Napoli gezilecek yerler

Kiliseler kenti Napoli, dünya çağında ün kazanmış mutfağı ve tarihi ile önemli bir kültür şehri. Etrafı kalelerle çevrili şehrin Antik Yunan’dan başlayan hareketli tarihi arkasında büyük bir miras bırakmış. Genç nüfusun yoğun olduğu şehir ayrıca ara sokaklarında renkli gece hayatını barındırıyor. Yapılabilecekler çok olduğundan hiçbir şeyi kaçırmamak için kente gitmeden önce mutlaka Napoli gezilecek yerler listesi yapmak gerekiyor.

Napoli gezilecek yerler yazısında neler var?

Napoli Gezilecek Yerler Listesi

Napoli’de gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu Eski Kent veya diğer adıyla Centro Storico’da bulunuyor. Bunun en büyük nedeni şehrin antik çağlardan itibaren her defasında burada yeniden kurulması. Sosyo-ekonomik açıdan zayıf olduğu için bölgede gezerken güvenliği elden bırakmamak gerekiyor.

Bu arada Napoli’de konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve her bütçeye uygun otel tavsiyelerimizi Napoli’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

1. Piazza del Plebiscito

Napoli gezilecek yerler Piazza del Plebiscito

Bir kenarında kraliyet sarayı, diğer kenarındaysa San Francesco di Paola Kilisesi bulunan meydan, Napoli’nin merkezinde yer alıyor.

Sosyal ve kültürel aktiviteler için toplanma alanı olarak kullanılan Plebiscito Meydanı 19. yüzyılda Napoli Kralı’nın emriyle inşa edilmiş. Mermer zeminli alan, Napoli gezisi sırasında soluk almak ve şehir yaşamını deneyimlemek için ideal.

2. Castel dell’Ovo

Napoli Castel dell'Ovo

6. yüzyıl Yunan yerleşimi kalıntıları üzerine 15. yüzyılda inşa edilen kale, deniz kenarında olmasından kaynaklanan eşsiz manzarası sayesinde gezginlerin Napoli gezilecek yerler listelerine giriyor.

19. yüzyıldan itibaren doğu duvarının dışında gelişen köydeki marina sayesinde kale, tarihe meraklı gezginlerin yanı sıra deniz tutkunu bireylerin akın ettiği bir mekân haline gelmiş. Konserlerin düzenlendiği kalenin etrafında ayrıca bol miktarda restoran bulunuyor.

3. Napoli Katedrali

Napoli gezilecek yerler Napoli Katedrali

Napoli Katedrali (Duomo di Napoli), 4. yüzyılda bölgeye yerleşen Yunanlılar’ın Apollo Tapınağı olarak kullandığı alan üzerine Napoli Kralı’nın talimatıyla 1285-1309 yılları arasında inşa edilmiş.

Gotik, Rönesans, Barok ve Neo-Gotik mimariden izler taşıyan dini yapı içerisindeki freskler ve mozaiklerin yanı sıra şehrin geçmiş dönemindeki önemli şahsiyetlerin mezarları ilgi çekici eserler olarak öne çıkıyor.

4. Castel Nuovo

Castel Nuovo Napoli gezilecek yerler

Adını Türkçe’ye “Yeni Kale” olarak çevirebileceğim kale şehir merkezinde yer alıyor. Piazza Municipio ve belediye binasının karşısına denk gelen askeri yapını yapımına 1279 yılında başlanmış.

Fransız mimarların gözetiminde 1282 yılında tamamlanan ve günümüzde hala kullanılan kalenin girişine 1470 yılında yapılan zafer kapısı en çok ilgi çeken noktasını oluşturuyor.

5. Ulusal Arkeoloji Müzesi

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi

Kral II. Charles tarafından 18. yüzyılın ortalarında, önceden kışla olarak kullanılan binada açılan müzede Pompei, Herculaneum gibi antik yerleşimlerden çıkartılan eşyalar sergileniyor. Ayrıca müze içerisinde geniş bir Mısır koleksiyonu da bulunuyor.

