Kopenhag

Danimarka’da, Jutland Yarımadası’nın doğusunda, Baltık Denizi’nin girişinde, Sjaelland ve Amager Adaları arasında kurulmuş olan 1.3 milyon nüfuslu başkent Kopenhag, ülkenin en önemli endüstri, ticaret ve kültür merkezi.

Avrupa’nın en zengin kitap koleksiyonlarından biri olan Danimarka Kraliyet Kitaplığı’nın bulunduğu şehir aynı zamanda dünyaca ünlü Tivoli Bahçeleri Eğlence Parkı’na da ev sahipliği yapıyor.

Peri Masalları’nın yazarı Hans Christian Andersen ile Walt Disney’in de gezip hayran olduğu park, egzotik bahçeleri, konserleri, hızlı treni, geceleri yanan ışıklarıyla masallardan çıkmış gibi görüntüsüyle 2014’de “Avrupa’nın En İyi Turu” seçilmiş.

Edvard Eriksen’in ünlü yapıtı “Küçük Deniz Kızı” Kopenhag şehrinin simgesi ve şehre gelen hemen her yabancının ilk görmek istediği yer olma özelliğini sürdürüyor.

Uluslararası restaurantlar bulma konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz kentin denenebilecek yerel lezzetleri arasında tatlı ve kremalı hamur işi wienerbrad, geleneksel çavdar ekmeği rugbrod, farklı etlerden yapılabilen köfte yemeği frikadaller, haşlanmış yumurtayla füme somondan oluşan sandviç smorrebrod ve değişik pişirme seçenekleriyle ringa balığı herring sayılabilir.

Scroll to Top