Kopenhag’da Ne Yapılır? Yapılacak 12 Şey

Danimarka‘nın başkenti Kopenhag’da ne yapılır? Yaşınıza, seyahatten beklentilerinize, zamanınıza ve bütçenize göre bu sorunun cevabı çok farklı olabilir. Ancak herkes için ortak olan gerçek şu ki; hepsinin Kopenhag‘a özgü olmasını istersiniz.

Vikingler’e kadar uzanan tarihi, son dönemde Avrupa’nın “tasarım başkenti” olmasına sebep sebep olan sanatsal ve kültürel atılımları ve kuzeye özgü doğal güzellikleriyle Kopenhag’ın neyse ki herkese sunacak bir şeyi var.

Kopenhag’da yapılacak şeyler listesi ile ben de seyahatinizi dolu dolu geçirmenize ve eğlenmenize yardımcı olacak aktiviteleri paylaşmak istiyorum. Siz valizinizi ve bütçenizi hazırlayın yeter.

Bütçe dedim de; Avrupa’nın ve hatta dünyanın en pahalı şehirlerinden birine gidiyor olduğunuzu unutmayın.

1. Yürüyerek veya bisikletle şehri keşfedin.

Kopenhag'da ne yapmalı? Şehir turu

Kopenhag’da ne yapılır? yazısında sizlere ilk önerim şehirdeki görülecek yerler ve yapılacak aktivitelere başlamadan önce şöyle 1-2 saat ayırıp kentin önemli yerlerini keşfetmeniz. Bunun için de yürüyüş veya bisikleti tercih edebilirsiniz.

Şehir düz olduğu, bisiklet kullanımının teşvik edildiği ve hatta oldukça geniş bisiklet yolları da olduğu için bu yolu tercih etmeniz hem hızlı hem de keyifli olur. Şehrin her yerinde bisiklet kiralama hizmeti veren yerler de olması sebebiyle bu konuda hemen hemen hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Sonuçta ister yürüyerek, ister bisikletle olsun, turunuza yeni liman bölgesi olan Nyhavn‘da başlayabilirsiniz ki tarihi yapıların büyük kısmı da bu çevrede yer alıyor zaten.

Karşı kıyıdaki Christiana Bölgesi de Kopenhag’da yapılacak şeyler listesinin devamında bahsedeceğim, bu keşif turunuza eklemeniz gereken rotalardan bir diğeri.

Ben yürüyerek şehri keşfedin dedim ama gitmeden önce Kopenhag’daki görmeye değer yerler hakkında da bilgi edinmenizde fayda var. Bunun için de Kopenhag Gezilecek Yerler isimli yazımız hap gibi bir rehber.

Hop on Hop off Otobüs Turu ve Tekne Turu: Fazla yorulmadan şehri gezmeyi tercih edenler için 48 saat boyunca rota üzerinde istedikleri durakta inip, sonra istedikleri yerden tekrar binebilecekleri Hop on Hop off otobüs turunun ücreti 34,47 Euro. Ki buna bir tekne turu da dahil. Turu yapmış olan 500’ün üzerinde kullanıcının puanı da 4,4.

2. Tivoli Bahçeleri’nde çocuklar gibi eğlenin.

Kopenhag'da ne yapılır? Tivoli Gardens

1843 yılında açılan, hatta Disney World Tema Parkları’na da ilham olan, eğlence parkı Tivoli Gardens şehirdeki belki de en popüler aktivite mekanı. Hatta bazı turistlerin Kopenhag’a gelmesinin tek sebebi.

Belediye Binası’nın hemen yanında, merkezi bir konumda yer alan park “Kopenhag’da ne yapılır?” diye düşünen çocuklu, çocuksuz, genç veya orta yaşlı herkesin kendine eğlenceden bir pay çıkarabileceği bir yer.

Burada yer alan aktiviteler arasında; elbette çocuklar için atlıkarınca, roller coaster ve çeşitli tema parklarının yanı sıra, gençler ve daha büyükler için ilginç Doğu mimarisine sahip yapılar, yemyeşil doğal alanlar, çeşitli damak tatlarına hitap eden restoranlar ve son derece romantik bir ortam var.

Ayrıca park Friday Rock, Summer Classic gibi önemli müzik etkinliklerine ev sahipliği yapmanın yanı sıra, her gün farklı müzik türlerinde Danimarkalı veya Uluslararası sanatçılardan canlı müzik de dinleyebileceğiniz bir yer. Daha ne olsun?

Tivoli Gardens Giriş Bileti ve Bazı Atraksiyonlar: Sırada beklemeden Tivoli Gardens’a giriş hakkı veren bileti daha önce almış 800’e yakın kullanıcının puanı 4,4. Üstelik satın alma işlemi çok kolay ve son 24 saate kadar ücretsiz iptal hakkı da mevcut.

Dünyanın en eski tema parklarından birinde doya doya bir gün geçirip, bahçelerinde dolaşıp, restoranlarında yemek yemenin ve çocuklar için de eğlencenin en yoğun halinin tadını çıkarabilirsiniz.

3. Kopenhag Müzeleri’nden en az birini gezin. 

Kopenhag'da ne yapılır? Müze turu

Aslında sadece Kopenhag değil, tüm Kuzey Avrupa kentlerinde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri müze gezmek. Çünkü bu ülkeler hem sanata, tarihe ve doğaya verdikleri önem, hem de ilgi öznesi olmuş kültürel değerleri etkileyici bir biçimde sergileme yeteneklerinden dolayı müzecilik işini gerçekten de çok iyi yapıyorlar.

Bu yüzden de Kopenhag’da ne yapılır listenize, ilginizi çeken herhangi bir konuda en azından bir müze gezisini de eklemenizi tavsiye ederim.

Bu müzelerin ne olduğuna gelirsek…

Ziyaretçileri Danimarka tarihinde bir yolculuğa çıkaran tarih ve arkeoloji alanında Ulusal Müze ki burası aynı zamanda uluslararası çağdaş sanat sergilerine de ev sahipliği yapıyor,

Koleksiyonunda 14. YY’dan bugüne kadarki Danimarkalı ve diğer Avrupalı sanatçıların eserlerine yer veren, şehrin en önemli sanat müzesi sayılan Danimarka Ulusal Galerisi,

Mısır, Yunan ve Roma İmparatorluğu Dönemi eserlerinden Rodin gibi yakın dönem ustalarının eserlerine kadar zengin bir heykel koleksiyonu sergilenen Ny Carlsberg Glyptotek Müzesi,

Danimarkalı heykeltraş Bertel Thorvaldsen’in eserlerinin sergilendiği Thorvaldsens Müzesi,

Modern sanatlara adanmış Nikolaj Kunsthal Galerisi,

Zengin bir işadamı ve sanat koleksiyoncusu C.L. David’in uzun yıllar topladığı Avrupa, Danimarka ve İslam sanatları eserlerinin sergilendiği The David Collection Müzesi,

Eski adı “Sanat ve Tasarım Müzesi” olan, Asya ve Avrupa’nın yaratıcı sanatlarına yer veren Designmuseum Danmark Müzesi,

Eski bir Tuborg bira imalathanesi binasında yer alan, bilim ve teknolojiye dair sergiler, sunumlar ve hatta interaktif oyunlar da içeren, hatta özellikle çocuklarla gidilmesini tavsiye ettiğim Experimentarium.

4. Christiana’da bohem hayata karışın.

Christiana Kopenhag'da ne yapılır?

Eskiden askeri bir bölge olan Christiana, Kopenhag’ın en ilginç bölgelerinden biri.

Kışla binalarının sanatçıların stüdyosu, galeri, cafe ve dükkana çevrildiği, bölgeye “yeşil fener sokağı” lakabının takılmasına neden olan esrar kullanımı, hiçbir şeyi önemsemeyen hipplerin özgürce yaşaması sebebiyle kentin diğer her yerinden çok farklı olan bölge 1-2 saatinizi ayırıp gezebileceğiniz bir yer.

Aslında Kopenhag’da uyuşturucu kullanımı yasal değil. Ancak Christiana’da yaşayan hippilerin uzun yıllar süren mücadelesi sonucu sadece bu bölgeye özel bir serbesti sağlanmış, tabii beraberinde bazı katı kurallarla birlikte. O yüzden girişte yer alan yasaklar listesini dikkatlice okumanızda fayda var.

Ondan sonra Christiana’daki renkli barakalar arasında dolaşabilir, isterseniz el yapımı ürünlerden satın alabilir ve huzurlu parklarında uzanıp dinlenebilirsiniz.

5. Nyhavn’da dolaşın, bol bol fotoğraf çekin.

Kopenhag'da ne yapılır? tekne turu

Tarihi binaları, rengarenk sokakları, her daim kalabalık cafe ve barları ile Nyhavn, yani Yeni Liman, Kopenhag’da ne yapılır? listesinde özel olarak yer vermek istediğim bir bölge.

17. YY’dan kalma bir kanalda, yine aynı dönemde kalma ahşap teknelerin, gemilerin hala demirli olduğunu görebilirsiniz. Bölge aynı zamanda, uzun bir süre boyunca ünlü masal yazarı Hans Christian Andersen’in de evi olmuş.

Buradaki en keyifli aktivite ise, sandviçinizi, biranızı, ya da kahvenizi elinize alıp kanal kenarında oturmak ve bu sırada etraftaki hareketliliği seyretmek. Elbette, bölgenin renkli sokaklarının ve tarihi yapılarının bol bol fotoğrafını çektikten sonra.

Yeri gelmişken de belirteyim, eğer yakınlarda Kopenhag’a gidecekseniz ve henüz konaklama rezervasyonu yaptırmadıysanız Kopenhag’da nerede kalınır? yazımızı da okumalısınız.

Böylece sadece otel seçenekleri değil, konaklama için şehrin farklı bölgeleri hakkında da bilgi sahibi olabilir ve en ideal bölgede, sizin için en ideal otelde kalabilirsiniz.

6. Strøget’te alışveriş yapın.

Stroget Kopenhag yapılacak şeyler

Dünyanın trafiğe kapalı en uzun caddesi olması sebebiyle Strøget “en büyük açık hava alışveriş merkezi” ünvanına da sahip. Dolayısıyla Kopenhag’da ne yapılır? yazısını okuyan alışveriş tutkunlarına şöyle yüksekçe bir bütçe yapıp Strøget’e gitmelerini öneririm.

Bütçenin yüksek olmasının sebebi buradaki mağazaların ister uluslararası zincir, ister yerel butik olsun, genelde hepsinin lüks, high-end markalar olması.

Tabii moda tutkunları da, alışveriş yapmasalar bile, en yeni trendleri buradaki tasarımcı butiklerinde görmek için gezebilirler.

Strøget’i bu kadar özel yapan diğer bir sebep ise; caddeyi çevreleyen tarihi binalar, rengarenk yapılarla çevrilmiş Magstræde gibi Arnavut kaldırımlı sokaklar, meydanlar ve çeşmeler…

7. Torvehallerne Pazarı’na gidin.

Torvehallerne Kopenhag'da yapılacak şeyler

Yan yana iki cam yapının içerisinde ve dışarısında yer alan onlarca tezgahta satılan organik, taze yiyecekler, pazar tezgahlarından yayılan mis gibi kokular, ev veya restoranları için alışveriş yapan yerliler, bir de bu kalabalığa karışmış etraftaki hengamenin tadını çıkarırken pazar civarındaki cafelerde yerel lezzetleri tadan turistler…

Torvehallerne’nin atmosferi hemen her gün bu şekilde. Siz de Kopenhag’da ne yapılır planlarınız arasında şöyle bir saatlik bir boşluk yaratın ve şehri gezerken bu pazara da uğrayın. Gördüklerinizden de tattıklarınızdan da memnun kalacaksınız.

8. The King’s Garden’da dinlenin.

Kings Gardens Kopenhag'da ne yapılır?

Yürüdünüz, bisiklete bindiniz, hatta alışveriş de yaptınız. Kopenhag’da ne yapılır? yazısında sıra biraz dinlenmeye de gelsin.

Aslında bol bol yeşil alana sahip olan şehirde The King’s Garden diğer hepsinden ayrı bir güzelliğe ve ortama sahip. Bunun en önemli sebebi de Kraliyet Ailesi’nin yazlık sarayı olarak 17.YY’da inşa edilen Rosenborg Sarayı’nın bahçesi olması ve şehrin merkezinde olması sebebiyle her daim kalabalık bir yerli ve turist kitlesinin burada keyif yapması.

O yüzden Kopenhag geziniz sırasında yorulup biraz dinlenmek istediğinizde istikametiniz The King’s Garden olsun. Eğer botanik bilimine meraklıysanız sarayın hemen arkasında yer alan ve 13 binden fazla bitkinin yetiştirilip sergilendiği Botanik Bahçeleri’ni de gezebilirsiniz.

9. Danimarka Mutfağı’nın yerel lezzetlerini tadın.

Kopenhag'da yapılacak şeyler lokal lezzetler

Sadece Danimarka değil tüm kuzey ülkeleri yemek açısından ilginç yerler aslında.

Öncelikle; coğrafi sebeplerden dolayı bizden çok farklı, bol et, tereyağı ve deniz ürünleri içeren bir mutfakları var. Ayrıca Avrupa’nın en modern kentlerinden olmaları sebebiyle tüm dünya mutfaklarından da sayısız seçenek bulunuyor.

Kopenhag’da da durum farklı değil. Eğer farklı lezzetlere açık bir damak tadına sahipseniz size önerim şehrin yerel lezzetlerini mutlaka tatmanız. Ve bunların başında da Smørrebrød denilen, çavdar ekmeği üzerine balık, patates, yumurta veya yeşillik gibi çeşitli malzemeler konularak yapılan bir çeşit açık sandviç geliyor.

Hemen her yerde bulabileceğiniz Smørrebrød hem doyurucu bir öğün olup hem de atıştırmalık sayıldığından diğer seçeneklere göre uygun fiyatlı da.

Bunun dışında tadabileceğiniz diğer yerel lezzetler ise; yanında sebze ve püre ile servis edilen köfte Frikadelle (domuz eti yemiyorsanız sipariş vermeden önce mutlaka sorun), reçelli bir çörek olan Wienerbrod, üzeri çikolata kaplanmış marshmallow tatlısı Flodeboller ve tüm yerel peynir çeşitleri.

10. Kopenhag gece hayatını deneyimleyin.

Kopenhag'da ne yapılır? gece hayatı

Gece hayatı denildiğinde aklınıza; akşam yemeğinden sonra keyifli birkaç kadeh içki içip eve/otele dönmek mi geliyor aklınıza, yoksa gece kulüplerinde 23.00 veya 24.00 gibi başlayan müzikle sabaha kadar dans etmek mi? Gerçi Kopenhag’da her ikisi de var.

Nyhavn Bölgesi fazlaca turistik olmakla birlikte bir iki kadeh içki içip keyifle otelinize dönebileceğiniz bar ve restoran seçenekleriyle dolu. Ki bunların daha az turistik olanları Strøget Caddesi çevresinde yer alıyor.

Bodegas da denilen yerel birahaneler de Kopenhag gece hayatının bu anlamda bir parçası aslında ve şehrin hemen her yerinde bir Bodegas bulabilirsiniz.

Sabaha kadar dans diyenler ise, özellikle hafta sonunda Nørrebro Bölgesi’ne gitmeli. En popüler gece kulüpleri genellikle burada.

11. Tekne turu yapın.

Kopenhag yapılacak şeyler tekne turu

Eski bir liman kenti ve kanallar çevresinde kurulu olmasından dolayı Kopenhag tekne yolculuğu ile de tadı çıkarılabilecek bir kent. Ki bence, bambaşka bir perspektif sunduğu için herkesin Kopenhag’da ne yapılır listesinde bir tekne turu yer almalı.

Kanallar arasında isterseniz seyir tekneleriyle klasik kanal turu, isterseniz gondollarla romantik bir gezi yapmak da mümkün ayrıca.

Seyir turları Nyhavn’daki Gammel Strand’dan ve Ofelia Plads’den kalkıyor, 1 – 2 saat civarı sürüyor ve çoğunlukla İngilizce rehberlik hizmeti de içeriyor. Oraya gittiğinizde direkt satış ofisinden bilet alabileceğiniz gibi bazı popüler turlar için önceden rezervasyon da yapabilirsiniz.

Kopenhag’da 1 Saatlik Kanal Turu: Üstü açık seyir tekneleriyle yapılan 1 saatlik tur kapsamında Kopenhag’ın en güzel bölgelerini ve yapılarını nehirden keyifle seyredebilir, yüzlerce fotoğraf çekebilirsiniz.

Turu yapmış olan 1000’e yakın kullanıcının puanı ise 5 üzerinden 4,6 ve eğer hava yağmurluysa misafirlere yağmurluk da veriliyor. 

12. Günübirlik İsveç’e gidin.

Kopenhag'da yapılması gerekenler İsveç turu

Kopenhag’da ne yapılır yazısında sizlere son önerim; benim Bron/Broen isimli diziyi izlerken görüp etkilendiğim Öresund Köprüsü’nü kullanarak İsveç’e birkaç saatlik bir gezi yapmanız ve biraz da İsveç’i keşfetmeniz.

Zaten bu köprü sayesinde Kopenhag ve İsveç’in Malmö şehri neredeyse birbiri içine geçmiş. Diziyi de tavsiye ederim bu arada, o ayrı…

Trenle veya otobüsle yapabileceğiniz yolculuk 1 saatten az sürüyor ve siz tek seyahatte iki ülke birden görmüş oluyorsunuz, daha ne olsun?

Özetle Kopenhag’da Ne Yapılır?

Kopenhag'da ne yapılır?

Kopenhag’da ne yapılır? yazısında sizlere bir yandan şehri gezip tanırken bir yandan da keyif alabileceğiniz aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Tabii bunların hepsi herkesin eğlence anlayışına uymayabilir veya bütçe, zaman gibi kısıtlamalar olabilir.

Her şekilde özgün bir Kopenhag gezisi yapabilmek için programınızda mutlaka olması gerekenleri ise; Nyhavn ve Christiana Bölgeleri’ni gezmek, Strøget Caddesi’ne gitmek, Tivoli Gardens’da ilginizi çeken eğlenceli aktivitelere katılmak veya bir müze gezmek, tekne turu yapmak ve her fırsatta da bol bol Smørrebrød yemek şeklinde özetleyebilirim.

Kopenhag’da ne yapılır? yazısında burada görebileceğiniz yerler dışında, yapabileceğiniz eğlenceli, dinlendirici veya kültürel aktivitelere yer vermek istedim. Şehirle ilgili sizlerin de eklemek istedikleriniz olursa yorumlarda sesinizi duymaktan çok mutlu oluruz.

Yorum yapın