belgrad gezi rehberi

Prehistorik Avrupa’nın en büyük kültürlerinden olan Visca kültürünün doğum yeri olan Belgrad, tarihi boyunca önemli askeri ve siyasi olayların merkezinde yer almış. Kültürel ve mimari zenginlik kazandıran geçmişinin yanı sıra doğal güzellikleri kenti Doğu Avrupa’nın ilgi çeken yerlerinden birisi haline getiriyor. Renkli gece hayatı ve hareketli sosyal yaşamını deneyimlemek için kente düzenleyeceğiniz geziyi Belgrad gezi rehberi ile kolayca planlayabilirsiniz.

Belgrad Gezi Rehberi

Belgrad gezi rehberi yazımızda detaylara girmeden önce, kente ilk defa gideceklerin işini kolaylaştıracak temel bilgileri anlatmak istiyorum.

 • Nüfus: Sırbistan’ın başkentinin nüfusu 1,6 milyonun biraz üzerinde. Kent, ülkenin toplam nüfusunun %22’lik kısmını barındırıyor.
 • Din: Kentte yaşayan bireylerin büyük çoğunluğu Sırp Ortodoks. Çoğunluğun ardından Müslüman, Katolik ve Protestan azınlıklar geliyor.
 • Resmi Dil: Kentte konuşulan resmi dil Sırpça. Macar, Hırvat, Karadağlı, Boşnak ve Makedon toplulukların sosyal yaşamda kendi dillerini kullanmaları Sırp hükümeti tarafından yasaklanmış.
 • İklim: Kışları karlı, ilkbahar ve sonbahar mevsimleri yağışlı, yazları ise sıcak geçen Belgrad ılıman dönencealtı iklimin etkisi altında. Yumuşak iklim özellikleri sayesinde kenti kültürel geziler için 4 mevsim, gece hayatı ağırlıklı tatiller içinse yazın ziyaret etmek mümkün.
 • Yüzölçümü: Kentin toplam yüzölçümü 3.223 km².
 • Coğrafya: Deniz seviyesinden yüksekliği 116 metre olan Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada yer alıyor. Şehrin merkezinin ortalama yüksekliği 132 metre.
 • Ekonomi: Güneydoğu Avrupa’nın finans merkezi konumundaki Belgrad’da yerel ve uluslar arası pek çok önemli firma faaliyet gösteriyor. Tek başına ülkenin gayrisafi yurt içi hâsılasının neredeyse yarısını oluşturan şehir, dünyanın en pahalı kentleri sıralamasında ilk 100 içerisinde yer alıyor.
 • Para Birimi: Kentte Sırbistan’ın resmi para birimi olan Sırp Dinarı kullanılıyor. Para biriminin uluslar arası kodu RSD.
 • Saat Farkı: Belgrad, ülkemizden 1 saat geride.
 • Vize: Karşılıklı antlaşma sonucunda 90 günü geçmeyen seyahatler için vize zorunluluğu bulunmuyor. Pasaportun en az 6 ay daha geçerli olması ve 1 adet boş vize sayfasının bulunması seyahat için yeterli.
 • Gezi Süresi: Orta büyüklükte olmasına rağmen gezilecek yerlerinin fazlalığından dolayı kente yapacağınız seyahatlerin süresinin minimum 2, maksimum 1 hafta olmasını öneriyorum.
 • Tarih: İlk yerleşimcileri Zemun’da yaşamış avcı ve toplayıcı topluluklar olan Belgrad uzun süre Roma, Bizans, Osmanlı gibi büyük imparatorlukların egemenliğinde kalmış. 1. Dünya Savaşı’nın önemli saldırılarının yaşandığı kent, 2. Dünya Savaşı’nın ardından ekonomik açıdan yükselişe geçmiş. Yugoslavya’nın başkenti, ülkenin dağılmasına rağmen statüsünü korumuş.

