Napoli Gezilecek Yerler

Napoli gezilecek yerler nereler? Roma, Milano, Venedik gibi şehirler, turistik cazibeleriyle ilk defa İtalya‘ya seyahat etmeyi planlayan gezginlerin öncelikli tercihleri oluyor. Lakin güneydeki Napoli, samimi atmosferi ile daha yoğun ve gerçekçi bir İtalya deneyimi yaşatıyor.

Dünyanın en büyük arkeoloji müzelerinden birine ev sahipliği yapan, dahası dünyanın en önemli arkeolojik kalıntılarının hemen komşusu olan, sokakları tarihi yapılarla ve kiliselerle süslenmiş bir kent olan Napoli aynı zamanda Akdeniz sıcaklığına da sahip bir şehir.

Roma İmparatorluğu Dönemi’nden beri varlığını sürdüren, sadece tarih değil gastronomi alanında da kendine dünya çapında isim yapmış olan Napoli için Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biri de denilebilir.

Yunan koloniciler tarafından temelleri atılan ve Orta Çağ’da inşa edilen birbirinden güzel yapılarıyla adeta bir açık hava müzesini andıran kenti keşfetmeye niyetliyseniz, sizin için hazırladığım Napoli gezilecek yerler listesinden faydalanarak tatil programınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

Rehber boyunca kentteki gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım ancak yazı bundan ibaret değil. Napoli’de ne yemeli, şehirde konaklama için en ideal bölgeler ve bazı otel tavsiyelerini de Napoli gezilecek yerler rehberinde bulabilirsiniz.

Napoli otel tavsiyesi


NAPOLİ’DE NEREDE KALINIR?

Napoli’de nerede kalınır? başlıklı yazımda da çok detaylı anlattığım üzere tarihi şehir merkezi olan Centro Storico, Piazza del Plebiscito Meydanı çevresi ve Chiaia bölgesi Napoli’de konaklama için en uygun noktaların başında geliyor.

Napoli seyahatimde ben şehrin merkezinde yer alan 4 yıldızlı Grand Hotel Oriente adlı tesiste konakladım ve memnun kaldım. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

Bunun dışında yine 4 yıldızlı şehrin popüler ama biraz daha ekonomik otellerinden UNAHOTELS Napoli de konaklama için tercih edebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Napoli Amalfi turu


EN POPÜLER AKTİVİTELER

Yoğun sezonda popüler tur ve müzelerin müsait durumlarında sıkıntı yaşanabiliyor. Bu yüzden ilgilendiğiniz yerlerin rezervasyonlarını önceden yapmanızı tavsiye ederim.

Napoli’deki en popüler aktiviteler:

Napoli Gezilecek Yerler Listesi

Napoli gezilecek yerler listemizde güney İtalya’nın gözde turizm merkezlerinden Napoli şehir merkezinde gezip görülebileceğiniz 26 popüler yer ile Napoli’nin hemen yakınında yer alan ve günübirlik geziler düzenleyebileceğiniz yerler hakkında bilgiler paylaşacağım.

Çok fazla uzatmadan Napoli gezilecek yerler listemize geçelim…

1. Piazza del Plebiscito

Piazza del Plebiscito Napoli hakkında bilgiler

Adını Napoli’yi Birleşik İtalya Krallığı’nın bir parçası haline getiren 2 Ekim 1860 tarihli referandumdan alan Piazza del Plebiscito, Napolyon onuruna Kral Joachim Murat tarafından 1809-1846 yılları arasında inşa ettirilmiş.

Körfeze bir hayli yakın konumdaki meydan, çevresini saran mimari harikası yapılar ile gezginlerden yoğun ilgi görüyor.

Piazza del Plebiscito’nun tam ortasında durup kuzeybatı yönüne doğru baktığınızda Castel Sant’ Elmo ve Certosa di San Martino’yu görebilirsiniz.

Doğu tarafını pembe renkli Palazzo Reale süslerken batıya döndüğünüzde sizleri San Francesco di Paola Bazilikası selamlıyor.

Eğer meydanın kuzey ucuna doğru ilerleyecek olursanız, kentte zaman geçirilecek en keyifli mekânlardan biri olan Caffé Gambrinus’un bulunduğu Piazza Trieste e Trento’ya ulaşabilirsiniz.

2. National Archaeological Museum

National Archaeological Museum Napoli gezi rehberi

Geçmişte süvari kışlası ve Napoli Üniversitesi dekanlığı olarak kullanılmış zarif bir binada hizmet veren National Archaeological Museum, 1777 yılında Kral VII. Charles’ın isteği doğrultusunda kurulmuş.

Antik Yunan, Roma ve Rönesans dönemlerine dair buluntulardan oluşan koleksiyonu bünyesinde barındırması, gezginlerin müzeye Napoli gezilecek yerler listelerini ilk sırasında yer vermelerini sağlıyor.

Pompeii ve Herculaneum’dan getirtilen tarihi buluntular, Ulusal Arkeoloji Müzesi’nin göz alıcı koleksiyonunun temellerini oluşturuyor. Başka bir deyişle, eğer Pompeii ve Herculaneum Antik Kentleri’ni görmek istiyor ama seyahat sürenizin kısalığından dolayı zaman bulamıyorsanız da National Archaeological Museum gezisi bu açıdan da gerekli bir nokta.

Bir zamanlar Elisabetta Farnese’ye ait olan bu koleksiyonda, her iki antik şehirdeki yaşam hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak mozaikler ve freskler ile bol miktarda heykel bulunuyor.

3. Castel Nuovo

Castel Nuovo Napoli gezilecek yerler

Eğer rotanızı Piazza Municipio’ya çevirecek olursanız Orta Çağ havasını yansıtmak konusunda gayet başarılı Castel Nuovo’yu ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Yerel halkın “Maschio Angioino” adıyla andıkları askeri yapı, Anjou Hanedanı’ndan I. Charles’ın tahtta oturduğu 13. yüzyılın son çeyreğinde inşa edilmiş.

Fransız mimar Pierre de Chaule’nin planlarını çizdiği kale, Kral Robert zamanında ise sanatçıların, kâtiplerin ve bilim insanlarının konuk edildiği bir kültürel merkeze dönüştürülmüş.