Flaş kullanılmadığı sürece fotoğraf çekimine izin verilen müzenin Gizli Kabin (Secret Cabinet) bölümüne ise içeriğinden dolayı 11 yaşından küçük ziyaretçiler kabul edilmiyor.

6. Spaccanapoli Caddesi

Napoli Spaccanapoli Caddesi

Napoli’nin tarihi bölgesinin tam ortasından geçen 2 km uzunluğundaki Spaccanapoli Caddesi (Spaccanapoli Street), alışveriş yapılabilen dükkânları ve tarihi yapıları sayesinde şehre gelen tatilcilerin Napoli gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor.

Cadde üzerinde bulunan hediyelik eşya dükkânlarından Napoli’ye özgü el yapımı eşyaları satın alabilirsiniz veya Santa Chiara Manastırı, San Lorenzo Maggiore Bazilikası altındaki kalıntıları gezerek şehrin gezmişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

7. Capodimonte Müzesi

Napoli Capodimonte Müzesi

Capodimonte Sarayı (Palace of Capodimonte) içerisinde bulunan sanat müzesi 18. yüzyılın ilk yarısında Napoli ve Sicilya Kralı 7. Charles tarafından kurulmuş.

Çarşamba hariç haftanın her günü ziyaretçi kabul eden müzenin Ulusal Galeri olarak adlandırılan ilk 2 katında Raphael, Caravaggio, Titian gibi önemli ressamların eserleri sergileniyor. Binanın orta katında bulunan 19. yüzyıl bölümü ise sadece rezervasyon ile ziyaretçi kabul ediyor.

8. Kraliyet Sarayı

Napoli Kraliyet Sarayı

Bourbon Kralları’nın kentte kullandığı 4 saraydan birisi olan Kraliyet Sarayı‘nın (Royal Palace of Naples) inşası mimar Domenico Fontana’nın gözetiminde 17. yüzyılda gerçekleştirilmiş.

İtalyan Barok ve Neo-Klasik mimari akımlarından izler taşıyan saray günümüzde ise müze olarak hizmet veriyor. Taht odası ve diğer önemli bölümleri aslına uygun olarak korunan sarayda Napoli krallarına ait heykeller bulunuyor.

9. Cappella Sansevero

Napoli Cappella Sansevero

Salı dışında haftanın her günü ziyarete açık olan müzenin binası John Francesco di Sangro tarafından 1590 yılında şapel olarak kurulmuş.

Geç barok tarzının yaratıcılığını kanıtlayan 30 mermer heykeli barındıran müzenin içerisinde ayrıca 18. yüzyıldan kalma örneklerin bulunduğu bir anatomik sergi bulunuyor.

10. San Lorenzo Maggiore Kilisesi

Napoli San Lorenzo Maggiore Kilisesi

Napoli gezilecek yerler listesi önerilerimde sıradaki dini yapı, milattan önce 470 yılından kalma kalıntıların üzerine inşa edilmiş. San Gaetano Meydanı’ndaki kilisenin altındaki 3 katta, ticaret yolu ve antik pazar yeri görülebiliyor.

Mobil uygulaması sayesinde hakkında birçok şey öğrenebileceğiniz gotik yapının ayrıca barok tarzda 2 şapeli bulunuyor.

11. Via San Gregorio Armeno

Via San Gregorio Armeno Napoli gezilecek yerler

Napoli’nin tarihi kısmının, yerel adıyla Centro Storico, en renkli yerlerinden birisi olan Via San Gregorio Armeno İsa’nın doğumunu simgeleyen eşyaların satıldığı bir yaya yolu.

En nadide ve güzel parçaların dükkânların içinde tutulduğu sokakta zanaat atölyeleri de bulunmakta. Sokağın yukarı kısmındaki San Gregorio Armeno Kilisesi’ne eğer salı sabahı giderseniz 9.30-10.30 saatleri arasında “akan kan” mucizesine tanık olabilirsiniz.

12. Santa Chiara Kilisesi

Napoli gezilecek yerler Santa Chiara Kilisesi

Spaccanapoli Caddesi’ne yakın konumdaki Santa Chiara Kilisesi (Basilica di Santa Chiara), ilk olarak Napoli kralı ve kraliçesi tarafından 1313-1340 yılları arasında inşa ettirilmiş.

Gotik stildeki kilisenin iç kısmı 1742’den 1762 yılına kadar süren yenileme çalışmalarıyla barok tarzı özellikler kazanmış. Kral ve kraliçe mezarlarına ev sahipliği yapan yapının içerisindeki müzede dini eserlerin yanı sıra arkeolojik buluntular da sergileniyor.

13. Castel Sant’Elmo

Castel Sant'Elmo Napoli

Adını bölgede 10. yüzyılda var olmuş bir kiliseden alan Orta Çağ kalesi Napoli’yi kuş bakışı gören bir tepe üzerinde yer alıyor. Panoramik şehir ve körfez manzarası, varlığı 1275 yılına kadar uzanan askeri yapının tatilcilerin Napoli gezilecek yerler listelerine girmesini sağlamış.

Yapımında kireçtaşı kullanılan kalenin hapishane olarak kullanılan bölümünde günümüzde sanat tarihi kütüphanesi bulunuyor.

14. San Martino Manastırı

Napoli San Martino Manastırı

Vomero Tepesi üzerindeki San Martino Manastırı‘nın (Certosa di San Martino) ilk inşası 1368 yılında tamamlanmış. 1623 yılında ise dini yapı mimar Cosimo Fanzago’nun gözetiminde genişletilerek bugünkü şeklini almış.

Eşsiz bir manzaraya sahip manastır 19. yüzyılda Fransız rejimi tarafından kapatılmış. Günümüzde ise bina İspanyol ve Bourbon dönemlerine ait eserlerin sergilendiği bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

15. San Gennaro Yeraltı Mezarlıkları

San Gennaro Yeraltı Mezarlıkları Napoli

Hıristiyanlık öncesi ve sonrası mezarları barındıran San Gennaro Yeraltı Mezarlıkları (Catacombs of San Gennaro) kentin kuzey kısmında bulunuyor. Özel bir kuruluş tarafından bakımı gerçekleştirilen mezarlığın tünellerle birbirine bağlanmış 2 katı bulunuyor.

Duvarları fresklerle süslenmiş yer altı mezarlığı belirli dönemlerde gece gezilebildiği gibi galerilerin bazılarında konser, fotoğraf sergisi gibi etkinlikler düzenleniyor.

Napoli’de Gezilecek Diğer Yerler

Napoli gezilecek yerler listemizdeki ilk etapta eklemeniz gereken tüm yerleri yukarıda belirttik. Bunlar dışında vakti olan gezginler listelerine şu noktalarını da ekleyebilirler:

 • San Carlo Tiyatrosu (Teatro di San Carlo)
 • Botanik Parkı (Botanical Garden of Naples)
 • Orto Botanica
 • Via Toledo, Capri Adası
 • Caserta Sarayı (Palace of Caserta)
 • Centro Storico
 • Galleria Umberto I
 • Liman (Port of Naples)
 • Piazza del Mercato
 • Posillipo Archaeological Park
 • San Domenico Maggiore
 • San Gregorio Armeno Caddesi

Napoli’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Napoli’de konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 3 yıldızlı Hotel Tiempo ve Hotel Piazza Bellini otellerine ya da 4 yıldızlı Eurostars Hotel Excelsior ve Hotel Royal Continental adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Eğer Napoli seyahatinizde 5 yıldızlı lüks bir tesiste konaklamak isterseniz Grand Hotel Vesuvio güzel bir seçim olabilir.

Hotel Royal Continental Napoli'de nerede kalınır
4 yıldızlı Hotel Royal Continental, Napoli’de konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

Napoli gezilecek yerler konusu bu şekilde. Bunlar dışında Napoli’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Napoli’de nerede kalınır?, genel bilgileri ise Napoli gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller!

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın