Roma gezilecek yerler bakımından dünyanın en önemli şehirlerinden biri. 2800 yıllık geçmişi ile geçmişten günümüze birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapan şehirde gezip görebileceğiniz yüzlerce yer var. Başta Kolezyum ve Roma Forumu olmak üzere Antik Roma’nın en önemli yapılarını görebileceğiniz şehirde, içerisinde dünyanın en değerli eserlerinin sergilendiği bir çok müze ve sanat galerisi görebilirsiniz.

Dünyanın en küçük devleti olarak geçen ve Roma sınırları içerisinde yer alan Vatikan ise Katolikler için çok büyük öneme sahip bir yer. Vatikan’da yer alan Vatikan Müzeleri ise başlı başına bir sanat hazinesi. Çok uzatmadan Roma Gezi Rehberimizin en önemli sayfası olan Roma gezilecek yerler sayfamızda detaylara geçelim.

Roma’ya turlara katılarak ya da bireysel olarak giden gezginlerin birçoğu şehir gezisi için genellikle 3-4 günlük bir zaman ayırıyor. Bu süre Roma’da yer alan tüm gezi noktalarını gezip görmek için yetersiz olsa da bu süre zarfında, güzel bir planlama ile şehrin en önemli yerlerini görmeniz mümkün. Sayfa boyunca bana göre Roma’da ilk planda gezip görmeniz gereken en önemli 15 yeri inceleyebilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz.

Roma gezilecek yerler

Gezip Gördüm Roma Gezilecek Yerler Rehberi

Roma Gezilecek Yerler

1. Kolezyum

Roma gezilecek yerler, KolezyumRoma denilince akıllara ilk gelen yerlerden olan Kolezyum, yapımına M.S 72 yılında, İmparator Vespasian’ın başladığı ve sekiz yıl sonra İmparator Titus tarafından açılmış bir amfitiyatro.450 yıldan daha uzun süre gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan avları ve idamlar için kullanılan yapı günümüzün en bilinen tarihi yapılarından biri. Kolezyum’un içi de en az dışı kadar etkileyici.

2. Roma Forumu

Roma gezilecek yerler, Roma ForumuAntik Roma’nın siyaset, ticaret ve hukuk yaşamının merkezi olan Roma Forumu şehrin en önemli bölgesi.Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Curia, Kastor ve Polluks Tapınağı, Titus Zafer Takı, Maxentius ve Constantinus Bazilikası, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı, Roma Forumu’nda yer alan önemli bölümlerindendir.

3. Vatikan

Roma gezilecek yerler, VatikanRoma sınırları içerisinde yer alan Vatikan aslında dünyanın en küçük devleti olarak geçiyor. Katolik Kilisesi’ne ait olan Vatikan papa tarafından yönetilir ve bu ufak ülkede, papa dâhil toplam 800 kişi yaşar. Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Castel Sant’Angelo ve Vatikan Bahçeleri bu alanda yer alan en önemli yerler.

4. Aziz Petrus Meydanı

Roma gezilecek yerler, Aziz Petrus MeydanıVatikan’ın yer alan Aziz Petrus Meydanı, Napolili sanatçı, heykeltıraş ve mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında yaptırılmıştır. Meydanda 2 adet  çeşme yer alır. Sol bölümde yer alan çeşme Bernini’nin, sağ tarafta yer çeşme ise Domenico Fontana’nın eseridir. Berinini’nin 196 cm aralıklı sütun dizisi buraya gelen ziyaretçileri kucaklamak ister gibi iki yana açılmıştır.

5. Aziz Petrus Bazilikası

Roma gezilecek yerler, Aziz Petrus Bazilikası Vatikan’da yer alan Aziz Petrus Bazilikası, Hıristiyan dünyasının en önemli yapılarından biridir. 222 metre uzunluk ve 138 metre yükseklikteki bazilika, dünyanın en büyük kilisesi olup yapı içine aynı anda 60.000 kişi sığabilir. Bazilikaının kubbesinden Vatikan ve Roma manzarası seyretmek oldukça keyif verici.

6. Vatikan Müzeleri

Roma gezilecek yerler, Vatikan MüzeleriDünyanın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Vatikan Müzeleri aslında birçok müzeden oluşan bir kompleks. Tüm müzelerin tek bir girişten yapıldığı yerde; Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Dört Raffaello Odası, Modern Dinsel Sanat, Sistina Şapeli gibi önemli bölümler görülebilir. Özellikle Sistina Şapeli sanatçı Michelangelo’nun muhteşem eserleri ile dünyaca ünlü bir şapel. Buradaki “Adem’in Yaratılışı” sahnesi en ünlü eserlerin başında geliyor.

7. Trevi Çeşmesi

Trevi ÇeşmesiRoma gezilecek yerler, Trevi Çeşmesi (Roma Aşk Çeşmesi) ya da bilinen adıyla Aşk Çeşmesi Roma’nın en ünlü yapılarından biridir. Yapımına 1732 yılında başlanan ve çok sayıda sanatçının yardımı ile tamamlanan çeşme oldukça etkileyici. Dilek tutup çeşmeye para atmak ise oldukça popüler. İnanışa göre kim dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş.

8. Pantheon

PantheonRoma gezilecek yerler, Pantheon, Antik Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş olan bir tapınaktır. Yapının devasa kubbesi, dünyanın en büyük takviyesi beton kubbesi olarak bilinmektedir. Pantheon içerisinde aynı zamanda bazı kral, ressam ve mimarların mezarları yer alır.

9. İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna

İspanyol MerdivenleriRoma gezilecek yerler, İspanyol Merdivenleri ve merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna, Roma’nın en hareketli bölümlerinden biridir. 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için tasarlanan merdivenlerin üst kısmında Trinita dei Monti Kilisesi, alt tarafında ise Fontana della Barcaccia adındaki çeşme ve ünlü alışveriş caddesi Via Conditti yer alır.

10. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore BazilikasıRoma gezilecek yerler, Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma’nın en güzel ve önemli dini yapılarından biridir. Tarih boyunca birçok kez tadilat geçiren kilisenin tavanı İspanya Kraliçesi Isabella’nın papaya hediye ettiği Yeni Dünya’dan getirilmiş altın yaldız ile kaplanmıştır.

11. Navona Meydanı ve Dört Nehir Çeşmesi

Navona MeydanıRoma gezilecek yerler, Navona Meydanı, şehrin en hareketli ve güzel meydanlarından biri. Meydanda yer alan 3 çeşmenin en ünlüsü ise Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşmesi. Meydanda birçok ressam ve sokak sanatçısı bulunur. Meydan çevresinde ise kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanları bulabilirsiniz.

12. Castel Sant’Angelo

Roma gezilecek yerler, Castel Sant'AngeloRoma’nın en önemli tarihi yapılarından olan Castel Sant’Angelo M.S 139 yılında Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmış, daha sonra kale ve papa ikametgahı olarak kullanılmış. Yapı günümüzde Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo’ya (Sant’ Angelo Kalesi Ulusal Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır.

13. Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma gezilecek yerler, Vittorio Emanuele II AbidesiRoma’nın ünlü anıtlarından olan Vittorio Emanuele II Abidesi, şehrin hareketli meydanlarından Piazza Venezia’da yer alır. Roma’nın en bilindik yapılarından olan abidenin üst kısmında seyir terası, alt kısmında ise İtalya Birleşme Müzesi bulunuyor.

14. Villa Borghese

Roma gezilecek yerler, Villa BorgheseRoma’nın en popüler parklarından olan Villa Borghese 1700 dönümlük bir alana sahip. Roma’nın en ünlü sanat galerinden olan Galleria Borghese’in de bulunduğu parkta düzenli bahçeler, çeşmeler, heykeller, korular ve yürüyüş yolları ile bir su saati yer alıyor.

15. Campo de Fiori

Roma gezilecek yerler, Campo de FioriRoma’nın küçük ama en ünlü meydanlarından olan Campo de Fiori gece gündüz hareketli bir yer. Gündüz saatlerinde meydanda kurulan pazarda sebze, meyve ve hediyelik eşya satışı yapılıyor. Buradaki fiyatlar bazı dükkanlara göre daha uygun. Meydanın ortasında 1600 yılında fikirleri nedeniyle yakılan Filozof Giordano Bruno’nun bronz heykelini yer alır.
.

Roma’da gezilecek diğer yerler

Başta da bahsettiğim gibi  yukarıda bahsettiğim tüm bu yerler bana göre Roma gezilecek yerler listemizdeki en önemli yerler. Roma’da 2-3 günlük bir zamanınız varsa ilk önce bu yerleri görmeye çalışın. Bunlar dışında şehirde gezip görülecek daha onlarca yer var. Sitede, gezilecek 46 yer hakkında bilgi ve fotoğraf bulabilirsiniz. Dilerseniz bu yerleri inceleyerek gezi sürenize ve kişisel zevklerinize göre güzel bir gezi planı hazırlayabilirsiniz. Roma gezilecek yerler rehberimizdeki tüm yerleri incelemek için tıklayın.

Roma’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Roma'da nerede kalınır

Augusta Lucilla Palace, konaklama için güzel bir seçenek.

Roma’ya turlar ile değil de bireysel olarak gidenlerin akıllarındaki en büyük soru Roma’da nerede kalınır? sorusu. 6500’den fazla otelin yer aldığı Roma, dünyanın en turistik kentlerinden biri. Şehirdeki otellerin büyük çoğunluğu Tarihi merkez, Modern merkez ve Vatikan çevresinde yer alıyor. Roma’da etkili bir metro hattı olsa da metro duraklarının bir çoğu şehirdeki gezilecek yerlerin biraz uzağında ya da yürüme mesafesinde kalabiliyor. Bu nedenle seçim yapacağımız bölge önemli. Bunun yanında özellikle yoğun turizm sezonlarında merkezdeki oteller biraz pahalı olabiliyor. Benim son 2 Roma gezimde favori bölgem şehrin ana tren istasyonu olan Roma Termini’nin çevresi. Bu bölgede yüzlerce kaliteli ve uygun fiyatlı otel var. Özellikle havaalanı ile şehir merkezi konusunda bu bölgede kalanlar çok rahat eder. Metro, belediye otobüsleri ve turistik otobüslerin de ana hattı olan yerden dilediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Otel rezervasyonunuzu internetin en büyük ve güvenilir sitelerinden biri olan booking.com üzerinden yapabilirsiniz. Booking.com’da rezervasyon ücreti yok. Ayrıca seçiminize bağlı olarak konaklamanıza 24 saat kalana kadar ücretsiz bir şekilde yaptığınız rezervasyonu iptal edebilirsiniz. Otel tavsiyesine gelecek olursak; ben son gezimde kaldığım 4 yıldızlı Augusta Lucilla Palace otelinden oldukça memnun ayrıldım.

Bunun dışında; UNA Hotel RomaHotel MozartHotel ItaliaHotel Serena ve EXE Domus Aurea, Roma geziniz boyunca konaklama yapabileceğiniz yüksek değerlendirme puanına sahip, merkezi konumda olan ve uygun fiyatlı olan oteller. Roma’da  konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve daha fazla otel tavsiyesini Roma’da Nerede Kalınır? sayfasında bulabilirsiniz.