Rönesans stili bir kapıdan giriş yapacağınız Yeni Kale, günümüzde Kent Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Zaman zaman kültürel etkinliklere de sahne olan kalenin sergi alanlarına dönüştürülmüş kısımlarında gezerken farklı dönemlerde yaratılmış tablolar ile kent tarihine ışık tutan kaynakları yakından inceleyebilirsiniz.

4. Duomo di Napoli

Duomo di Napoli Napoli gezilecek yerler

Kenti koruduğuna inanılan Aziz Gennaro’ya adanmış Naples Cathedral, Erken Hristiyanlık döneminden kalma iki bazilikanın temelleri üzerine, Kral I. Charles’ın tahtta olduğu 13. yüzyılda inşa edilmeye başlanmış.

Yapım süreci 14. yüzyılda tamamlanan Napoli Katedrali, Neo-Gotik tarzdaki ön cephesi ve iç kısmını süsleyen farklı üsluplardaki dokunuşlarla adeta bir mimari anıta dönüşmüş.

Napoli gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm Duomo di Napoli’nin iç kısmındaki gezintinizde önceliği, Giovanni Lanfranco imzalı freskle süslü Cappella di San Gennaro’ya verebilirsiniz.

Daha sonrasında ise 4. yüzyıldan kalma mozaikleri yakından görmek için cuzi bir ücret karşılığı vaftizhaneye girebilirsiniz. Vaktiniz kalırsa azizlerin kalıntılarını incelemek için Cappella Carafa’ya da yönelebilirsiniz.

5. Royal Palace of Naples

Royal Palace of Naples Napoli turu

Kent merkezinde en çok ilgi gören tarihi yapıların başında gelen Royal Palace of Naples, 17. yüzyılda inşa edilmiş. Bourbon krallarının kentte ikamet ettikleri dört saraydan biri olan yapının tasarımını Domenico Fontana üstlenmiş.

İç mekana görkem katan detaylarda ise Battistello Caracciolo, Giovanni Balducci ve Belisario Corenzio’nun imzası bulunuyor.

Günümüzde müze olarak koruma altında tutulan yapıda; Barok ve Neo-Klasik tarzda mobilyalar, porselenler, kanaviçeler, heykeller ve tablolardan oluşan değerli koleksiyon sergileniyor.

Napoli Kraliyet Sarayı’nı ziyaretiniz esnasında 1768 yılında Ferdinando Fuga’nın planlarına bağlı kalınarak yapımı gerçekleştirilen Teatrino di Corte’ye de zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

IV. Ferdinand ile Avusturya Prensesi Marie Caroline’in evliliği onuruna inşa edilen yapı, mimarisindeki zarafetle konuklarını büyülüyor.

6. Spaccanapoli & Via dei Tribunali Caddesi

Napoli gezi rehberi Spaccanapoli

Napoli gezilecek yerler listesi yazısında hareketli, popüler ve pek çok tarihi yapı arasında keyifle dolaşmayı vaat eden bir yer de Spaccanapoli Caddesi.

Tarihi kent merkezini ikiye bölen Spaccanapoli, Grekoromen havasını korumaya devam ettiğinden ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Günümüzde Via Beneddetto Croce adıyla anılan cadde, Piazza Gesu Nuovo’dan başlıyor.

Hafif eğimli ve dar yapısıyla dikkat çeken tarihi yol; Santa Chiara, Palazzo Venezia, San Francesco delle Monache gibi popüler turistik mekânlara doğrudan erişim olanağı sunuyor.

Buram buram tarih kokan Spaccanapoli’yi arşınlarken meyve-sebze satılan tezgâhlar, küçücük dükkânlar, tasarımcı butikleri ve barlarla sıkça karşılaşabilirsiniz.

İşin gerçeği, klasik bir cadde gezintisi olarak başlayan yürüyüş sağlı sollu sıralanan işletmeleri ve tarihi yapıları ziyaret etmekten ve fotoğraf çekmek için bolca mola vermekten dolayı beklenenden uzun sürüyor. Lakin tadına da doyum olmuyor.

7. Via San Gregorio Armeno

Via San Gregorio Armeno Napoli'de gezilecek yerler

Napoli ruhunu tam anlamıyla hissedebilmek için gezebileceğiniz bir diğer güzel yer ise ufak, sevimli ve popüler olan Via San Gregorio Armeno.

Özellikle Noel zamanı kente gitmeyi planlıyorsanız caddeyi gezi programınıza dâhil ederek kentin bu döneme özgü dünyaca ünlü geleneklerini ilk elden deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kentin en eski caddelerinden Spaccanapoli’yi Via dei Tribunali’ye bağlayan yol, aynı zamanda el yapımı ürünlerin satıldığı dükkânlarıyla alışveriş tutkunlarının da kalbini fethetmiş durumda.

Via San Gregorio Armeno boyunca sıralanan dükkânların raflarını süsleyen eşyalar, genelde yerel halkın Hz İsa’ya olan sevgisine vurgu yapıyor.

Bu işletmeler arasında özellikle kilden yapılma heykelcikleriyle tanınan Ferrigno’ya uğrayıp farklı bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

8. Teatro di San Carlo

Teatro di San Carlo Napoli'de gezilecek yerler

Yıl boyunca birbirinden ihtişamlı performanslara sahne olan Teatro di San Carlo, ilk olarak eskiyen San Bartolomeo Opera Salonu’nun yerine 1621 yılında inşa edilmiş.

Ancak Napoli Kralı III. Carlo’nun emri doğrultusunda Giovanni Antonio Medrano ve Angelo Carasale’nin tasarımına bağlı kalınarak yapımı gerçekleştirilen opera binası, çıkan yangında kullanılamayacak hale gelmiş.

Bunun üzerine klasik tarzına uygun olarak 1816’da geniş çaplı bir yeniden yapım sürecine alınmış. Eğer zamanınız opera ve bale gösterimlerini izleyecek kadar geniş değilse, Teatro di San Carlo’nun zarif mimari detayları hakkında bilgi sahibi olmak için rehberli turlara katılabilirsiniz.

45 dakika süren gezintiler; binanın iki fuayesini, ana salonunu, localarını ve kraliyet üyelerine ayrılmış bölümleri kapsıyor.

9. Castel dell’ Ovo

Castel dell Ovo Napoli'de görülecek yerler

Napoli gezilecek yerler listenize dâhil etmenizi önereceğim bir diğer askeri yapıysa Castel dell’Ovo. Kale, ana karaya genişçe bir köprüyle bağlanmış Megaride adacığı üzerinde yer alıyor.

Kentte halen daha bütünlüğünü koruyan en eski askeri tahkimat olan yapı, 12. yüzyılda Normanlar tarafından inşa edilmiş.

Svabyalılar, Angevinler, Aragon Hanedanlığı zamanında da önemli bir üs olarak kullanılan kalenin bulunduğu alanda yaşam süren ilk yerleşimciler ise Napoli’nin temellerini atan ve İtalyan ana karasında kurulmuş ilk Yunan kolonisinden gelen kişilermiş.

Adının dilimizdeki karşılığı “Yumurta Kalesi” olan tarihi yapı, şimdilerde geçici sanat sergileri ve özel etkinlikler için kullanılıyor.

Evlilik arifesindeki çiftlerin fotoğraf çektirmek için akın ettikleri kaleye, siz etrafındaki restoranlarda taze deniz ürünleri kullanılarak hazırlanmış enfes yemeklerin tadına bakmak için zaman ayırabilirsiniz.

10. Basilica di Santa Chiara

Basilica di Santa Chiara Napoli'de nereler gezilir?

Kral Robert ve eşinin isteği doğrultusunda 1313-1340 yılları arasında inşa edilen Basilica di Santa Chiara, yüzyıllardır kentin en güzel yapıları arasında gösteriyor.

Bazilika, aslında tamamen Gotik tarzda tasarlanmış. Ancak 17. yüzyılda D.A. Vaccaro önderliğinde gerçekleştirilen yenileme çalışmaları esnasında eklenen Barok detaylarla görünümü bambaşka bir güzelliğe kavuşmuş.

Manastırındaki küçük ama etkileyici müzeyi ziyaret etmek için Santa Chiara Bazilikası’nı Napoli gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Tabii 1. yüzyıldan kalma hamam kompleksinin bulunduğu bu bölüme geçmeden önce ana sunağın hemen arkasındaki Kral Robert’ın mezarını inceleyebilirsiniz. 22 sivili Nazi zulmünden kurtaran ulusal kahraman Salvo D’Acquisto’nun mezarı da yine bu dini yapıda ziyaret edilmeyi bekliyor.

11. Cappella Sansevero

Cappella Sansevero Napoli gezilecek yerler
Kaynak: museosansevero.it

Barok tarzı mimarisi ile göz kamaştıran Cappella Sansevero, Torremaggiore Dükü John Francesco di Sangro’nun isteği doğrultusunda 1590 yılında inşa edilmiş.

1613’e gelindiğinde ise şapel, Alessandro di Sangro’nun emriyle aile mezarlığına dönüştürülmüş. Yapıya şimdiki görünümü kazandıran yeniden inşa süreci ise Raimondo di Sangro zamanında gerçekleştirilmiş.

Hatta bu dönemde duvarlara işlenen mason simgeleri, şapele olan ilginin zaman içerisinde daha da artmasını sağlamış.

San Domenico Maggiore Kilisesi’nin kuzeybatısında yer alan Sansevero Şapeli, otuza yakın sanat eseriyle adeta bir müzeyi andırıyor. Bu eserlerin büyük bölümü, İtalya’nın önde gelen sanatçıları tarafından 18. yüzyılda yaratılmış.

Cristo Velato, Francesco Queirolo’nun Disinganno ve Antonio Corradini’nin Pudicizia adlı eserleri, yapıda görülmesi gereken en önemli sanat çalışmalarını oluşturuyor.

Biletinizi mutlaka önceden alın.

Cappella Sansevero şehrin en popüler yerlerinden. Kapıda bilet satışı yapılıyor fakat bilet sayısı sınırlı olduğu için ziyaret etmek istediğiniz gün ve saatte biletler kış günü bile tükenebiliyor. Benim tavsiyem biletinizi son dakikaya bırakmayın. Eski Şehir’de gezerken gişeden biletinizi önceden alın.

12. Galleria Umberto I

Galleria Umberto I Napoli turu

1887 ile 1890 yılları arasında inşa edilen Galleria Umberto I şehrin estetik yapılarından bir tanesi. Via Toledo Caddesi’nin sonunda, San Carlo Tiyatro binasının karşısında yer alan halka alışveriş caddesi içerisinde ufak tefek dükkanlar ve cafeler yer alıyor.

Her ne kadar tasarım olarak Milano’daki Galleria Vittorio Emanuele II adlı yapıya benzese de burası açıkçası biraz daha sönük. Ama Napoli’de gezerken buraya da uğramayı ihmal etmeyin. Özellikle alışveriş merkezi girişindeki Mary’s Sfogliatella adlı büfeden çok lezzetli atıştırmalıklar satın alabileceğinizi unutmayın.

13. Castel Sant’ Elmo

Castel Sant Elmo Napoli rehberi

Sunduğu panoramik kent manzarası ile konuklarını mest eden Castel Sant’ Elmo, Kral Robert’ın emri doğrultusunda Sienalı mimar Tino da Camaino’nun tasarımına bağlı kalınarak 1329’da inşa edilmiş.

Daha öncesinde ise bu tepenin zirvesinde, kaleye adını veren kilise yer alıyormuş. Ancak Aziz Erasmo’ya adanmış dini yapı, 1275 yılında yerini Belforte ismiyle anılan bir konuta bırakmış.

1538’de kentin İspanyol yöneticileri tarafından çok daha korunaklı hale getirilen ve 1976 yılına kadar ordu tarafından hapishane olarak kullanılan Sant’ Elmo Kalesi’ni ziyaret listenize eklemenizi önermemdeki bir diğer nedense, bünyesinde faaliyet gösteren Museo del Novecento’nun varlığı.

20. yüzyıl Napoli sanatına odaklanan müzede, birbirinden değerli tabloları ve heykelleri inceleyebilirsiniz.

14. Catacombe di San Gennaro

Catacombs of San Gennaro Napoli gezilecek yerler

Erken Hristiyanlık dönemine dair bilgi dağarcığınızı genişletmek için şehirde ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında gelen Catacombe di San Gennaro‘nun kökenleri, 2. yüzyıla uzanıyor.

Yeraltı mezarlarının aslında dönemin önde gelen ailelerinden biri için oluşturulduğu düşünülüyor. Ancak adını aldığı azizin naşının 5. yüzyılda buraya defnedilmesi ile birlikte antik mezarlık bir anda ilgi odağı haline gelmiş.

Catacombe di San Gennaro, sınıfsal farklılığı ortaya koyan üç değişik mezar tipini bünyesinde barındırıyor. İki katlı antik mezar alanında dolaşırken 2. yüzyıldan kalma freskleri, 5. yüzyıl mozaiklerini ve San Gennaro’nun bilinen en eski portresini görme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

San Gennaro’ya ait mezar alanı en ünlüsü olsa da San Gaudioso ve San Severo için oluşturulmuş bölümlere de zaman ayırmayı sakın unutmayın.

15. Palace of Capodimonte

Palace of Capodimonte Napoli gezilecek yerler

VII. Charles için av köşkü olarak 1738 yılında inşa edilmeye başlayan Palace of Capodimonte’nin tamamlanması, bir asırdan uzun sürmüş.

Geniş bir parkı içine alan tepenin zirvesini süsleyen saray, Fransız güdümünde kurulan cumhuriyet nedeniyle dönemin meşru hükümdarının şehri terk etmesi sonucunda bir süre kaderine terk edilmiş.

1815’te Ferdinand’ın yeniden kente dönmesiyle günümüzde de sergilenmekte olan heykel ve tabloların bir kısmı yapının iç dekorasyonuna dâhil edilmiş.

Palace of Capodimonte, şimdilerde Güney İtalya’nın en büyük ve değerli koleksiyonunu bünyesinde barındıran ulusal sanat galerisine ev sahipliği yapıyor.

Museo di Capodimonte adıyla faaliyet gösteren galeride sergilenen eserlerin büyük  bölümünü, bir zamanlar Elisabetta Farnese’ye ait olan sanat eserleri oluşturuyor.

Haliyle gezginler; Botticelli, Caravaggio, Titian ve Warhol gibi usta isimlerin çalışmalarını yakından görmek için bu zarif sarayı Napoli gezilecek yerler listelerine ekliyor.

16. Gesu Nuovo Church

Gesu Nuovo Church Napoli gezilecek yerler

Tarihi kent merkezinin batısında yer alan Gesu Nuovo Church, aslında 1470 yılında Roberto Sanseverino adına bir saray olarak inşa edilmiş. Ancak aile içerisindeki politik çekişmeler sonrasında mülk, kiliseye dönüştürülmek üzere 1580’lerde Cizvit Tarikatı’na satılmış.

Bu dönüşüm sırasında Maddaloni Kontesi Roberta Carafa, tarikata maddi destekte bulunmuş. Yapının iç kısmını görkemli hale getirme görevini ise Francesco Solimena, Luca Giordano ve Cosimo Fanzago gibi ustalar üstlenmiş.

Gesu Nuovo Kilisesi, volkanik taşlarla oluşturulmuş ön cephesiyle farklı bir duruş sergiliyor. Ancak yapının iç kısmını süsleyen freskler, buraya duyulan hayranlığı çok daha farklı seviyelere çıkartıyor.

Bu arada size ufak da bir tüyo vereyim. Kilisenin kuzey tarafında yer alan aynı adlı meydan, gençlerin gecenin geç saatlere kadar takıldıkları eğlence mekânlarına ev sahipliği yapıyor.

17. Via Toledo

Via Toledo Napoli'de nereler gezilmeli?

Piazza Dante’den Piazza Trieste e Trento’ya kadar uzanan 1,2 kilometrelik Via Toledo, kentin en önemli alışveriş bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor.

Cadde adını, İspanyol genel valisi Pedro Alvarez de Toledo’dan alıyor. Toledo, caddenin inşası konusunda İtalyan mimar Ferdinando Manlio’yu görevlendirmiş.

1536’da yapımı tamamlanan yol, çevresini saran dini ve anıtsal yapılar nedeniyle yıllar içerisinde popülaritesini bir hayli artırmış.

İspanyol Mahallesi’nin en hareketli bölümünü oluşturan Via Toledo, klasik mimariye kayan görünümüyle kentteki birçok türdeşinden ayrılıyor.

Yalnızca yaya trafiğine açık durumdaki caddede alışveriş mekânlarını dolaştıktan sonra Zevallos Sarayı ve Kutsal Ruh Bazilikası gibi yapıları edebilirsiniz.

Bu arada bir sanat eserini andıran Toledo İstasyonu’na uğramayı da ihmal etmeyin.

18. Galleria Borbonica

Galleria Borbonica Napoli'de ne yapılır?

1853’te II. Ferdinand’ın emri doğrultusunda inşasına başlanan Galleria Borbonica, Palazzo Reale ile askeri barakalar arasındaki bağlantıyı sağlayacak şekilde tasarlanmış. Hatta kraliyet üyelerinin tüneller vasıtasıyla herhangi bir tehlikeli durum karşısında deniz kıyısına kolayca ulaşabilmeleri de amaçlanmış.

Ancak yapım süreci, Bourbon Hanedanı’nın gücünü kaybetmesi sonrasında yarım kalmış. Projenin tamamlanamamasında, kentin altına antik dönemlerde inşa edilmiş sarnıçların da payı varmış.

Kentin geçmişine ışık tutan Borbonica Tünelleri’ni, yalnızca rehberli turlara katılarak ziyaret edebilirsiniz. Aşağıda ücretini belirttiğim standart turlar için rezervasyon yaptırmak gerekmiyor.

Ancak tematik olanlar için aynı durum söz konusu değil. Gezinti sırasında eski arabalardan faşizm döneminden kalma anıtlara kadar sayısız nesneyle karşılaşabilirsiniz.

Galleria Borbonica’yı giriş kuyruğunda beklemeden gezin.

Galleria Borbonica’yı bir rehber eşliğinde, buraya dair keyifli ve ilginç hikayeleri dinleyerek gezmek isterseniz 1000’e yakın gezginin 5 üzerinden 4,8 puan verdiği Bourbon Tüneli Giriş Bileti ve Rehberli Turu paketini satın alabilirsiniz.

19. Certosa di San Martino

Certosa di San Martino Napoli gezi blog

Napoli tarzı Barok mimarinin geldiği en üst noktayı simgeleyen bir binada konuklarını ağırlayan Certosa di San Martino, İspanyol ve Bourbon dönemi sanat eserlerine yoğunlaşan koleksiyonu ile gezginlerin ilgisini çekiyor.

Tabii 1325-1368 yılları arasında Şartrö Tarikatı için inşa edilen bina da en az içerisindeki koleksiyon kadar dikkat çekici unsurları bünyesinde barındırıyor.

Certosa di San Martino’nun bir zamanlar kilise olarak kullanılan bölümünde, 17. yüzyılda Napoli’nin yetiştirdiği en büyük ustalara ait freskler ve tablolar bulunuyor.

Buradan çıktıktan sonra Chiostro Grande’ye geçecek olursanız mermer heykellerin ve kamelyaların oluşturduğu enfes görüntülere şahit olabilirsiniz. Hatta Sezione Navale’ye zaman ayırırsanız Bourbon Donanması hakkında günümüze ulaşmış en önemli kaynakları inceleyebilirsiniz.

20. Napoli Limanı

Naples Limanı Napoli gezilecek yerler

Geçmişte de günümüzde de Napoli büyük bir liman kenti olmuş. Dolayısıyla Napoli Limanı şehrin ekonomisinin kalbinin attığı yer diyebiliriz.

Castel Nuovo’dan Piazza San Giovanni Battista’ya uzanan onlarca rıhtımdan oluşan liman özellikle yerel halkın hareketli, canlı aktivitelerinin görülebileceği bir yer.

Ancak limanın batı kısmında yer alan Porto di Mergellina şık ve ilginç restoranları, cafeleri ve küçük butikleriyle hem turistler hem de yerel halkın keyifle zaman geçirdiği yerlerden.

21. Quartieri Spagnoli

Quartieri Spagnoli Napoli gezilecek yerler

Napoli’nin kalbi ve ruhu olarak nitelendirilen Quartieri Spagnoli’nin kökenleri, kentin İspanyol kontrolünde olduğu 1600’lü yıllara uzanıyor. O dönemde kentin kontrol altında tutulmasını sağlayan İspanyol askerleri bu mahallede konuşlanmış.

Her daim hareketli, dar sokakları rengârenk evlerle çevrelenmiş yerleşim bölgesinin en popüler kısmını, doğu tarafındaki Via Toledo oluşturuyor.

İspanyol Mahallesi, her pazar kurulan ikinci el çarşısıyla alışveriş tutkunlarını kendisine çekmeyi başarıyor. Gerçi yerleşimin dar sokaklarına gizlenmiş atölyeleri, dükkânları ve kafeleri keşfetmek de insana ayrı bir keyif veriyor.

Yalnız burada dolaşırken son derece dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Çünkü bölgenin kontrolü tamamıyla Camorra’nın, yani Napoli mafyasının, elinde bulunuyor.

Maradona’yı görmeyi unutmayın!

İspanyol Mahallesi’nin en önemli ve ilgi çekici noktalarının başında Murale Diego Armando Maradona adındaki simgesel grafiti geliyor. Maradona Napoliler için çok önemli bir sembol. Şehir boyunca bununla ilgili birçok detay görebilirsiniz. Bunlar içerisinde en önemli olanlardan biri de buraya yer alan devasa grafitti. Tam konum için tıklayın.

22. Mercato di Porta Nolana

Mercato di Porta Nolana Gezip Gördüm Napoli

Adını aldığı limanın yanı başındaki meydana birkaç blok uzaklıktaki Mercato di Porta Nolana, Napoli’nin en iyi deniz ürünleri pazarı olarak anılıyor.

Antik zamanlarda limanın güvenliğini sağlayan iki gözcü kulesinin gölgesinde kurulan pazar, gezginler arasında pek bilinmediğinden doğallığını koruyor. Dolayısıyla gündelik yaşamı gözlemlemek isteyenler, burada zaman geçirirken paha biçilemez fırsatlarla sıkça karşılaşıyor.

Her ne kadar Porta Nolana Pazarı, tezgâhlarını süsleyen taze deniz ürünleriyle popülerlik kazanmış olsa da aslında konuklarına çok daha fazlasını sunuyor.

Taze meyve ve sebzeden peynir çeşitlerine, ekmeklerden tatlılara kadar yerel mutfağın temellerini oluşturan sayısız lezzeti bu pazarda bulabilirsiniz.

23. San Domenico Maggiore Kilisesi

San Domenico Maggiore Napoli'de gezilecek yerler

14. YY’da Dominik Rahipleri için inşa edilen San Domenico Maggiore Kilisesi Napoli gezilecek yerler listesindeki bir başka etkileyici kilise.

Tarihi şehir merkezinde yer alan kilise dıştan pek ilgi çekici gibi görünmese de içine mutlaka girmenizi tavsiye ederim.

Rönesans Dönemi’nin güzel heykelleri ve resimleri ile süslenen kilise Napoli Katedrali’ne kıyasla daha küçük olabilir ancak en az onun kadar güzel ve değerli bir yapı.

24. Toledo Metrosu

Toledo Metrosu Napoli
Kaynak: Tripadvisor

Başı şehirler var ki sahip olduğu metro durakları şehirdeki gezilecek yerler kadar ünlü. Bununla ilgili en güzel örnekleri Sovyet rejiminin olduğu Moskova ve Kiev’de görebileceğiniz gibi Kuzey Avrupa’nın popüler ve güzel şehri Stockholm’de de görebilirsiniz.

Buna benzer bir örnek de Napoli’de yer alıyor. Şehrin en önemli alışveriş caddelerinden Via Toledo’da yer alan bu metro istasyonu sahip olduğu tasarım ile gezginlerin ilgisini çeken noktalardan.

25. Museo Madre (Museo d’Arte Contemporanea Donnaregina)

Napoli gezisi Museo Madre
Kaynak: Wikipedi

2005 yılında ziyaretçilere kapılarını açan ve ünlü Portekizli Mimar Álvaro Siza Vieira tarafından tasarlanmış Palazzo Donnaregina yer alan Museo Madre şehirdeki ünlü çağdaş sanat müzelerinden bir tanesi.

26. L’Antica Pizzeria da Michele

L'Antica Pizzeria da Michele Napoli

Normalde Gezip Gördüm’deki gezilecek yerler listelerimizde çok fazla kafe, restoranlara yer vermiyoruz ama Napoli için bu kuralı esnetmek istedik çünkü burası şehrin sadece en önemli restoranlarından bir değil aynı zamanda kültürel taşlarından biri.

