Abant

İstanbul – Ankara arasında, Bolu ili’nde ve şehrin 35 kilometre güneybatısında yer alan tabiat harikası Abant şehir karmaşasından birkaç günlüğüne kaçarak huzur bulmak ve doğanın tadını çıkarmak isteyenlerin popüler destinasyonu. Deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte bulunan Abant Gölü ile tanınan Abant aslında bundan çok daha fazlası. Ziyaretçilerine her mevsim ayrı tatlar sunan bölge kış aylarında karlarla kaplı beyaz bir cennetken, bahar ve yaz aylarında yeşilin her tonunun festival havasında coştuğu bir bölge.

Abant Gölü ve Tabiat Parkı ziyaretçileri buraya çeken en önemli yer olmakla birlikte bölgede Sinekli ve Örmeci yaylaları, şelale ve travertenler de diğer doğal spotlardan. Doğada yürüyüş yapmak, varsa bisikletiniz sürmek, faytonla gezmek veya köy pazarlarından doğal, organik yiyecekler satın almak Abant’ta yapılabilecek en güzel aktivitelerden.

Türkiye’nin aşçılarıyla ünlü kenti Bolu’ya bağlı olmasından dolayı yeme içme açısından da son derece zengin olan Abant’dan güveçte veya mangalda pişirilen Alabalık, Kartalkaya Kebabı, Mengen Pilavı ve Bolu Beyi Tatlısı’nı yemeden dönmemenizi öneririz.