayı otel merkezde ekonomik konaklama alternatifi arayanlar için güzel bir seçenek.

Bunun dışında 4 yıldızlı Copenhagen Admiral Hotel ile 5 yıldızlı Copenhagen Marriott Hotel adlı oteller de yine Kopenhag’da konaklama konusundaki en popüler tesislerin başında geliyor.

Kopenhag’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Kopenhag gezi rehberi ulaşım araçları

Kopenhag birçok yönüyle olduğu gibi toplu taşıma ağının gelişmişliği ile de modern yapısını ortaya koyuyor. Kopenhag’da toplu taşıma araçları son derece dakik ve konforlu. Aynı zamanda şehrin her yanına toplu taşıma ağı ile ulaşmak mümkün.

Kentte en yaygın kullanılan toplu taşıma araçlarından biri 24 saat boyunca hizmet veren 2 hatlı metro. Özellikle M2 hatlı metroyu kullanarak Kopenhag’ın birçok turistik noktasına ulaşabilirsiniz.

Trenler de Kopenhag’ın popüler toplu taşıma araçları arasında. Şehirde trenler 6 hatlı olarak çalışıyor.

Kopenhag’da otobüsler de son derece yaygın bir ulaşım aracı. Gündüz otobüsleri çoğunlukla 06.00-01.00 arasında çalışıyor. Ayrıca gece otobüsleri ile 24 saat boyunca sefer yapan otobüsler de bulunuyor. Kısacası günün her saatinde otobüslerden yararlanabiliyorsunuz.

Kopenhag denildiğinde bisiklet de akla gelen ilk ulaşım araçlarından biri. Aslında sadece ulaşım aracı olarak görülmüyor çünkü bisikletler ile Kopenhag şehrini keşfetmek ayrı bir keyif. Kentin her yerinde düzenli ve güvenli bisiklet yolları bulunuyor.

Bu arada her turistik şehirde olduğu gibi dilerseniz Kopenhag’da da üstü açık turistik otobüsler ile de şehri keşfedebilirsiniz. Kopenhag hop on hop off otobüs turlarına göz atarak otobüslerin sefer güzergahları ve tur ücretleri hakkında detaylı bilgi alıp biletinizi satın alabilirsiniz.

Peki, Kopenhag Kastrup Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl ulaşabilirsiniz? Havaalanından kent merkezine gitmek için metro en iyi seçenek ve yolculuğunuz metro ile sadece 20 dakika sürüyor. Ayrıca trenler, taksiler ve özel transfer/otel karşılama hizmetleri de diğer seçenekleriniz arasında.

Kopenhag Havaalanı Ulaşım yazımızı okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kopenhag’da Ne Yemeli?

Kopenhag gezi rehberi yeme içme

Kopenhag gastronomi alanında da iddialı bir Avrupa şehri. Özellikle çeşit çeşit sandviçleri ve sosis çeşitleri meşhur. Ayrıca köfte, tavuk ve sebze yemekleri de Kopenhaglıların sıkça tükettikleri yiyecekler arasında.

Kopenhag’da ne yenir? içeriğimizde kentin en popüler yöresel lezzetleri hakkında oldukça detaylı bilgiler bulunuyor. Meraklıysanız ve şehirde neler yiyebileceğinize dair araştırma yapıyorsanız bu yazı ile aşağıdaki liste size yardımcı olabilir.

İşte Kopenhag’ın en popüler yöresel lezzetleri:

 1. Smorrebrod
 2. Frikadeller
 3. Hot Dog
 4. Somon
 5. Fiskefrikadeller
 6. Kanelsnegle
 7. Herring (Ringa Balığı)
 8. Millionbof
 9. Gule Arter
 10. Braendende Kaerlighed
 11. Porridge
 12. Rod Polse
 13. Flaeskesteg

Not: Listede adı geçen yemeklerin içerisinde domuz eti başta olmak üzere helal kesim olmayan et ürünleri yer alıyor olabilir. Konu hakkında bizim gibi hassanız konu hakkında detaylı araştırma yapabilirsiniz.

Kopenhag’da Alışveriş için Nereler Gezilir?

Kopenhag gezi notları alışveriş yerleri

Kopenhag genel itibarıyla bakıldığında pahalı bir şehir ancak yine de her bütçeye ve zevke uygun seçenekler sunuyor.

Kentte alışveriş için en çok tercih edilen yerler arasında AVM’ler başı çekiyor. Modern tarzda tasarlanmış alışveriş merkezlerinin sayısı oldukça fazla. Bu tarz alışveriş merkezlerinde çok sayıda markayı bulmanız mümkün. Aynı zamanda eğlence ve yeme-içme olanakları da sizi bekliyor.

Kopenhag’da Stroget gibi alışveriş caddeleri de popüler. Bunun yanı sıra gıda pazarlarından da alışveriş yapabilir, kente özgü birçok lezzetin tadına bakabilirsiniz.

İşte Kopenhag’da alışveriş için gidebileceğiniz bazı popüler yerlerin listesi:

 • TorvehallerneKBH
 • Stroget Caddesi
 • Amager Centret
 • İllum
 • Fisketorvet Copenhagen Mall
 • Frederiksberg Centret
 • Freetown Christiania

Eğer alışveriş konusu ilginizi çekiyorsa Kopenhag’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızı da okumayı isteyebilirsiniz.

Kopenhag’da Akşam Gezilecek Yerler

Kopenhag'da akşam gezisi

Kopenhag’da gündüz gezebileceğiniz ve birbirinden güzel şehir manzaralarının, ünlü müzelerin, tarihi yapıların, sanat galerilerinin, alışveriş merkezlerinin tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda yer var. Ancak Kopenhag en az gündüzleri kadar akşamları da keyifli bir şehir.

Kopenhag’da akşam saatlerinde gitmenizi önerdiğim bazı yerlerin mini listesi:

 • Nyhavn Kanalı
 • Stroget Sokağı
 • Opera Binası
 • Kopenhag Belediye Binası Meydanı

Özet Olarak Kopenhag’da Nereler Gezilir?

Kopenhag gezilecek yerler özet

Avrupa’nın en modern, gelişmiş, düzenli, keyifli şehirlerinden biri olan Kopenhag özellikle İskandinav ülkelerinin kültürüne ve dokusuna ilgi duyanlar için eşsiz bir gezi fırsatı.

Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer olan Kopenhag’ın büyüsünü siz de bizzat deneyimlemeyi planlıyorsanız aşağıdaki gibi gezi listesi hazırlamanızda fayda var:

 1. Nyhavn Kanalı
 2. Tivoli Bahçeleri
 3. Rosenborg Kalesi
 4. Amalienborg Sarayı
 5. Rundetaarn
 6. Küçük Deniz Kızı Heykeli
 7. Christiania Bölgesi
 8. Stroget Sokağı
 9. Christiansborg Sarayı
 10. Danimarka Milli Müzesi (The National Museum of Denmark)

Son olarak seyahatiniz boyunca yararlanmanız için şehir hakkında çok detaylı bilgilerin yer aldığı Kopenhag gezi rehberi ve Kopenhag’da ne yapılır? içeriklerimizi de okumanızı tavsiye ederim.

Peki, siz Kopenhag hakkında neler düşünüyorsanız? Kopenhag gezilecek yerler listesi hakkındaki görüşlerinizi ve varsa önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kopenhag’da Gezilecek Yerler ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kopenhag gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Kopenhag’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Kopenhag’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Kopenhag’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Nyhavn Kanalı, Tivoli Bahçeleri, Rosenborg Kalesi, Amalienborg Sarayı,Rundetaarn, Küçük Deniz Kızı Heykeli vb. bulunuyor.

Kopenhag’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Kopenhag’da ücretsiz gezebileceğiniz yerlerden bazıları David Collection, Nyhavn Kanalı, Küçük Deniz Kızı Heykeli, Kopenhag Belediye Binası Meydanı, Stroget Sokağı’dır.

Kopenhag’daki en ünlü müzeler hangileri?

Kopenhag’daki en ünlü müzeler Danimarka Milli Müzesi, SMK-The National Gallery of Denmark, Desingmuseum Denmark, The David Collection, The Open Air Museum, Louisiana Museum of Modern Art ve Guinness World Records Museum’dur.

Kopenhag’a ne zaman gitmeli?

Kopenhag kış aylarında çok soğuk olduğu için şehri ziyaret için en uygun dönem yaz mevsimidir.

Kopenhag’da kaç gün kalmalı?

Kopenhag’ı gezmek için en az 2-3 gün ayırmanız önerilir.

Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından şehir merkezine gitmek için metro, taksi, tren ve özel transfer araçları kullanılıyor.

Kopenhag’da nerede kalmalı?

Kopenhag’ın ideal konaklama bölgeleri Stroget Caddesi, Indre By, Christianshavn, Tivoli Bahçeleri/Vesterbro bölgeleri, Nørrebro ve Osterbro’dur.

Yorum yapın