1870 yılında kurulan ve günümüzde halen aynı hatta daha fazla popülerliğe sahip olan L’Antica Pizzeria da Michele şehirde Napoli usulü pizza yiyebileceğiniz en ünlü yerlerin başında geliyor.

Julia Roberts’ın 2010 yılında vizyona giren romantik komedi türündeki filmi olan Ye Dua Et Sev (Eat, Pray, Love) ile pizzacı ününe daha da ün katmış. (Filmin bir sahnesinde Elizabeth (Julia Roberts) bu pizzacıda arkadaşları ile keyifli bir akşam yemeği yiyor.)

Eski şehrin biraz daha tren istasyonuna yakın noktasında bulunan pizzacıda sadece en temel 4 çeşit pizza var. Fiyat çok uygun ama restorandaki en büyük sıkıntı yer sorunu. Yaz kış yılın her dönemi yoğun ilgi gören pizzacıda oturarak yemek isterseniz önce kapıdaki görevliden sıra numarası alıyorsunuz.

Sezona göre bekleme süreniz değişse de biz Ocak ayında akşam yemeği için yaklaşık 45 dk beklememiz gerekti. Eğer paket alıp sağda solda yerim derseniz teslim süresi daha kısa. Ama özellikle margherita pizzanın içi oldukça akışkan bu yüzden benim tavsiyem biraz daha fazla bekleyip oturarak yemeniz yönünde.

Napoli’de Günübirlik Gezilecek Yerler

Napoli yalnızca şehir içindeki gezilecek yerleri ile değil çevrede yer alan birçok ünlü gezi noktası ile de ünlü bir şehir.

Şehir merkezinde 1-2 gün gezdikten sonra siz de çoğu gezgin gibi eğer vaktiniz varsa şehir dışındaki popüler rotalara zaman ayırabilirsiniz. Gezginlerin en çok tercih ettikleri yerlere gelirsek…

1. Amalfi Kıyıları

Napoli Amalfi Turu
Amalfi Kıyılarının en güzel kasabası Positano…

Amalfi kıyıları benim de uzunca zamandır gezip görmek istediğim rotaların başında geliyordu. Güney İtalya’da Napoli’ye yalnızca ortalama 1 saat uzaklıktaki bu doğa haritası yerde gezilecek birbirinden güzel birçok kasaba var.

Bölgeye ismini veren Amalfi başta olmak üzere Positano ve Sorrento en popüler gezi noktalarının başında geliyor. Özellikle yaz aylarında deniz tatilinin de başlaması ile Avrupa jet sosyetesi de dahil olmak üzere birçok turist tatil için bölgeye akın ediyor.

Hal böyle olunca kısıtlı sayıdaki konaklama tesisinin fiyatları da oldukça yukarı çıkıyor. Bu durumdan dolayı bölgeyi gezmek isteyen çoğu gezgin yaz aylarında Positano gibi çok turistik ve pahalı yerlere alternatif olarak daha sakin ve ucuz kasabaları tercih edip çevrede gezebiliyor.

Benzer durum Napoli için de geçerli. Gezginler genellikle ana konaklamalarını Napoli’de yapıp bölgeyi özel araçlarla ya da kiralık motorlarla gezebiliyorlar. Bir alternatif de tren yolculuğu ama tren+otobüs ile gezmek bölgede gerçekten sıkıntılı.

Yolların çok dar ve virajlı olduğu Amalfi kıyıları gerek araç sürerken gerekse de özellikle yaz aylarında park edecek yer konusunda gezginleri çok zorlanıyor. Bu yüzden eğer siz de bizim gibi hazır Napoli’ye kadar gitmişken Amalfi’yi de görmek güzel olur diyorsanız bölgede düzenlenen günübirlik turlara katılabilirsiniz.

Biz Napoli’den: Sorrento, Positano ve Amalfi Tam Günlük Tur adlı paketi satın aldık. Yaklaşık 8/9 saatlik gezi boyunca bir yandan manzaranın keyfine vardık bir yandan da profesyonel rehberden önemli bilgiler dinledik.

Bizim katıldığımız turda araçlar yaklaşık 12-15 kişilikti ve tura öğlen yemeği de dahildi. Dilerseniz yemekli/yemeksiz, bireysel, 12 ya da 40 kişilik turlara da katılabilirsiniz. Seçim yapacağınız pakete göre fiyatlar değişebiliyor. Ama tavsiyem mutlaka rezervasyonunuzu geziye başlamadan yapın.

2. Vezüv Yanardağı

Vezüv Yanardağı Napoli gezisi

Napoli gezilecek yerler listenize şehrin biraz dışında, günübirlik gezilerle ulaşabileceğiniz ve sizi gittiğinize, gördüğünüze asla pişman etmeyecek birkaç duraktan bahsetmenin yeri geldi.

Vezüv Yanardağı bunlardan ilki. Sonraki maddelerde bahsedeceğim Pompeii Antik Kenti ve Herculaneum Kalıntıları da bu yanardağ çevresinde olduğu için bir günde hepsini görebilirsiniz.

M.S. 79 yılındaki patlamasıyla o dönemin büyük şehirlerinden Pompeii ve Herculaneum’u tarihin küllü sayfalarına gömen Vezüv Yanardağı bugün de Avrupa Kıtası’nda yer alan tek aktif yanardağ olarak varlığını sürdürüyor.

Yani burayı gezmeye giderseniz bilin ki çok nadir görülebilecek bir doğal oluşumu göreceksiniz.

Yanardağ ayrıca, patlaması halinde tehlikeli bölgeler sayılan yerlerde çok sayıda yerleşim ve nüfus barındırması sebebiyle de dünyadaki en tehlikeli yanardağlar sınıfında.

Napoli’den günübirlik turlarla ziyaret edebileceğiniz yanar dağı isterseniz eteklerinden seyredebilir, isterseniz de yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle tırmanabilir, ünlü kraterini de görebilirsiniz.

Vezüv Yanardağı’nı zahmetsizce gezmenin yolu…

Aslında Vezüv Yanardağı gezisini bireysel olarak planlayıp, kendi aracınızla veya toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak bu organize etmesi biraz zahmetli bir yöntem. Kolay, konforlu ve hem Vezüv Yanardağı hem de biraz sonra bahsedeceğim Pompeii Antik Kenti’ni bir arada görebileceğiniz bir tur Napoli’den Pompeii& Vezüv Turu seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

3. Pompeii Antik Kenti

Pompeii Napoli hakkında bilgiler

Napoli gezilecek yerler listenizin son sıralarına 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın küllere gömdüğü Pompeii Antik Kenti’ni yazabilirsiniz. Böylece doğanın gücü karşısında ne kadar aciz olduğumuzu çarpıcı bir şekilde hatırlatan görüntüler eşliğinde antik yaşamın izlerini sürebilirsiniz.

Yanardağın patlaması sırasında oluşan piroplastik akıntı, liman kentinde zamanı kelimenin tam anlamıyla durdurmuş. Bu sayede asillere ait villalardan genelevlere, hatta hayvanların bağlı olduğu ahırlara kadar birçok yapı bütünlüğünü korumuş.

Pompeii Antik Kenti’nde görülebilecek çok sayıda mekân bulunuyor. Bu nedenle gezintiye forum meydanından başlamak, en mantıklı seçenek olarak öne çıkıyor.

Çünkü meydan; iki tiyatro binasına, binlerce yıl önce gladyatör dövüşlerinin yapıldığı arenaya, hamamlara ve tapınaklara kolayca ulaşmanıza imkân veriyor.

Pompeii Antik Kenti’ni en kolay nasıl gezersiniz?

3500 gezginin katılarak 5 üzerinden 4,9 puan verdiği, arkeoloji uzmanı bir rehber eşliğinde yapılan Günübirlik Pompeii Gezisi bunun en kolay yolu. Tur programına rehberlik, Pompeii Kalıntılarına sırada beklemeden girme hakkı ile giriş ücreti dahil.

4. Herculaneum Kalıntıları

Herculaneum Napoli'de ne yapılır?

M.S. 79 yılındaki büyük yanardağ patlamasından etkilenen bir başka şehir de Herculaneum. Pompeii kadar meşhur değil aslında, ancak Pompeii’den daha iyi korunmuş ve günümüze kadar gelen kalıntıları daha dikkat çekici diyebilirim.

Vezüv Yanardağı’na daha uzak olmasına rağmen patlamanın yarattığı yıkımdan kaçamayan bu kentte Papyri Villası ve Argus Villası, özellikle freskleri ve süslemeleriyle dikkat çekiyor.

Antik Çağ’da gündelik hayata dair çok detaylı bilgiler edinebileceğiniz üstelik son derece de fotojenik görüntüler alabileceğiniz Herculaneum Kalıntıları Napoli gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken duraklardan biri.

Napoli’de Gezilecek Yerler Kadar Önemli Diğer Konular

Napoli gezilecek yerler yazısında Güney İtalya’nın güzel şehri Napoli’de gezip görebileceğiniz yerler hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Konaklamadan otel tavsiyelerine, ulaşımdan yeme içme ve alışverişe kadar Napoli’de dikkat etmeniz gereken diğer bilgiler ise şöyle…

1. Napoli’de gezilecek yerlere yakın otellerde konaklayın.

Napoli gezi notları otel tavsiyeleri
4 yıldızlı Grand Hotel Oriente şehirdeki en güzel ve popüler tesislerden bir tanesi…

Napoli’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda detaylıca anlattığımız gibi Napoli’de konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Centro Storico, Tren İstasyonu Çevresi, Chiaia ve Vomero & Quartieri Spagnoli.

Otel tavsiyesine gelirsek, ben son Napoli gezimde şehrin tam merkezinde, Via Toledo caddesinde, metro durağının hemen yanı başında yer alan 4 yıldızlı Grand Hotel Oriente adlı tesiste konakladım ve çok memnun kaldım. Dilerseniz siz de göz atabilirsiniz.

Eğer Napoli şehir merkezinde, kaliteli, ekonomik ve temiz bir tesiste konaklamak isterseniz 3 yıldızlı Hotel Piazza Bellini & Apartments  adlı otele göz atabilirsiniz.

Dante Metro İstasyonu’na 300 metre, tarihi pek çok yapıya birkaç dakika yürüme mesafesinde konumlanan otel 16. YY’dan kalma bir binada yer alıyor. Tesisin odaları da son derece güzel dekore edilmiş ki bazılarında şehrin önemli sanatçılarından Alessandro Cocchia’nın eserleri süslüyor duvarları.

4 yıldızlı UNAHOTELS Napoli ise tren istasyonuna yakınlığından dolayı avantajlı bir seçenek. Tabii buradan turistik yerlere de yürüyerek kısa sürede ulaşılabiliyor. Tesisin en çok temizliği, konforu ve yardımsever çalışanları beğeniliyor. Bu arada her şehirde olduğu gibi Napoli tren istasyonunun çevresi de güvenlik konusunda biraz sıkıntılı aklınızca bulunsun.

2. Napoli gezilecek yerler haritasını cep telefonunuzda açıp kolayca gezin.

Yazı boyunca adı geçen tüm noktaların harita konumlarını Google Maps ile oluşturduğum Napoli gezilecek yerler haritasında bulabilirsiniz. Dilerseniz cep telefonunuz üzerinden bu haritayı açarak Napoli’de rahatça gezebilirsiniz.

Haritanın sol sekmesinde yer alan katmanlar bölümünden şehirde konaklama yapılacak bölgelerden otel tavsiyelerine, en ünlü restoranlardan önemli gezi noktalarına kadar birçok önemli noktayı haritada bulabilirsiniz.

3. Napoli’de ne yemeli?

Napoli gezi rehberi yeme içme
Pizza / Sfogliatelle / Pizza Fritta

Tarihi güzelliklerinin yanı sıra İtalya’ya sırf yemekleri için bile gidilir. Ülkenin yemek konusunda başı çeken şehirlerinden biri olan Napoli de bu konuda kendine özgü lezzetlere sahip. Bu yiyeceklerden bazıları ise:

Napoli, İtalyan pizza’sının doğum yeri olarak kabul edilir. Burada yapılan pizzalar ince hamurlu ve çıtır çıtırdır. Margherita (Napolitan pizza), Marinara ve diğer birçok pizza çeşidi Napoli mutfağına özgüdür.

İçi mozarella peyniri, domates sosu ve bazen de etle doldurulmuş olan, yarım ay şeklindeki kızartılmış pizza. Napoli’ye özgü sokak lezzetlerinden biri ve en iyisi.

Limonlu ricotta peyniri kremasıyla doldurulmuş, kızarmış bir hamur işi olan Sfogliatelle özellikle sabah kahvaltılarında tercih edilir.

Orijinali Cenova’dan ithal edilmiş olabilir ancak Pasta alla Genovese bugün Napoli’ye özgü yemeklerden biri. En basit haliyle; et ve soğan soslu makarna diyebilirim. Ki bu yemeği farklı kılan yoğun soğan aroması.

Pizza Fritta ise kızarmış pizza olarak geçse de bizdeki hamur kızartmasına benziyor. Tek farkı içerisinde de tercihe göre malzeme konuluyor olması. Bizce çok lezzetli pratik ve damak tadımıza uygun bir lezzet. (Şehirde kızarmış pizza için gidebileceğiniz en popüler yerlerin başında Antica Pizza Fritta da Zia Esterina Sorbillo geliyor. Yazı başındaki Napoli gezilecek yerler haritamızda da işaretledim.)

(Not: Şehirdeki ünlü yöresel tatlılardan bir diğer olan “baba” tatlı alkol ile yapılıyor aklınızda olsun.)

Özet Olarak Napoli’de Nereler Gezilir?

Napoli gezi rehberi gezilecek yerler

Tarih ve arkeoloji severler Napoli’de Ulusal Arkeoloji Müzesi, Royal Palace of Naples, Napoli Katedrali, Catacombe di San Gennaro, Nuovo Şatosu, Dell’Ovo Şatosu ve Sant’Elmo Şatosu, Basilica di Santa Chiara Kilisesi, San Domenico Maggiore Kilisesi, Gesu Nuovo Kilisesi, Galleria Borbonica ve Capodimonte Sarayı’nı mutlaka görmeliler.

Bunlara ek olarak sanata da ilgi duyanlar Cappella Sansevero ve Certosa di San Martino’yu ziyaret edebilirler.

Biraz zamanı olup şehir dışına günübirlik gidebilecek olan gezginlerin Vezüv Yanardağı, Pompeii Antik Kenti ve Herculaneum Kalıntıları’ndan bir veya birkaçını görmeleri çok iyi olur.

Meydanlarında, sokaklarında, cafe, restoran ve mağazalarında bir şehrin tadını çıkarmak isteyenler için Napoli’deki en güzel seçenekler ise; Piazza del Plebiscito Meydanı, Via San Gregorio Armeno Caddesi, Quartieri Spagnoli Bölgesi, Spaccanapoli ve Via Toledo Caddeleri ile Mercato di Porta Nolana Pazarı şeklinde.

Bir liman kenti olması sebebiyle Napoli Limanı ve çevresi ise tüm gezginlerin Napoli’de mutlaka görmesi gereken bir yer. Peki sizin Napoli gezilecek yerler listesinde en merak ettiğiniz yer hangileri?

Napoli’de Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Napoli gezilecek yerler Gezip Gördüm

Napoli’de gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Napoli’de mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Aslında gezip görülecek yerler açısından Napoli fazlasıyla zengin bir şehir. Ama mutlaka görülmesi gereken dendiğinde; Cappella Sansevero, Royal Palace of Naples, Catacombe di San Gennaro, Napoli Katedrali, Quartieri Spagnoli ve Napoli Limanı’nı sayabiliriz.

Napoli’de ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Şehirde ücretsiz gezilebilecek yerler; Via Toledo Caddesi, Spaccanapoli Caddesi, Mercato di Porta Nolana Pazarı, Quartieri Spagnoli Bölgesi, Piazza del Plebiscito Meydanı, Napoli Limanı ve Castel Dell’Ovo Şatosu şeklinde sıralanabilir.  

Napoli’deki en ünlü müzeler hangileri?

Certosa di San Martino ile National Archaeological Museum Napoli’deki en ünlü ve popüler iki müze.

Napoli’de kaç gün kalmalı?

Gezilecek yerler birbirine yakın olmakla birlikte sayıca çok olduğu için bana kalırsa Napoli’yi gezmek için üç gün ayırmak gerekir. Çok hızlı ve sıkıştırılmış programlarla iki gün de olur ancak keyfini almak biraz zor o kadar sıkışık bir programla. Ya bazı yerleri atlarsınız ya da fazla yorulursunuz. Hazır gitmişken, imkanınız varsa üç günden fazla zaman ayırarak Napoli çevresindeki Pompeii Antik Kenti ve Herculaneum Kalıntıları gibi yerleri de görmeniz çok iyi olur.

Napoli’ye ne zaman gitmeli?

Tipik Akdeniz iklimine sahip olan Napoli’ye yılın her mevsimi gidilebilir. Ancak yaz ayları fazla sıcak olabileceği için en ideal zamanlama ilkbahar ve sonbahar olur.

Napoli Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Napoli Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmenin en kolay ve uygun fiyatlı yolu Alibus isimli havaalanı shuttle otobüsleri. Son yaptığımız yolculuktaki teklifler şu şekildeydi: Welcomepickups: 36 Euro, Uber: 21-29 Euro, Getyourguide: 34 Euro, Booking.com üzerinden taksi: 27 Euro. En ucuz özel transfer ise taksiler ama bunun için mutlaka binerken net fiyat almaya çalışın.

Napoli’de nerede kalmalı?

Centro Storico Bölgesi Napoli’de gezilecek yerlerin en yoğun olduğu bölge olması sebebiyle tercih edilebilir. Tren İstasyonu ve çevresi ise hem daha uygun fiyatlı hem de yine gezilecek yerlere uzak sayılmaz.

“Napoli Gezilecek Yerler” üzerine 4 yorum

  • Onur Bey selamlar, tüm linkleri kontrol ettiğimde çalıştığını görüyorum, tekrar deneyip nerede hata aldığınızı paylaşırsanız yardımcı olabilirim.

   Yanıtla
   • Mesela porto roma gibi sehirleri telefondan uygulamada hemen haritalar üzerinden acabiliyordum
    Napolide Web tarayicadan deneyin hatası verip sayfayı kapatiyor

    Yanıtla

Yorum yapın