Belgrad’da Ulaşım

belgrad gezi rehberi ulaşım

Gezilecek yerlerinin birbirlerine yakın olduğu Belgrad’da toplu taşıma sisteminde en çok kullanılan araçlar otobüsler ve minibüsler. Genelde bakımsız ve aşırı kalabalık olan otobüs ve minibüslerde bilet alma derdi yaşamadan, rahat yolculuk için 1, 3, 5 günlük kullanım seçenekleri olan BusPlus kart satın alabilirsiniz.

Bir tatilci için yürümenin en etkili ulaşım tarzı olduğu kentin diğer toplu taşıma seçenekleri taksi ve tramvay. Taksi ücretleri gayet uygun olsa da, kimi şoförler yabancıları dolandırmaya meyilli olabiliyor. Tramvay hattı ise kentin küçük bir bölümüne ulaşım sağlıyor.

Belgrad Havaalanı-Şehir Merkezi Arası Ulaşım: İstanbul’dan gerçekleştirilen ve ortalama 1 saat 40 dakika süren uçak yolculuğunun ardından ulaşacağınız Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan kent merkezine gitmek için otobüs, minibüs ya da taksi seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Otobüs ücreti 150 RSD ve yolculuk 40-50 dakika sürüyor. 300 RSD ücret alınan minibüslerin varış süresiyse 30 dakika. Şehrin 12 kilometre batısındaki havaalanından kente ulaşımda taksileri tercih ederseniz, fahiş fiyatlar ödemek durumunda kalmamak için mutlaka fişli sistem kullananlara binin. Bu araçlara binmek için öncelikle fiyatın yazdığı fişi taksi danışma bölümünden satın almanız gerekiyor.

Havaalanında bir de 07.00-22.00 saatleri arasında kent merkezine giden servisler kalkıyor. Ayrıca bazı Belgrad otellerinin özel servis hizmeti de bulunuyor.

Belgrad’da Yeme İçme

belgrad gezi rehberi yeme içme

Belgrad gezi rehberi içerisindeki konular arasında en çok rahat edeceğiniz konuya sıra geldi. Coğrafi konumunun getirdiği zenginlikle oldukça lezzetli yemeklerin pişirildiği Sırp mutfağında et tüketimi oldukça yaygın. Baharatlara, özellikle acı tatlara, özel bir yer verilen bu mutfak kültüründe et yemeği olan Kajmak, İnegöl köfte benzeri Cevapcici Kebabı ve balık çorbası Riblja öne çıkan lezzetler. Akdeniz, Avusturya ve Macar mutfaklarına benzeyen Sırp yemek kültüründe ayrıca pilav, güveç, köfte gibi tanıdık yemekleri de görebilirsiniz.

Şehirdeki restoranların çoğu Knez Mihailova, Strahinjica ve Skardarlija caddelerinde faaliyet gösteriyor. Yukarıda saydığım tüm lezzetleri bulabileceğiniz bu restoranlarda fiyatlar gayet uygun. Eğer tüketmiyorsanız sipariş vermeden önce seçtiğiniz yemekte domuz eti kullanılıp kullanılmadığını mutlaka sorun.

Lezzetli pizzalar yapan çok sayıda dükkânın bulunduğu Belgrad’da yerel lezzetlere ağırlık veren restoranlar dışında fast food ürünler satan dükkânları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca Pekara adı verilen yerlerde klasik pastane ürünlerinin yanı sıra birçok atıştırmalığı uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Belgrad’da yeme içme hakkında detaylı bilgileri, yöresel yemekleri Belgrad yemek rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Belgrad Gezilecek Yerler

belgrad gezi rehberi gezilecek yerler
Cumhuriyet Meydanı

Stari Grad (Tarihi Yerleşim) ve Nova Grad (Yeni Belgrad) olmak üzere iki kısma ayrılan başkent, tarihi meydanların, müzelerin, doğal güzelliğiyle insanı büyüleyen alanların bol olduğu bir yer. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Osmanlı hâkimiyetinde kalan kentin kültürel zenginlik kazanmasında coğrafi konumu etkili olmuş.

Kentin gezilecek noktalarına yapacağınız geziler için Knez Mihailova Caddesi’ni başlangıç noktası olarak belirleyebilirsiniz. Çünkü pek çok mağaza, restoran ve kafenin faaliyet gösterdiği bu cadde başta Osmanlı döneminden kalma Kalemegdan ve Ulusal Müze, Skadalija Bölgesi gibi turistik noktalara yakın Cumhuriyet Meydanı’na kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda.

Mimari açıdan her biri ayrı güzellikteki dini yapılar arasından önceliği inşası tamamlandığında Balkanların en büyük Ortodoks kilisesi unvanını alacak Aziz Sava Kilisesi’ne ve kızıl renkli Aziz Mark Kilisesi’ne verebilirsiniz.

Yeşil alan konusunda zengin bir şehir olan Belgrad’da kenti kuş bakışı görmek için Avala Kulesi’ne çıkabilir, kentin merkezine yakın Ada Ciganlija ve Zemun Bölgesi’nde huzur dolu saatler geçirebilirsiniz.

Şehrin önemli noktalarını anlattığım “Belgrad Gezilecek Yerler” yazımda konu ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Belgrad’da Alışveriş

belgrad gezi rehberi alışveriş
Knez Mihajlova Caddesi

Alışveriş, Belgrad gezi rehberi konuları arasında en az seçeneğe sahip bölüm. Bu alanda ülkemizin büyük kentleriyle benzer özellikler gösteren Belgrad’da, alışveriş merkezleri daha çok Nova Grad’da bulunuyor. Ünlü markaların mağaza ve butiklerinden alışveriş yapmak için Aleksandra Bulvarı’na veya Terazije Caddesi’ne gidebilirsiniz. Aleksandra Bulvarı’nda ayrıca yerel ürünleri satan dükkânlar da bulunuyor.

İstiklal Caddesi’nin eski hali tarzında, hem alışveriş olanaklarına sahip hem de oturup bir şeyler yiyip içeceğiniz bir ortam arayışındaysanız, Knez Mihailova Caddesi’nde zaman geçirebilirsiniz. Alışveriş merkezleri arasındaysa Sava Center ve City Passage kentin en çok ilgi çeken mekânları.

Belgrad’ın yerel tasarımcılarının ve sanatçılarının ürettikleri ürünleri incelemek veya satın almak içinse gitmeniz gereken yer Nušićeva Sokağı’ndaki Belgrad Tasarım Bölgesi.

Belgrad’da Nerede Kalınır?

Courtyard by Marriott Belgrade City Center
4 yıldızlı Courtyard by Marriott, Belgrad’da konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

Kültür ve eğlence turizminin gözde destinasyonunda tesis sayısı ve konaklama fiyatları oldukça tatmin edici seviyelerde. Konaklama seçiminde tercihinizi kent merkezindekilerden yana kullanırsanız, hem gezilecek yerlere hem de sosyal aktivitelere kolayca ulaşabilirsiniz.

Belgrad’ın konaklama açısından en çok tercih edilen bölgeleri Knez Mihailova Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Skadarlija ve Kalemegdan. Bu bölgelerde yer alan ve hizmet kaliteleriyle konuklarını memnun eden Belgrad otellerinin başında Courtyard by Marriott, Zepter Hotel, Radisson Blu Old Mill Belgrade ve Hotel Moskva geliyor.

Konaklama bölgeleri ve oteller hakkında detaylı bilgi için “Belgrad’da Nerede Kalınır?” yazıma göz gezdirebilirsiniz.

Belgrad gezi rehberi yazısı boyunca sizlere kenti tanıtmaya ve işinize yarayacak ipuçları vermeye çalıştım. Umarım hazırladığım bu rehber tatil planlarınızı yapmayı kolaylaştıran bir kaynak olmuştur.

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın