Kopenhag’da Ne Yenir? En Popüler 13 Lezzet

“Kopenhag’da ne yenir?” Danimarka’nın başkenti Kopenhag, aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir. 800 binden fazla nüfusu olan Kopenhag, gerek gezip görülecek yerleriyle, gerek tarihi ve doğasıyla gerekse de yemekleriyle ünlenmiştir.

Şehir genelinde yemek yemek için birçok lüks restoran bulunsa da sokak yemekleri yiyebileceğiniz lokasyonlar da bulunur. Sahip olduğu üst segment restoranlarla birlikte Michelin yıldızlı restoranların bulunması Danimarka’nın gastronomi açısından ne denli önemli olduğunu gösterir.

Dünyanın en mutlu başkenti olarak bilinen Kopenhag’a gidenler “Kopenhag’da ne yenir?” sorusunun cevabını merak eder. Kopenhag’da Smørrebrød, Frikadeller, sosisli sandviç, somon ve daha birçok yiyecek meşhurdur.

Her biri şehir genelinde neredeyse her restoranda vardır ancak bu yiyeceklerin çok ünlü olduğu, “Kopenhag’da ne yenir, nerede yenir?” gibi sorular için ilk cevap olan yerler de mevcuttur.

Kopenhag gezinizde mutlaka tatmanız gereken bu yiyecekleri yiyebileceğiniz en ünlü restoranları, restoranların adres bilgilerini sizin için sıraladık. Siz de Kopenhag’a gideceksiniz, hâlen oradaysanız veya “Kopenhag’da ne yenir?” diye merak ediyor, oranın yemek kültürünü öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını mutlaka okuyun!

Önemli Uyarı: Danimarka’da etli yemeklerde ve bazı ürünlerde domuz eti ve katkıları bulunabilmekte. Ülkemizde domuz eti, yağı ve katkıları tüketilmediğinden hassasiyeti olanların bunu göz önünde bulundurmasını tavsiye ederiz.

“Kopenhag’da ne yenir?” diye araştırma yaparken ve Kopenhag’ın yemeklerini tadacağınız zaman görevli birine içeriğini sorabilirsiniz.

Kopenhag’da Ne Yenir?

Kopenhag’ın yöresel lezzetleri arasında sandviçler, sosis türleri ve sosisli sandviçler, köfteler, tavuklar, sebze yemekleri ve daha birçok yiyecek bulunuyor.

Bazı yiyeceklerde domuz eti kullanıldığını tekrar belirtelim ve “Kopenhag’da ne yenir ve şehir genelinde bu yiyecekler nerelerde tüketilebilir?” sorularının cevaplarını hemen öğrenelim:

Smørrebrød

Kopenhag yemekleri Smorrebrod

“Kopenhag’da ne yenir?” denildiğinde akla ilk Smørrebrød gelir. Bu yiyecek geleneksel bir açık sandviç çeşididir. Danimarka ve Kopenhag genelinde çok yaygın olan Smørrebrød genellikle soğuk etlerle, balık turşusuyla, peynirle, karaciğer musuyla ve bunlar dışında birçok sürülebilir malzemeyle hazırlanır.

Kopenhag için ekmek oldukça önemlidir. Bunu Smørrebrød ile de anlayabilirsiniz. Şehirde çok ünlüdür ve sık sık tüketilir.

Bu yiyecekte genellikle ekşi mayalı çavdar ekmeği kullanılır. Bu ekmek çoğunlukla tereyağlıdır. Kimi zaman ekmeğe domuz yağı da sürülebilmektedir. Etli olanlarında ise domuz eti kullanılır. Bu nedenle isterseniz balıklı veya etsiz olanlarını tercih edebilirsiniz.

Üzümle ve zeytinle süslenen Smørrebrød, atıştırmalık olarak ara öğünlerde, yemeklerden önce veya içkilerin yanında tüketilir. Domhusets Smørrebrød, Smørrebrød yiyebileceğiniz en ünlü mekanlardan biridir. (Adres: Kattesundet 18, 1458 Kopenhag, Danimarka)

Frikadeller

Frikadeller Kopenhag lezzetleri

Birçok ülkenin mutfağında yer alan köftenin Kopenhag’daki adı Frikadeller’dir. Köftenin en lezzetli hâllerinden biri olan Frikadeller, buradan birçok İskandinav ülkesine, Polonya ve Almanya’ya ulaşmıştır.

Frikadeller domuz eti ve yağından yapılır. Bazen sığır etinden yapılabildiği gibi iki etin karıştırılarak yapıldığı Frikadeller de vardır. İçerisinde soğan, yumurta, süt veya su, ekmek kırıntısı, yulaf ezmesi veya un, tuz ve biber bulunur. Tıpkı bizdeki köfte gibi yoğurulur ve toplar hâline getirilerek kızartılır.

Frikadeller yiyebileceğiniz en ünlü restoranlardan biri Hyttefadet. (Adres: Nyhavn 25, 1051 Kopenhag, Danimarka)

Hot Dog

Kopenhag'da ne yenir? Hot dog

Hot dog, “Kopenhag’da ne yenir?” dendiğinde akla ilk gelen yiyeceklerden ve Kopenhag sokak yemeklerinin en ünlülerinden biri. Sosisli sandviç hemen hemen her ülkede meşhur bir sokak lezzetidir. Kopenhag’da da birçok yerde sosisli sandviç bulunur.

Genelde sosisli sandviçin sosisi domuz etinden üretilir. Kimi zaman sığır etinden yapıldığı da görülür. Bu nedenle tüketirken etin ana maddesini öğrenmeniz gerekebilir.

Hot Dog, lezzetini üzerindeki soslardan alır. Bazen bolonez sosla bazen bol hardalla bazen de baharatlı soslarla hazırlanır. Hot Dog’un içerisindeki sosis genellikle pişirilir. Oldukça popüler bir yiyecek olduğundan Kopenhag’da her yerde satılan Hot Dog’un içerisine garnitürler de eklenir.

Hot Dog sıcak şekilde servis edilir ve öğle yemeklerinde, ara öğünlerde hatta günün her saatinde tüketilebilir. Kopenhag’da Hot Dog yiyebileceğiniz en ünlü mekan ise DØP – Den Økologiske Pølsemand. (Adres: Amagertorv 31, 1160 Kopenhag, Danimarka)

Fiskefrikadeller

Kopenhag'da ne yenir? Fiskefrikadeller

“Kopenhag’da ne yenir?” diye araştırdığınızda çoğu yemeğin domuz etiyle yapıldığını görebilir ve bu nedenle ne yiyeceğinize karar veremeyebilirsiniz. Fiskefrikadeller, rahatça tüketebileceğiniz Kopenhag yemeklerinden.

Fiskefrikadeller, domuz veya sığır etinden yapılan Frikadeller isimli köftenin balık etinden yapılan hâlidir. Kopenhaglıların ve Danimarka genelinde yaşayan herkesin severek tükettiği, vazgeçemediği yiyeceklerden biridir.

Bizde balık kroket olarak da bilinen Fiskefrikadeller, genellike morina balığından, bazen de somondan yapılır. İçerisinde taze limon suyu, soğan, dereotu, maydanoz gibi malzemeler vardır.

Genç yaşlı herkesin tükettiği Fiskefrikadeller, taze sebze ve haşlanmış patatesle servis edilir. Yanında da çok sevilen Remoulade sosu yer alır.

Sosları ve yanındaki garnitürleriyle özellikle akşam yemeklerinde yenilen Fiskefrikadeller için Fishmarket isimli restoranı tercih edebilirsiniz. (Adres: Hovedvagtsgade 2, Kopenhag 1103, Danimarka)

Somon

Somon Kopenhag'da ne yenir?

“Kopenhag’da ne yenir?” diye arattığınızda birçok yemek çeşidinin balıklardan ve deniz ürünlerinden hazırlandığını görebilirsiniz. Somon da Kopenhag’ın en çok tüketilen deniz mahsullerindendir. Kopenhag’da somon çoğunlukla kızartılarak tüketilir.

Somonun Kopenhag’daki adı Laks’tır. Kızarmış somon, yanında brokoli gibi yeşil sebzeler, limon ve patatesle servis edilir. Bazen de kırmızı pancar ve havuçla servis edildiği görülür. Kopenhag’da en çok tüketilen balık somon olduğundan birçok restoranda somon balığına ve bundan yapılan yemeklere yer verilir.

Danimarka’nın deniz kenarında bir ülke olması, balık çeşitlerinin bu kadar tüketilmesinde etkilidir. Kopenhag’da somon yemek için orada yaşayanların da çok sevdiği Oysters & Grill’e gidebilirsiniz. (Adres: Sjaellandsgade 1B, Kopenhag 2200, Danimarka)

Herring (Ringa Balığı)

Kopenhag'da ne yemeli? Herring

Kopenhag restoranlarında Herring’in, yani ringa balığının her çeşidi yapılır. Herring, genellikle soğutulmuş şekilde tüketilir. Aynı zamanda marine edilmiş veya dumanda pişirilmiş şekilde de hazırlanabilir. Herring’in fümesi, kızartılmışı ve fırınlanmışı en çok tercih edilenlerdir.

Herring çoğunlukla öğle yemeği ve bazen de akşam yemeği olarak tüketilir. Yanında ise çoğunlukla soğan ve haşlanmış yumurta bulunur. Bazen ise çiğ yumurta sarısıyla da servis edilebilir.

Herring, Kopenhag’da her zaman tereyağlı ekmek ile tüketilir. “Kopenhag’da ne yenir?” dendiğinde listelerin ilk sıralarında yer alan Herring ve leziz tereyağlı ekmeğin adresi ise Sans Souci Restaurant & Vinstue. (Adres: Madvigs Alle 15, Kopenhag 1829, Danimarka)

Kanelsnegle

Kanelsnegle Kopenhag'da yeme içme

Kopenhag’da et, balık, sebze yemeklerinin yanı sıra tatlılar da oldukça meşhurdur. Bu tatlıların en çok sevileni ve “Kopenhag’da ne yenir?” dendiğinde ilk başta çıkan tatlı ise Kanelsnegle’dir.

Kanelsnegle, tarçınlı çörek veya tarçınlı rulo olarak da bilinir. Kanelsnegle mayalı bir hamurdan hazırlanır. Üzerine tarçın ve şeker karışımıyla birlikte tereyağı sürülür.

Kanelsnegle’nin ana malzemeleri un, maya, tarçın, şeker ve tereyağıdır. Oldukça tatlı bir lezzete sahip olan Kanelsnegle’de hamur şeritler hâlinde kesilir. Her bir şeride tarçın ve şeker karışımıyla tereyağı sürülür. Ardından rulo hâline getirilir.

Hazırlanan Kanelsnegle teker teker derin yağda kızartılır veya bazen de fırınlanır. Oldukça şekerli olduğundan genelde bir adet tüketilir.

Danimarka dışında birçok Avrupa ülkesinde de yaygın olan tarçınlı çörek, Kopenhaglıların ara öğünlerde, kahvenin yanında ve yemeklerden sonra tüketmeyi en sevdikleri tatlılardan biridir.

Kanelsnegle yemek için ise Sankt Peders Bageri’ye gidebilirsiniz. (Adres: Sankt Peders Stræde 29, Kopenhag 1453, Danimarka)

Gule Arter

Kopenhag'da ne yenir? Gule Arter

Gule Arter, Kopenhag’ın en meşhur çorbalarından biridir. Bu çorbanın ana maddesi bezelyedir. Kimi zaman çorbaya domuz eti de ilave edildiği görülür. Domuz eti bazen çorbaya eklendiği gibi bazen de çorbanın yanında getirilebilir.

Tipik Gule Arter tarifinde soğan, kekik ve mercanköşk bulunur. Danimarka’nın bezelye çorbasında genellikle sarı bezelye kullanılır. Çorbanın rengi de yeşile çalan bir sarıdır.

Çorbalar bazen ana yemekten önce bazen de direkt ana yemek olarak tüketilir. Gule Arter, Kopenhag’da hemen hemen her restoranda bulunur.

Millionbøf

Kopenhag'da ne yenir? Millionbof

“Kopenhag’da ne yenir?” diye sorduğunuzda karşınıza çıkacak domuz eti içermeyen yemeklerden biri budur. Millionbøf, geleneksel bir Danimarka sığır eti yemeğidir.

Türkçeye milyon bifteği olarak tercüme edilebilir. Genelde püre hâline getirilmiş patatesle servis edilir. Aynı zamanda makarna veya pilavla da sunulabilir.

Millionbøf’un adı sığır etinin karıştırılarak kızartıldığı zaman birçok küçük parçaya ayrılmasından gelir. Sığır eti çoğunlukla baharatlanarak marine edilir.

Soğan, yeşil ve kırmızı birçok biber çeşidi yemeğe eklenir. Millionbøf’un bazen mısır ve domates püresiyle tencerede de yapıldığı görülür. Çoğunlukla ise kızartılır.

Millionbøf bizdeki kavurmanın bol sebzeli ve garnitürlü hâli olarak düşünebilir. Bir diğer fark ise sığır etinden yapılmasıdır. Millionbøf’ü tüketebileceğiniz restoranların en iyilerinden birisi Kokkeriet. (Adres: Kronprinsessegade 64, Kopenhag 1306, Danimarka)

Brændende Kærlighed

Yöresel Danimarka Kopenhag yemekleri Baendende kaerlighed

Brændende Kærlighed, patates, soğan ve pastırmadan yapılan bir yemektir. Bu yemekte ana madde kızartılmış pastırmadır. Pastırma genellikle domuz etinden yapılmıştır. Soğanla doldurulmuş patates püresi ise yemeğin ikinci maddesidir.

Patates püresi, tereyağı, süt veya krema, soğan ve pastırmadan hazırlanan Brændende Kærlighed, Danimarka genelinde oldukça yaygındır. Patates püresi bu yemekte maydanoz, pırasa veya Hindistan ceviziyle de doldurulabilir.

Farklı yapım şekilleri bulunan Brændende Kærlighed’i yiyebileceğiniz en iyi restoranlardan biri bu yemekle aynı ismi taşıyan Brændende Kærlighed. (Adres: Vester Farimagsgade 6, 1606 Kopenhag, Danimarka)

Porridge

Porridge Kopenhag'da yeme içme

Son zamanlarda, özellikle sağlıklı beslenmenin yaygınlaşmasıyla Porridge adı verilen yulaf ezmesi kaseleri popüler hâle geldi. “Kopenhag’da ne yenir?” diye merak edenlerin de karşısına kahvaltıların en meşhur yiyeceklerinden biri olan Porridge çıkar.

Porridge, yulaf ezmesinin sütle pişirilmesiyle hazırlanır. Sadece bu kısım biraz tatsız olsa da üzerine eklenen birçok malzeme Porridge’in son derece lezzetli olmasını sağlar.

Porridge genelde muz, çilek, fıstık ezmesi gibi malzemelerle tatlı şekilde ve kimi zaman da domates, pancar ve yeşil sebzelerle tuzlu şekilde hazırlanır.

Porridge Kopenhag’da en çok Grød isimli mekanda tercih ediliyor. Birçok farklı seçeneğiyle Grød sizin de seveceğiniz bir restoran. (Adres: Linnesgade 17 Torvehallerne, Hal 2, Stade 8A, Kopenhag, Danimarka)

Rød Pølse

Kopenhag'da ne yenir? Rod polse

Rød Pølse, Danimarka’da son derece yaygın bir sosis türüdür. Parlak kırmızı renkte bir domuz sosisi olan Rød Pølse, Kopenhag’ın her yerinde vardır. Ulusal yemeklerin ilk sıralarında gelir.

Sıcak suda haşlanarak hardal, ketçap, kızarmış soğan, turşu ile servis edilen Rød Pølse, biber, Hindistan cevizi ve yenibahar gibi baharatlarla tatlandırılır.

Rød Pølse’den genelde Hot dog yapılsa da ızgarada pişirilerek hazırlananı veya daha birçok farklı hazırlama şekli bulunur. Rød Pølse için Harry’s Place | Pølsevogn på Nørrebro en iyi adreslerden biri. (Adres: Nordre Fasanvej 269, 2200 Kopenhag, Danimarka)

Flæskesteg

Kopenhag'da ne yenir? Flaeskesteg

Flæskesteg, domuz rostosu veya domuz kızartması olarak Türkçeye çevrilebilir. Genellikle kırmızı lahanayla servis edilir.

Bu yemeğin en önemli özelliği dışının çıtır çıtır, içinin ise yumuşak olmasıdır. Kopenhag’da ve ülke genelinde genelde evlerde özel günlerde pişirilir. Dışarıda ise sandviç şeklinde tüketimi yaygındır.

Flæskesteg için Københavner Cafeen isimli mekanı tercih edebilirsiniz ancak unutmayın, bu yemeğin domuz etinden yapılmayan herhangi bir versiyonu genellikle yoktur. (Adres: Badstuestræde 10, 1209 Kopenhag, Danimarka)

“Kopenhag’da ne yenir ve bunlar nerelerde yenir?” sorularının cevaplarını sizin için listeledik. Dilerseniz Kopenhag’da Gezilecek YerlerKopenhag’da Nerede Kalınır? ve Kopenhag’da Ne Yapılır? başlıklı yazılarımızı da okuyabilir ve bu güzel şehir hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yapın