Kopenhag gezilecek yerler

Dünyanın en zengin 7. kenti olarak bilinen Kopenhag, birbirinden seçkin turistik unsurları ile konuklarına Kuzey Avrupa’nın ruhunu yaşatıyor. Yüksek yaşam kalitesine sahip modern kentin bünyesinde görülmeye değer pek çok mekana rastlanılıyor. Siz de Kopenhag gezilecek yerler çizelgesinden faydalanarak, temiz atmosferi ve düzenli yapısı ile huzur verici bir tatil deneyimi sunan bu tarihi şehri karış karış gezmeye başlayabilirsiniz.

Kopenhag Gezilecek Yerler Listesi

Danimarka‘nın en büyük adası Zealand üzerinde kurulmuş bulunan Kopenhag, görkemli mimari eserleri ve büyüleyici sokakları ile geçmişin tarihi izlerini yansıtıyor. İnce kumlu masmavi plajlar, yeşili bol mesire alanlar, tarihi müzeler ve ünlü şeflerin hizmet verdiği restoranlar, “İskandinavya İncisi” olarak nitelendirilen şehrin keşfedilmesi gereken başlıca önemli noktalarını işaret ediyor.  Danca’da “Ticaret Limanı” anlamını taşıyan ve daha çok ilkbahar-yaz aylarında turist çeken başkent, kısacası hem kültürel hem de doğa turizmi açısından ideal bir destinasyon seçeneği oluşturuyor. Bu arada Kopenhag’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Kopenhag’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Küçük Deniz Kızı

Kopenhag gezilecek yerler Küçük Deniz Kızı

1913 yılında heykeltraş Edvard Eriksen tarafınca tasarlanan Küçük Deniz Kızı (The Little Mermaid), 1.25 metre uzunluğu ve 175 kilogram ağırlığı ile Tivoli Meydanı‘nda devasa bir görüntü yaratıyor. Langelinie Limanındaki bir taş üzerinde oturan heykel, kentin simgesi haline geldiği için her yıl turistlerin akınına uğruyor. Kopenhag gezilecek yerler arasında değerlendirilen şaheseri, geziniz boyunca istediğiniz zaman görebilir ve ön kısmında tatilinizden hatıra olarak bırakabileceğiniz panaromik fotoğraflar çektirebilirsiniz.

2. Rosenborg Kalesi 

Rosenborg Kalesi

Rönesans mimarisinin en çarpıcı örneklerinden birisini simgeleyen Rosenborg Kalesi (Rosenborg Castle), göz alıcı bahçesi ile birlikte kompleks bir yapı özelliği gösteriyor. 1606 yılında Kral IV. Christian‘nın inşa ettiği kalenin içerisinde, Danimarka kültürünü anlatan eserler ve Kraliyet ailesine ait özel koleksiyonlar sergileniyor. Taç giyme törenlerinin yapıldığı ve çeşitli taçların bulunduğu Şövalye Salonu ise Oster Voldgade adresindeki mimari eserin ihtişamını artırıyor.

3. Tivoli Bahçeleri

Tivoli Bahçeleri

Vesterbrogade semtinde karşınıza çıkan Tivoli Bahçeleri (Tivoli Gardens), egzotik mimarisi ve görkemli yapıtları ile ziyaretçilerini göz alıcı bir manzara içerisine davet ediyor. Kopenhag metro istasyonuna yakın kesimde bulunan bahçe, renkli ışıklandırma sistemi sayesinde adeta peri masallarını anımsatıyor. Georg Carstensen‘in 1843 yılında dizayn ettiği eğlence meydanında 26 parkur, 32 restoran ve pek çok sayıda konser alanı görebilirsiniz. Modern ve geleneksel teknolojilerle donatılmış bahçeye gelerek, büyülü ve nostaljik turlara katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.

4. Danimarka Milli Müzesi

Danimarka Milli Müzesi

Prens Sarayı bünyesine bağlı olan Danimarka Milli Müzesi (National Museum of Denmark), Kophenhag hakkında önemli bilgiler veren tarihi koleksiyonları ile turistlere aydınlatıcı bilgiler sunuyor. Klasik-yakın doğu antikaları, oyuncaklar, bozuk para ve madalyalar, Ny Vestergade adresinde görülen mekanın kalıcı koleksiyonlarına dikkati çekiyor. Taş Devri, Viking Devri, Orta Çağ, Rönesans, Modern Danimarka sergilerinden oluşan müzeyi, ister kendi başınıza isterse de İngilizce rehberli turlar eşliğinde gezebilirsiniz.

5. Ny Carlsberg Glyptotek

Ny Carlsberg Glyptotek

Antik ve Modern Sanat olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan Ny Carlsberg Glyptotek (National Gallery of Denmark), benzersiz mimari tasarımı ile görenleri hayrete düşürüyor. Bira yapım işi ile uğraşan Carl Jacobsen‘in 1888 yılında inşa ettiği mimari yapıtta Mısır, Yunan, Roma ve Etrüsk sanatına ait mükemmel koleksiyonlar göze çarpıyor. Kopenhag gezilecek yerler çemberinin başında gelen Dantes Plads caddesindeki sanatsal müzeye geldiğinizde, tarihi anlara şahitlik edebilir ve görkemli kış bahçesinde keyif verici manzaraya karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

6. Rundetaarn (Round Tower)

Kopenhag'da gezilecek yerler Rundetaarn

Danimarka-Norveç Krallığı’nın en ünlü hükümdarlarından IV. Christian‘ın 17. yüzyılda inşa ettirdiği Rundetaarn (Round Tower), günümüzde amatör gökbilimcileri tarafından gözlem kulesi olarak kullanılmaya devam ediyor. Açık hava platformu ile çevrelenmiş 209 metre yüksekliğindeki yapının merkezi, cam zemin aracılığıyla izleniyor. Kobmagergade sokağındaki heybetli görünüme sahip kulenin rampasında, üstelik seçkin kitap koleksiyonu olan kütüphane salonu da mevcut.

7. Nyhavn (Yeni Liman)

Kopenhag gezilecek yerler Nyhavn

Hareketli yaşantısını her mevsim koruyabilen Nyhavn (Yeni Liman, New Port), renk renk evleri, restore edilmiş otantik restoranları ve masmavi limanı ile şehri kartpostal güzelliğine bürüyor. Bot turları için tercih edebileceğiniz bu bölgede, “Kibritçi Kız” masalının yazarı Hans Christian Andersen‘in yaşadığı, 18, 20 ve 67 numaralı evleri görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Dilerseniz Viking gemilerine ve gün batımına karşı sevdiklerinizle birlikte lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

8. Christiansborg Sarayı

Kopenhag gezilecek yerler Christiansborg Sarayı

1907- 1928 yılları arası mimar Thorvald Jorgensen öncülüğünde dizayn edilmiş olan Christiansborg Sarayı, tarihte belli bir süre krallara ve kraliçelere ev sahipliği yapmış muazzam bir yapıt. Başbakanlık ve Yargıtay ofisleri ile ülkenin yönetim binası işlevini gören saray, ilk bakışta barok mimari tarzı ve 11 ayrı duvar süslemesi ile dikkati çekiyor. Resepsiyon odaları, şapel kalıntıları, saray tiyatrosu, binicilik alanı, Parlamento Salonu ve 106 metre yüksekliğindeki Christiansborg Kulesi, Prins Jorgens Gard semtindeki görkemli yapıtın diğer eklentileri arasından öne çıkıyor.

9. Frederik Kilisesi

Kopenhag gezilecek yerler Frederik Kilisesi

Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası‘ndan ilham alınarak 1749 yılında mimar Nicolai Eigtved aracılığıyla inşa edilmeye başlanılan Frederik Kilisesi (Mermer Kilise, Frederik’s Church), 31 metre genişliği ve 79 metre yüksekliği sayesinde İskandinavya’nın en büyük kubbesi olarak nitelendiriliyor. Rokoko mimari tarza uygun şekilde tasarlanarak 12 sütun üzerine oturtulan muazzam şaheserin yekpare görüntüsü, Frederiksstaden bölgesini ayrı bir tarihi güzelliğe dönüştürüyor.

10. Amalienborg Sarayı

Amalienborg Sarayı

Kopenhag gezilecek yerler içerisindeki en can alıcı noktalardan birisine vurgu yapan  Amalienborg Sarayı (Amalienborg Palace), yapı bağlamında dört ayrı bina ile zenginleştirilmiş. Misafirhane olarak kullanılan VII. Christian’ın Sarayı, VIII. Christian’ın Sarayı, VII. Frederik‘in Sarayı ve IX. Christian’ın Sarayı ismindeki yapılar arasında Kral V. Frederik‘e ait bir heykel yükseliyor. Saraya bağlı durumdaki Amalienborg Müzesi’nde ise kraliyet ailesinin dekorlarını birçok geleneği ile birlikte günümüze taşıyan sergiler varlık gösteriyor. Muhafız değişim törenleri ile bilinen sarayı, Amalienborg caddesine geldiğinizde mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

11. Stroget

Kopenhag gezilecek yerler Stroget

Avrupa’nın en uzun yaya caddeleri içerisinden canlı ve lüks dokusu ile sivrilebilmeyi başaran Stroget, modern alışveriş seçenekleri sayesinde yılın her dönemi turistlerin odak noktası oluyor. Prada, Vero Moda, Zara, Max Marka, H&M gibi dünyaca ünlü pek çok markaya ait mağaza ile çevrili olan caddede, ayrıca sokak sanatçılarının akrobat, sihirbaz ve müzik alanındaki performanslarına şahit olmanız da kaçınılmaz.

12. Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi

İlk olarak 1600’lü yıllarda açılan Botanik Bahçesi (Botanical Garden), 1874 yılından kalma seraları ile ilgi topluyor. Halka açık bir şekilde işlevlerini devam ettiren bahçe içerisinde toplamda 13.000’den fazla bitki türü yetiştiriliyor. Kayalık bahçeler, bir yılık bitkiler, çok yıllık bitkiler ve orman gülü gibi farklı bölümlere ayrılan yeşili bol mekanda, hafta sonu ailenizle birlikte hoşça vakitler geçirebilirsiniz.

13. Church of Our Lady

Church of Our Lady

1829 yılında Christian Frederik Hansen‘in tasarımından çıkan Church of Our Lady, heykel süslemeleri ve İtalyan mermerden yapılmış tabaka üzerindeki yazı tipleri ile dekoratif bir iç mekan amabiyansı sunuyor. 83 metre uzunluğunda ve 33 metre genişliğinde dizayn edilmiş mimari kilisede, 1100’ü aşkın kişi ağırlanabiliyor. Norregade mahallesinde konuşlanmış mimari yapının en hayret edici özelliği ise dört kilise çanı içeren kule detayında gizleniyor.

14. City Hall Square

Kopenhag görülecek yerler City Hall Square

Kentin kalbi konumunda bulunan City Hall Square, Belediye Binası önünde halka açık faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir meydan. Bölge halkının yön tariflerinde genellikle merkezi nokta olarak belirlediği bölgede, her daim hareketli bir yaşantı hakim oluyor. Yıl boyunca çeşitli etkinliklerin, kutlamaların ve gösterilerin yapıldığı büyük meydanlıkta, Belediye Binası ile birlikte ulusal günlük gazeteci Politiken’in merkezi “Politikens Hus” da faaliyet gösteriyor.

15. Kopenhag Belediye Binası

Kopenhag gezilecek yerler City Hall Square

Şehrin merkezi noktasında görülen Kopenhag Belediye Binası (City Hall), klasik kızıl taş dekorasyonu, estetik mimarisi, saat kulesi ve eklektik süslemeleri ile bölgenin turistik cazibesine etki ediyor. Yürüyerek kolaylıkla ulaşımın sağlandığı meydanı, Kopenhag gezilecek yerler turunuzun başlangıç rotası yapabilirsiniz. Belediye Binası’nı gezdikten sonra alandaki tarihi heykelleri inceleyebilirsiniz.

Yazı boyunca Kopenhag gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken en önemli yerlerden bahsettik. Şehirde vakti olanlar gezi listelerine şu noktaları da ekleyebilirler: Danimarka Ulusal Galerisi, Copenhagen Zoo, Dyrehavsbakken, Kronborg Kalesi, National Aquarium Denmark, Kopenhag Opera Binası, Charlottenborg Sarayı, Frederiksborg Sarayı, Frilandsmuseet (Open Air Museum), Gefion Çeşmesi, Guinness Dünya Rekorları Müzesi, King’s New Square, Louisiana Modern Sanat Müzesi ve St Albans Kilisesi.

Kopenhag’da nerede kalınır?

Eğer Kopenhag gezinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 3 yıldızlı Comfort Hotel Vesterbro adlı tesise göz atabilirsiniz. Şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Kopenhag’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Kopenhag’da yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kopenhag'da nerede kalınır Comfort Hotel Vesterbro
3 yıldızlı Comfort Hotel Vesterbro, konaklama için güzel bir seçenek.

Kopenhag gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaştım, umarım seyahat öncesinde bu yazı sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Kopenhag’da şimdiden keyifli vakit geçirmenizi dilerim. Son olarak, Kopenhag ile ilgili genel bilgileri Kopenhag gezi rehberi, şehirde konaklama ile ilgili genel bilgileri ise Kopenhag’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın