Amsterdam Şehir İçi Ulaşım Rehberi (Metro, Tramvay…)

Amsterdam şehir içi ulaşım seçenekleri açısından Avrupa’nın üst düzey kentleri arasında yer alıyor. Gelişmiş toplu taşıma sistemini efektif kullanabilmenin yolu, her bir seçeneğin kapsamını ve sağladığı avantajı iyi bilmekten geçiyor.

Eğer Amsterdam’a ilk defa gidecekseniz, sizin için hazırladığım rehberi okuyarak kentin ulaşım sistemine dair fikir sahibi olabilirsiniz.

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Kanallarla süslenmiş Amsterdam’da gezip görülmesi gereken pek çok yer bulunuyor. Büyük çoğunluğu kent merkezinde bulunan bu yerlere aşağıda sıraladığım seçenekleri kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz. Yazı sonunda Amsterdam tramvay, metro haritasını da bulabilirsiniz.

1. Yürüme

amsterdam'da ulaşım yürüyüş

Bana göre Amsterdam kanalları arasında dolaşmak, şehir içinde yürümek bile kente gitmek için başlı başına bir neden. Zaten Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki birçok nokta birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor.

Amsterdam’da nerede kalınır” yazımızda da bahsettiğimiz gibi eğer otelinizi şehir merkezindeki tesisler arasından seçerseniz birbirine yakın konumdaki bu mekânlara yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Rotanızı ister kendiniz belirleyebilir, isterseniz de turlara katılarak rehber eşliğinde kenti gezebilirsiniz. Eğer kendi rotanızı belirleyecekseniz, Map My Walk veya GPS My City gibi kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Yürüme turları ücretsiz ve ücretli olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılıyor. Eğer para ödemeden bir tur aracığıyla kenti keşfetmek isterseniz, Free Walking Tours’u tercih edebilirsiniz.

2. Tramvay

amsterdam şehir içi ulaşım rehberi tramvay

Kentin merkezinde turunuzu tamamladıktan sonra dış bölgelerine gidecekseniz, tramvay seferlerinden yararlanabilirsiniz. Tramvaya binmek için ulaşmanız gereken duraklar, şehrin merkez tren istasyonu olan Amsterdam Centraal’in hemen önünde yer alıyor.

Bu duraklar, kenti keşfetmenize olanak veren 14 hattın 10’unun başlangıç ve bitiş noktasını oluşturuyor. Her bir hatta kolayca ayrıt edilebilmeleri için farklı numaralar ve renkler verilmiş. Hatlar gezilecek mekânların yakınından geçtiği ve araçlar modern olduğu için tramvay yolculuğu, gezginler için keyifli bir aktiviteye dönüşüyor.

Tramvay seferleri 00.15’te sonlandırılıyor. Bu saatten sonra kent merkezine eri dönmek isterseniz, sabah 07.00’a kadar düzenlenen otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz. Sayfanın devamında Amsterdam Tramvay Haritasını görebilirsiniz.

3. Metro

amsterdam'da ulaşım metro

Metro, Amsterdam şehir içi ulaşım seçenekleri arasında en hızlı olanı. Kent merkezinin dışında kalan yerleşimlere ulaşım sağlayan metronun 4 hattı bulunuyor.

53 ve 54 numaralı hatlar Diemen, Duivendrecht ve kentin güneydoğusunda kalan yerleşimlere ulaşım imkânı sağlıyor. 51 numara, güneydeki Amstelveen’e gideceklere hizmet veriyor. 50 numaralı hat güneydoğudaki yerleşim bölgelerini merkezden geçerek kentin batısına bağlarken, 52 numara kuzeydeki yerleşimler ile güneydekiler arasında ulaşımı sağlıyor.

Bu hatlar üzerinde işleyen araçlara binmek için merkez tren garının dışında Nieuwmarkt ve Waterlooplein duraklarını kullanabilirsiniz.

4. Bisiklet

amsterdam'da şehir içinde ulaşım bisiklet kiralama

Kuzey Avrupa’nın genelinde olduğu gibi Amsterdam’da da bisiklet kullanımı son derece yaygın bir ulaşım şekli. Kentte bisiklet kültürünün oturmuş olması nedeniyle bisikletlilere trafikte son derece saygı duyuluyor. Hatta havaalanı kent merkezi arasındaki başta olmak üzere Amsterdam genelinde sadece bisiklete binenlerin kullanabildikleri özel yollar yapılmış.

Eğer siz de şehir hayatıyla iç içe olmak ve doğaya saygılı bir araç kullanmak istiyorsanız, bir bisiklet kiralayabilirsiniz. Bu amaç için tercih edebileceğiniz tüm bisiklet kiralama firmaları Dam Meydanı, Amsterdam Centraal, Leidseplein gibi merkezi yerlerde faaliyet gösteriyor.

Tek günlük kiralama ücretleri 10 Euro civarında seyrederken, birkaç günlük kiralamalarda fiyat 8 Euro’ya kadar düşüyor. Talep olması durumunda ihtiyaç duyduğunuz veya çocuklara yönelik ekipmanlar bisiklete takılabiliyor.

Amsterdam’da bisiklet kiralamanın en kolay yollarından bir tanesi, Donkey Republic’in mobil uygulamasını kullanmaktan geçiyor. Üstelik iOS ve Android uyumlu uygulamayı kullanmak için internet bağlantısı gerekmiyor. Kiralama işlemini klasik yöntemlerle çözmek isterseniz Bike City, StarBikes Rentals, Mac Bike, Mike’s Bike Rental gibi firmalara başvurabilirsiniz.

Amsterdam’ı bisiklet üzerinde keşfetmeyi tercih edenlerin kullanabilecekleri iki farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin ilki popüler mekânları kapsayan rotaları, bireysel olarak aşmak. Diğeri ise kentin çeşitli yerlerine düzenlenen rehberli turlara katılmak.

5. Hop On Hop Off Otobüs/Tekne

amsterdam tekne turu

Hem kapsamlı hem de ekonomik bir şehir içi ulaşım seçeneği arıyorsanız, Amsterdam tatiliniz sırasında Hop On Hop Off turları tercih edebilirsiniz. Üstelik 24 ve 48 saatlik indi-bindi turlar sadece otobüs, sadece tekne ve kombine bilet uygulamalarıyla gezginlere sunuluyor.

Kanallarda gerçekleştirilen günlük tekne turlarından ve karada ulaşımı sağlayan toplu taşıma araçlarından daha kapsamlı şekilde kenti gezmenize olanak veren Hop On Hop Off’un en büyük özelliği, istediğiniz yerde inip ziyaret etmeyi planladığınız yerleri gördükten sonra bir başka araçla yolculuğunuza devam edebilme olanağı tanıması.

Yol boyunca sıradaki durağın hangisi olduğunu mobil uygulama, karşınıza çıkan mekânın özelliklerini sesli rehber hizmeti aracılığyla öğrenebilirsiniz.

6. Taksi

amsterdam şehir içi ulaşım rehberi

Kentteki iki nokta arasında konforlu bir şekilde yolculuk etmenin bir başka yöntemi ise taksiler.

Amsterdam’da özellikle tramvay seferlerinin sonlandığı gece 00.15’den sonra taksi kullanımı daha da artıyor. Merkez istasyon, Dam Meydanı, Rembrandtplein, Leidseplein ve Museumplein gibi popüler alanlarda çok sayıda taksi, duraklarında müşterilerini bekliyor.

Kent genelinde kullanabileceğiniz taksi türleri de oldukça fazla. Havalimanından kent merkezine ulaşırken özel veya ortak olanların yanı sıra limuzin taksileri de tercih edebilirsiniz. Kent merkezinde ise klasik araçların dışında Uzak Doğu’ya özgü Tuk Tuk’lara benzeyen bisiklet taksileri kullanabilirsiniz.

7. Araç Kiralama

amsterdam'da oto kiralama

Belirli rotalar dâhilinde hareket eden toplu taşıma araçları ve uzun süreli kullanımda fiyat dezavantajı yaratan taksiler yerine Amsterdam tatili sırasında araç kiralama seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Avis, Budget, Europcar, Hertz, National ve Alamo gibi büyük markalar, tercihini bu seçenekten yana kullanan gezginlere bütçelerine uygun çözümler sunuyor.

Bu firmaların şubeleri, Schiphol Havalimanı’nda ve Vondelpark yakınındaki Overtoom Caddesi üzerinde faaliyet gösteriyor. Amsterdam şehir içi ulaşım seçenekleri arasında araç kiralamayı dezavantajlı hale getiren en büyük unsur ise kent merkezindeki yoğun trafik ve park problemi.

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım Haritası

amsterdam metro haritası
Amsterdam şehir içi ulaşım haritasını büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Üstteki Amsterdam şehir içi ulaşım haritasında da görebileceğiniz üzere şehirde etkin bir ulaşım haritası mevcut. Amsterdam metrosu merkezin biraz kıyısında ilerliyor. Tramvay ise şehri örümcek ağı gibi kuşatmış durumda.

Haritanın üst bölümünde görebileceğiniz “Dam – Centrum” şehrin merkezi olan Dam Meydanı’nı simgeliyor. Bu bölümün çevresinde yer alan spiral şeklindeki kanallar en merkezi yerler. Bu alan dışında kalan yerler merkezin biraz dışı aslında.

Amsterdam Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için Havaalanı Ekspres Treni’ni kullanabilirsiniz. Detayları Amsterdam Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım Fiyatları

amsterdam şehir içi ulaşım fiyatları

Amsterdam’da tramvaylarda, metroda ve otobüslerde geçerli tek seferlik biletlerin fiyatı 2,90 Euro olarak belirlenmiş. Bu meblağı ödeyerek sahip olacağınız bilet, 1 saat boyunca kullanılabiliyor. Ancak kentte toplu taşımayı kullanacaksanız, ulaşımı daha ekonomik hale getiren günlük kartları tercih edebilirsiniz.

GVB’ye bağlı tramvaylarda, metroda ve otobüslerde geçerli çok günlük kart, yetişkinlere ve 4-11 yaş arası çocuklara farklı fiyat tarifeleri ile sunuluyor. Bu kartın yetişkinlere sunulan versiyonunun geçerlilik süresi 1 ila 7 gün arasında değişiyor.

Yetişkinler için olan kartın fiyatı 7,50 Euro’dan (1 günlük) başlayıp, 34 Euro’ya kadar (7 günlük) çıkıyor. Çocuklar için olan ise 24 saat geçerliliğe sahip ve fiyatı 2,50 Euro.

Amsterdam Travel Ticket, kentte toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanmanıza olanak tanıyan bir diğer günlük kart. NS tarafından satışa sunulan kartın 1 günlük (16 Euro), 2 günlük (21 Euro) ve 3 günlük (26 Euro) seçenekleri bulunuyor.

I Amsterdam Card, indirim kartları arasında kapsam açısından en genişi olarak dikkat çekiyor. 24, 48, 72 ve 96 saatlik 4 farklı seçenek halinde gezginlere sunulan kart, toplu taşıma araçlarının yanı sıra kanal turlarında, Amsterdam’ın popüler cazibe merkezlerinde ve kültürel alanlarında sahiplerine cazip indirimler sunuyor.

Uzun süreli konaklamalarda Amsterdam şehir içi ulaşım araçlarını kullanacaklar için en uygun seçenekse OV-chipkaart. Ürün, otomatlardan veya gişelerden bakiye yüklenerek kullanılıyor.

Amsterdam seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri;

“Amsterdam Şehir İçi Ulaşım Rehberi (Metro, Tramvay…)” üzerine bir yorum

  1. merhaba öncelikle yazınız için teşekkürler. Biz eşimle mart ayında Amsterdam’a gitmeyi düşünüyoruz. Tatilimizi 6 gün olarak planladık. İlk defa gideceğimiz için müzeleri ve Zaanshe Schans kasabasını da gezicez. Ancak I amsterdam kartı 4 günlük. Bu durumda havaalanına geri dönüş için yeniden bilet almamız gerekli. Onun yerine GVB ye bağlı 6 günlük kart alsak daha mı avantajlı olur. Fikir verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

    Cevapla

Yorum yapın