Roma Gezilecek Yerler

Roma gezilecek yerler bakımından dünyanın en önemli şehirlerinden biri. Sahip olduğu 2800 yıllık  tarihi ile geçmişten günümüze birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapan Roma‘da gezip görebileceğiniz yüzlerce yer var. Başta Kolezyum ve Roma Forumu olmak üzere Antik Roma’nın en önemli yapılarını görebileceğiniz Roma’da sevdiklerinizle birlikte çok eğlenceli bir seyahat geçirmeniz garanti.

Dünyanın en küçük devleti olarak geçen ve Roma sınırları içerisinde yer alan Vatikan ise Katolikler için çok büyük öneme sahip bir yer. Vatikan’da yer alan Vatikan Müzeleri ise başlı başına bir sanat hazinesi. Çok uzatmadan Roma Gezi Rehberimizin en önemli sayfası olan Roma gezilecek yerler sayfamızda detaylara geçelim.


Roma gezilecek yerler

Roma gezilecek yerler listesinin zirvesinde Kolezyum yer alıyor.

Roma Gezilecek Yerler

Roma’ya giden gezginlerin birçoğu şehir gezisi için genellikle 3-4 günlük bir zaman ayırıyor. Bu süre Roma’da yer alan tüm gezi noktalarını gezip görmek için yetersiz olsa da güzel bir planlama ile şehrin en önemli yerlerini görmeniz mümkün. Sayfa boyunca bana göre Roma’da ilk planda gezip görmeniz gereken en önemli 15 yeri inceleyebilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz. Eğer Roma gezinizde otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız Roma’da konaklama ile bilgileri ve otel tavsiyelerimi  Roma’da Nerede Kalınır? yazımda bulabilirsiniz.

1. Kolezyum

Roma gezilecek yerler Kolezyum

Roma denilince akıllara ilk gelen yerlerden olan Kolezyum, yapımına M.S 72 yılında, İmparator Vespasian’ın başladığı ve sekiz yıl sonra İmparator Titus tarafından açılmış bir amfitiyatro. 450 yıldan daha uzun süre gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan avları ve idamlar için kullanılan yapı Roma’nın en popüler yapısı. Kolezyum’un içi de en az dışı kadar etkileyici.

2. Roma Forumu

Roma gezilecek yerler, Roma Forumu

Antik Roma’nın siyaset, ticaret ve hukuk yaşamının merkezi olan Roma Forumu şehrin bir diğer önemli gezi noktası. Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Titus Zafer Takı, Maxentius ve Constantinus Bazilikası, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı, bu bölgede yer alan en önemli yapılardan bazıları.

3. Vatikan

Roma gezilecek yerler, Vatikan

Roma sınırları içerisinde yer alan Vatikan aslında dünyanın en küçük devleti olarak geçiyor. Katolik Kilisesi’ne ait olan Vatikan papa tarafından yönetilir ve bu ufak ülkede, papa dâhil toplam 800 kişi yaşar. Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Castel Sant’Angelo ve Vatikan Bahçeleri bu alanda yer alan en önemli yerler.

4. Aziz Petrus Meydanı

Roma gezilecek yerler, Aziz Petrus Meydanı

Vatikan’ın yer alan Aziz Petrus Meydanı, Napolili sanatçı, heykeltıraş ve mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında yaptırılmıştır. Meydanda iki adet  çeşme yer alır. Sol bölümde yer alan çeşme Bernini’nin, sağ tarafta yer çeşme ise Domenico Fontana’nın eseridir.

5. Aziz Petrus Bazilikası

Roma gezilecek yerler, Aziz Petrus Bazilikası

Vatikan’da yer alan Aziz Petrus Bazilikası, Hristiyan dünyasının en önemli yapılarından biridir. 222 metre uzunluk ve 138 metre yükseklikteki bazilika, dünyanın en büyük kilisesi olup yapı içine aynı anda 60.000 kişi sığabilir. Bazilikanın kubbesinden Vatikan ve Roma manzarası seyretmek oldukça keyif verici.

6. Vatikan Müzeleri

Roma gezilecek yerler, Vatikan Müzeleri

Dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Vatikan Müzeleri birçok müzeden oluşan bir kompleks. Burada; Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Dört Raffaello Odası, Modern Dinsel Sanat, Sistina Şapeli gibi önemli bölümler görülebilir. Özellikle Sistina Şapeli sanatçı Michelangelo’nun muhteşem eserleri ile dünyaca ünlü bir şapel.

7. Trevi Çeşmesi

Roma gezilecek yerler, Trevi Çeşmesi (Roma Aşk Çeşmesi)

Trevi Çeşmesi ya da bilinen adıyla Aşk Çeşmesi, Roma’nın en ünlü yapılarından. Yapımına 1732 yılında başlanan ve çok sayıda sanatçının yardımı ile tamamlanan çeşme oldukça etkileyici. Dilek tutup çeşmeye para atmak ise oldukça popüler. İnanışa göre kim dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş.

8. Pantheon

Roma gezilecek yerler, Pantheon

Pantheon, Antik Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş olan bir tapınaktır. Yapının devasa kubbesi, dünyanın en büyük takviyesi beton kubbesi olarak bilinmektedir. Pantheon içerisinde aynı zamanda bazı kral, ressam ve mimarların mezarları yer alır. Girişin ücretsiz olduğu yapıyı Roma gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

9. İspanyol Merdivenleri

Roma gezilecek yerler, İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri ve merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna adlı alan Roma’nın en hareketli bölümlerinden biridir. 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için tasarlanan merdivenlerin üst kısmında Trinita dei Monti Kilisesi, alt tarafında ise Fontana della Barcaccia adındaki çeşme ve ünlü alışveriş caddesi Via Conditti yer alır.

10. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma gezilecek yerler, Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma’nın en güzel ve önemli dini yapılarından biridir. Tarih boyunca birçok kez tadilat geçiren kilisenin tavanı İspanya Kraliçesi Isabella’nın papaya hediye ettiği Yeni Dünya’dan getirilmiş altın yaldız ile kaplanmıştır. Kilisenin nefi ve nef mozaikleri 5. yüzyıl tarihli orijinalleridir.

11. Navona Meydanı

Roma gezilecek yerler, Navona Meydanı

Navona Meydanı, şehrin en hareketli ve güzel meydanlarından biri. Elips biçimindeki meydanın bulunduğu alanda M.S 1. yüzyılda bir stadyuma ev sahipliği yapıyormuş. Meydanda 3 adet çeşme yer alır. Bunların en ünlüsü ise Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşmesi. Meydan çevresinde kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanları bulabilirsiniz.

12. Castel Sant’Angelo

Roma gezilecek yerler, Castel Sant'Angelo

Roma’nın en önemli tarihi yapılarından olan Castel Sant’Angelo M.S 139 yılında Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmış, daha sonra kale ve papa ikametgahı olarak kullanılmış bir yapı. Günümüzde Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo’ya (Sant’ Angelo Kalesi Ulusal Müzesi) ev sahipliği yapıyor.

13. Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma gezilecek yerler, Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma’nın ünlü anıtlarından olan Vittorio Emanuele II Abidesi, şehrin hareketli meydanlarından Piazza Venezia’da yer alıyor. Altare della Patria olarak da bilinen anıt, Giuseppe Sacconi tarafından Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için 1885-1911 yılları arasında yapılmıştır.

14. Villa Borghese

Roma gezilecek yerler, Villa Borghese

1700 dönümlük bir alana sahip olan Villa Borghese şehrin en büyük ve popülerden parklarından. Roma’nın en ünlü sanat galerinden olan Galleria Borghese’in de bulunduğu parkta düzenli bahçeler, çeşmeler, heykeller, korular ve yürüyüş yolları ile bir su saati yer alıyor. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için ideal bir yer.

15. Campo de Fiori

Roma gezilecek yerler, Campo de Fiori

Roma’nın küçük ama en ünlü meydanlarından olan Campo de Fiori gece gündüz hareketli bir yer. Gündüz saatlerinde meydanda kurulan pazarda sebze, meyve ve hediyelik eşya satışı yapılıyor. Buradaki fiyatlar bazı dükkanlara göre daha uygun. Meydanın ortasında ise 1600 yılında fikirleri nedeniyle yakılan Filozof Giordano Bruno’nun bronz heykelini yer alıyor.

Roma’da gezilecek diğer yerler

Başta da bahsettiğim gibi  yukarıda adı geçen bu yerler bana göre Roma gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken en önemli yerler. Roma’da 2-3 günlük bir zamanınız varsa ilk önce bu yerleri görmeye çalışın. Bunlar dışında şehirde gezip görülecek daha onlarca yer var. Sitede, gezilecek 46 yer hakkında bilgi ve fotoğraf bulabilirsiniz. Dilerseniz bu yerleri inceleyerek gezi sürenize ve kişisel zevklerinize göre güzel bir gezi planı hazırlayabilirsiniz. Roma gezilecek yerler rehberimizdeki tüm yerleri incelemek için tıklayın.

Roma gezilecek yerler

Roma Gezilecek Yerler

Roma’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Roma’ya turlar ile değil de bireysel olarak gidenlerin akıllarındaki en büyük soru Roma’da nerede kalınır? sorusu. 6500’den fazla otelin yer aldığı Roma, dünyanın en turistik kentlerinden biri. Şehirdeki otellerin büyük çoğunluğu Tarihi merkez, modern merkez ve Vatikan çevresinde yer alıyor. Roma’da etkili bir metro hattı olsa da metro duraklarının bir çoğu şehirdeki gezilecek yerlerin biraz uzağında ya da yürüme mesafesinde kalabiliyor. Bu nedenle seçim yapacağımız bölge önemli. Bunun yanında özellikle yoğun turizm sezonlarında merkezdeki oteller biraz pahalı olabiliyor. Benim son 2 Roma gezimde favori bölgem şehrin ana tren istasyonu olan Roma Termini’nin çevresi. Bu bölgede yüzlerce kaliteli ve uygun fiyatlı otel var. Özellikle havaalanı ile şehir merkezi konusunda bu bölgede kalanlar çok rahat eder. Metro, belediye otobüsleri ve turistik otobüslerin de ana hattı olan yerden dilediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Otel rezervasyonunuzu internetin en büyük ve güvenilir sitelerinden biri olan booking.com üzerinden yapabilirsiniz. Booking.com’da rezervasyon ücreti yok. Ayrıca seçiminize bağlı olarak konaklamanıza 24 saat kalana kadar ücretsiz bir şekilde yaptığınız rezervasyonu iptal edebilirsiniz.

Otel tavsiyesine gelecek olursak; ben son gezimde kaldığım 4 yıldızlı Augusta Lucilla Palace otelinden oldukça memnun ayrıldım. Otel merkez tren istasyonuna yürüyerek hemen 5 dakikalık mesafede yer alıyor. Fiyat/performans olarak da bana göre yeterliydi. Zaten booking.com’da da en çok tercih edilen Roma otellerinden biri.

Roma'da nerede kalınır

Augusta Lucilla Palace, Roma’da konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis.

Bunun dışında; UNA Hotel RomaHotel MozartHotel ItaliaHotel Serena ve EXE Domus Aurea, Roma geziniz boyunca konaklama yapabileceğiniz yüksek değerlendirme puanına sahip, merkezi konumda olan ve uygun fiyatlı olan oteller. Roma’da  konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve daha fazla otel tavsiyesini Roma’da Nerede Kalınır? yazımda bulabilirsiniz.

Eğer Floransa ve Venedik’e de gitmeyi planlıyorsanız Floransa Gezilecek Yerler ve Venedik Gezilecek Yerler yazılarıma da göz atabilirsiniz. Bunlar dışında İtalya’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerleri İtalya Gezilecek Yerler başlıklı yazımda anlattım.