Roma Gezilecek YerlerRoma gezilecek yerler konusunda dünyanın en zengin seçeneklere sahip şehirlerinden biri. Antik Roma’da yer alan tarihi yapılar arasında geçmişe yolculuğa çıkabilir, birbirinden dikkat çekici kiliseleri gezebilir, dünyaca ünlü müzelerde önemli eserleri inceleyebilir, Katolikler için çok büyük öneme sahip, dünyanın en küçük devleti Vatikan‘da birbirinden önemli yapıları inceleyebilirsiniz.

Her gezide olduğu gibi Roma gezisi öncesi yapacağınız ufak bir araştırma ile gezi boyunca çok daha kaliteli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz. Roma Gezi Rehberimizin en önemli sayfası olan Roma Gezilecek Yerler sayfasında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. İnternetteki en geniş Türkçe rehber olan Roma gezilecek yerler sayfasındaki görsellere ya da başlıklara tıklayarak ilgili gezi sayfasına ulaşabilir, gezi noktasının fotoğraflarını inceleyebilir, ziyaret ve ulaşım bilgilerini görebilirsiniz.

Roma Gezilecek Yerler Listesi

Roma’da gezip görmeniz gereken en önemli yerleri sayfa boyunca inceleyebilirsiniz. Gezilecek yerlerin sıralamasını bize göre önemliden daha az önemliye göre yaptık. Roma gezinize ayıracağınız süreye ve gezmek istediğiniz yerlere göre gezi planınızı çıkartabilirsiniz.

Kolezyum 135x76Kolezyum (Colosseo) Roma başta olmak üzere dünyanın en ünlü turistik yapılarından biridir.  Yapımına M.S 72 yılında, İmparator Vespasian’ın başladığı amfitiyatro, sekiz yıl sonra Titus tarafından açılmıştır. Dilerseniz Kolezyum’un içini de gezebilirsiniz.

Roma Forumu 135x76Roma Forumu (Foro Romano) Antik Roma’nın siyaset, ticaret ve hukuk yaşamının merkeziydi. MÖ 5. yüzyıldan MS 5. yüzyıla kadar en önemli anıtlar buraya inşa edilmiştir. Antik Roma dönemine ait birçok önemli yapıyı burada inceleyebilirsiniz.

Trevi Çeşmesi 135x76Trevi Çeşmesi (Roma Aşk Çeşmesi, Fontana di Trevi) Roma’nın dünyaca ünlü çeşmesidir. Çeşmenin yapımına 1732 yılında başlamış ama toplam 30 yılda, pek çok sanatçının yardımı ile tamamlanabilmiştir. 

Pantheon 135x76Pantheon Antik Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş olan bir tapınaktır. Pantheon’un en önemli kısmı ise şüphesiz kubbesidir. Yapının devasa kubbesi, dünyanın en büyük takviyesi beton kubbesi olarak bilinmektedir.

Vatikan Müzeleri 135x76Vatikan Roma’nın içinde, yüksek duvarların arkasında kurulu olan Vatikan dünyanın en küçük devletidir. Katolik Kilisesi’ne ait olan Vatikan papa tarafından yönetilir. Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli Vatikan’ın en önemli bölümlerinden bazılarıdır. 

Aziz Petrus Bazilikası 135x76Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro) Vatikan’daki bazilika Hristiyan dünyasının en önemli yapılarından biridir. Roma Katoliklerinin hac noktası olan yapı dünyanın en büyük kilisesi olup yapı içine aynı anda 60.000 kişi sığabilir.

Sistina Şapeli 135x76Sistina Şapeli (Cappella Sistina) Vatikan ve Roma başta olmak üzere dünyanın en değerli sanat eserlerinin bulunduğu bir şapeldir. Papa IV. Sixtus için, 1477 ile 1481 yılları arasında yaptırılmıştır. Tavanındaki Adem’in Yaratılışı Sahnesi şapelin en önemli bölümüdür.

Vatikan Müzeleri 135x76Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani) Dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzelerden oluşan bir komplekstir.  Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Dört Raffaello Odası, Modern Dinsel Sanat, Sistina Şapeli gibi önemli bölümler görülebilir.

Aziz Petrus Meydanı 135x76Aziz Petrus Meydanı (Piazza San Pietro) Dünyanın en küçük devleti olan Vatikan’ın ünlü meydanıdır. Napolili sanatçı, heykeltıraş ve mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında yaptırılmıştır.

İspanyol Merdivenleri 135x76İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna İspanyol Merdivenleri ve merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı), Roma’nın en hareketli bölümlerinden biridir. Meydan, gece gündüz hem Romalıların hem de turistlerin en sevdiği yerlerden biridir.

Santa Maria Maggiore 135x76Santa Maria Maggiore Bazilikası Roma gezilecek yerler listemizdeki en önemli kiliselerden biridir. Kilisenin nefi ve nef mozaikleri 5. yüzyıl tarihli orijinalleridir; Cosmati işçiliği, apsis mozaikleri ve Romanesk çan kulesi Ortaçağ’dan kalmadır.

Galleria Borghese 135x76Galleria Borghese (Borghese Galerisi) Roma’nın en güzel sanat galerilerinden biridir. Borghese’de Bernini’nin mükemmel heykelleri ile Caravaggio’nun resimleri, genellikle Klasik, Rönesans ve Neo Klasik dönem eserlerle aynı odada sergilenmektedir.

Capitolini Müzesi Palazzo dei Conservatori 135x76Capitolini Müzesi (Musei Capitolini) Roma’nın önemli müzelerinden biridir. Müzedeki koleksiyonlar, Piazza del Campidoglio Meydanı’ndaki Palazzo Nuovo ve Palazzo dei Conservatori saraylarında sergilenmektedir.

Navona Meydanı 135x76Navona Meydanı (Piazza Navona) Roma’nın en güzel ve hareketli meydanlarından biridir. Yayalara ayrılmış olan meydan, kafeleri, seyyar satıcıları ve sokak göstericileri ile gün boyu hareketli. Meydandanki Dört Nehir Çeşmesi’ni mutlaka görün.

Campo de Fiori 135x76Campo de Fiori Gece gündüz Roma’nın en hareketli meydanlarından biri. Rönesans binalarıyla çevrili olan bu meydan, sabahları burada kurulan sebze-meyve pazarı ile ünlüdür. Meydanın ortasında Filozof Giordano Bruno’nun bronz heykelini yer alır.

Castel Sant Angelo 135x76Castel Sant’Angelo Roma’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. Görkemli bir kale olan yapı, adını, Papa Büyük Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğü dinsel deneyimden alır. Günümüzde Sant’ Angelo Kalesi Ulusal Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Piazza del Popolo 135x76Piazza del Popolo Roma gezilecek yerler listemizdeki ünlü meydanlardan biridir. Burası bir zamanlar idamlara sahne olan bir yer olsa da günümüzde siyasi olayların, konserlerin ve kutlamaların yapıldığı, şehrin önemli buluşma noktalarından biridir.

Santa Maria del Popolo 135x76Santa Maria del Popolo Bazilikası 1472 yılında Papa IV. Sixtus della Rovere tarafından yaptırılmış bir erken Rönesans kilisesidir. Kilise içinde birçok ünlü ailenin şapeli vardır. Kilisenin yapımında birçok önemli sanat ustasının imzası vardır.

San Clemente Bazilikası 135x76San Clemente Bazilikası Roma’nın ünlü kiliselerinden biridir. Sokak seviyesinde bir 12. yüzyıl kilisesi, onun altında bir 4. yüzyıl kilisesi, en alttaysa Mithra Tapınağı da dâhil olmak üzere eski Roma yapıları yer almaktadır.

Roma Ulusal Müzesi 135x76Roma Ulusal Müzesi (Museo Nazionale Romano) 1889 yılında kuruşmuş olup,  Roma’da 1870 yılından bu yana bulunan antik eserleri vediğer erken dönem koleksiyonlarını barındırır. Klasik sanat konusunda dünyanın önde gelen müzelerinden biridir.

Via Condotti 135x76Via Condotti Roma’nın en ünlü caddelerinden biridir. Gucci, Bulgari, Hermes, Prada ve Armani gibi dünyanın önce gelen lüks moda markalarının mağazalarını cadde boyunca görebilirsiniz. Hemen yakınında İspanyol Merdivenleri yer alıyor.

Arco di Costantino 135x76Arco di Costantino (Constantinus Zafer Takı) Roma’nın dünyaca ünlü yapısı Kolezyum’un hemen yanında yer alan zafer takıdır. M.S 315 yılında yaptırılan tak üzerinde birçok kabartma ve işleme görebilirsiniz.

Vittorio Emanuele II Abidesi 135x76Vittorio Emanuele II Abidesi (Monumento a Vittorio Emanuele II) Şehrin haraketli meydanlarından Piazza Venezia’da yer alan ünlü anıttır. Giuseppe Sacconi tarafından 1885-1911 yılları arasında yapılmıştır.

Villa Borghese 135x76Villa Borghese Roma gezilecek yerler listemizdeki ünlü parklardan biridir. Sahip olduğu 1700 dönümlük alan ile şehrin en geniş alanlarından olan parkta düzenli bahçeler, çeşmeler, heykeller, korular ve yürüyüş yolları ile bir su saati yer almaktadır.

Santa Maria in Cosmedin 135x76Santa Maria in Cosmedin Bazilikası Roma’daki önemli kiliselerden biridir. Yunan Bizans topluluğu tarafından 8. yüzyılda yaptırılmıştır. Kilisenin en önemli bölümü sütunlu girişin duvarında yer alan Bocca Della Verita’dır (Hakikat Ağzı).

San Giovanni in Laterano 135x76San Giovanni in Laterano Roma’daki en eski bazilikalardan biridir. Vaftizhane ve Sütunlu Galeriler, kilisenin en önemli bölümlerindendir. İki kez yangın geçiren kilise defalarca yenilense de orijinal biçimini korumayı başarmıştır.

Caracalla Hamamı 135x76Caracalla Hamamı (Terme di Caracalla) Antik Roma’nın en büyük ve önemli kaplıca kompleksiydi. İmparator Caracalla zamanında,  M.S 212-216 yılları arasında yaptırılan yapı 300 boyunca Romalılara hizmet vermiş Antik Roma’nın önemli yapılarından.

Traianus Pazarları 135x76Traianus Pazarları (Mercati di Traiano) Roma’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. M.S 2. yüzyılın başlarında yaptırılan yapı günümüz modern alışveriş merkezlerinin antik Roma’daki karşılığı gibidir.

Dört Nehir Çeşmesi 135x76Dört Nehir Çeşmesi (Fontana dei Quattro Fiumi) Roma’daki yer alan çeşmeler içinde en ünlü olandır. Navona Meydanı’nda yer alan çeşme 1651 yılında Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa Innocent X için yapılmıştır. 

Galleria Nazionale d'Arte Antica Palazzo Barberini 135x76Galleria Nazionale d’Arte Antica Türkçe karşılığı ile Ulusal Tarihi Sanat Galerisi Roma’nın ünlü sanat galerilerinden biri olup Palazzo Barberini ve Palazzo Corsiniadındaki şehrin iki farklı binasında yer almaktadır.

Ostia Antica 135x76Ostia Antica Roma gezilecek yerler listemizdeki Antik Roma’ya ait bölgelerden bir diğeridir. Burası Roma Cumhuriyeti Dönemi’nde hem önemli bir ticari liman hem de Tiber Nehri’nin ağzını ve kıyılarını koruyan önemli bir kale olarak kullanılmıştır.

Palatino Tepesi 135x76Palatino Tepesi Roma Forumu ve Circo Massimo arasında yer alan Antik Roma’nın en önemli yerleşim alanlarından biridir. Eski imparatorların evleri, taklar, tapınaklar ve ılıcalar burada bulunmaktadır.

Piazza del Campidoglio 135x76Piazza del Campidoglio Roma’nın ünlü meydanlarından biridir. 1996’da kopyası yapılan İmparator Marcus Aurelius’un M.S 2. yüzyıl Roma tarzı bronz heykeli meydanın ortasında yer almaktadır.

Piazza Venezia ve Palazzo Venezia 135x76Piazza Venezia (Venedik Meydanı) ve Palazzo Venezia Piazza Venezia Roma’nın en ünlü meydanlarından biridir. Meydanın batı tarafında yer alan Palazzo Venezia ise , sanat sergilerine ev sahipliği yapan bir Rönesans sarayıdır.

Pincio 135x76Pincio Roma’nın ünlü parklarından Villa Borghese’nin batı bölümünü oluşturan yeşil alandır. Önemli İtalyanların büstleri, sıra dışı bir su saati ve San Carlino Marionette Tiyatrosu’na ev sahipliği yapmaktadır.

San Luigi dei Francesi 135x76San Luigi dei Francesi Fransa Ulusal Kilisesi olan San Luigi dei Francesi, 1518 yılında kurulmuş olup kilisedeki çalışmaların tamamlanması ise 1589 yılını bulmuştur. Kilisenin sol tarafında yer alan şapelde Caravaggio’nun Aziz Matta temalı üç büyük çalışması yer alır.

San Paolo Fuori le Mura 135x76San Paolo Fuori le Mura Bazilikası Roma’nın ikinci büyük kilisesidir. Günümüzdeki kilise, 1823 yılında bir yangında yıkılan 4. yüzyıl bazilikasının, aslına sadık kalınarak yapılan bir kopyasıdır. Kilisenin iç görünümü de en az dışı kadar etkileyicidir.

Santa Maria Sopra Minerva 135x76Santa Maria Sopra Minerva Bazilikası Sahip olduğu sıradan beyaz taşlı bir cephe ile dışarıdan çok dikkat çekici bir yer olmasa da muhteşem iç dekorasyonu ile Roma’daki tek Gotik kilisedir. Carafa Şapeli Roma’nın en büyük Rönesans hazinelerinden biridir.

Santa Prassede Kilisesi 135x76Santa Prassede Kilisesi Roma’nın az bilinen ama önemli kiliselerinden biridir. Günümüzdeki yapı 2. yüzyıldan kalma mevcut şapelin yerine Papa II. Paschalis tarafından M.S 820 yılında yapılmıştır.  

Septimius Severus Zafer Takı 135x76Septimius Severus Zafer Takı (Arco di Settimio Severo) Roma gezilecek yerler listemizdeki önemli tarihi yapılardan bir diğeridir. İmparator Severus’un tahta çıkışının 10. yılını kutlamak amacıyla M.S 203 yılında yapılmıştır.

Traianus Sütunu 135x76Traianus Sütunu (Colonna Traiana) Roma’nın ünlü sütunlarından biridir. İmparator Traianus tarafından MS 113 yılında Daçya’ya (Romanya) yaptığı zaferle sonuçlanan 2 seferin (MS 101-3, 107-8) anısına yaptırılmıştır.

Via Del Corso 135x76Via Del Corso Roma’nın tarihi merkezinde yer alan, şehrin önemli caddelerinden biridir. Genellikle müzik mağazaları, ayakkabı ve gençlere yönelik tarzların baskın olduğu mağazalara ev sahipliği yapmaktadır.

Via Veneto 135x76Via Veneto Şehirdeki önemli caddelerden bir diğeridir. Günümüzde elçilik ve devlet ofislerine ev sahipliği yapsa da bölgede yer alan ünlü kafelerde oturarak yorgunluk atabilirsiniz. Fellini’nin ünlü filmi Tatlı Hayat sayesinde ünlenmiştir.

Villa Farnesina 135x76Villa Farnesina Roma’daki önemli saraylardan biridir. Yüksek Rönesans sanatının ve mimarisinin zaferi olan yapı dönemin en zengin adamı Sienalı Banker Agostino Chigi’nin dinlenme evidir. 1577 yılından bu yana Villa Farnesia olarak bilinmektedir.

Villa Giulia 135x76Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi İtalya’daki en önemli Etrüsk müzesidir. Orta İtalya’nın erken Roma yapıtlarını içeren önemli bir koleksiyonun yer aldığı müzede sergilenenlerin çoğu Toscana ile Lazio’daki kazı alanlarından çıkartılmıştır.

Titus Zafer Takı 135x76Titus Zafer Takı (Arco di Tito) Roma’nın önemli taklarından biridir. İmparator Domitianus tarafından M.S 81 yılında yaptırılan tak imparatorun kardeşi Titus ve babası Vespasianus’un Yahuda’da kazandığı zaferin anısına yaptırılmıştır.

Trinita dei Monti 135x76Trinita dei Monti Kilisesi İspanyol Merdivenleri’nin hemen üst kısmında yer alan, şehrin ünlü kiliselerinden biridir.  1503 yılında XII. Louis’in kurduğu manastırın bir bölümü olan kilise Fransızlar tarafından yaptırılmıştır.

Fontana della Barcaccia 135x76Fontana della Barcaccia Roma’nın ünlü çeşmelerinden biridir. Şehrin en hareketli ve turistik yerlerinden olan Piazza Spagna’da, İspanyol Merdivenleri’nin hemen başında yer almaktadır. 1627 yılında tasarlanmıştır.

Bioparco 135x76Bioparco (Roma Hayvanat Bahçesi) Villa Borghese’in hemen yanında yer alan, Avrupa’nın en eski hayvanat bahçelerinden biridir. Sürüngen Evi, Madagaskar Maymunları, İpek Maymunları, Afrika Vahşi Köpekleri gibi bölümlere ayrılmıştır.

Fontana della Tartarughe 135x76Fontana della Tartarughe Roma gezilecek yerler listemizdeki önemli çeşmelerden biridir. Kaplumbağalar Çeşmesi olarak geçen yapı 3 farklı sanatçının izlerini taşır. Mattei Meydanı’nda yer almaktadır.

Marcellus Tiyatrosu 135x76Marcellus Tiyatrosu (Teatro di Marcello) Antik Roma’nın en önemli yapıları arasında yer alır. Jül Sezar tarafından M.Ö 50 yılında yapımına başlanan tiyatro M.Ö 13 yılında İmparator Augustus tarafından tamamlanmıştır.

Santa Maria in Aracoeli 135x76Santa Maria in Aracoeli Bazilikası Vittorio Emanuele II Abidesi’nin hemen arka kısmında yer alan şehrin ünlü kiliselerinden biridir. Süslemeli iç mekânı ile dikkat çeken kilisenin zemini 12. yüzyıl mozaiği ve çok amaçlı eski malzemelerle kaplıdır.

Sant'andrea al Quirinale 135x76Sant’andrea al Quirinale Kilisesi Bernini tarafından 1658-1670 yılları arasında inşa edilmiş Roma’nın önemli kiliselerinden biridir. Kilisenin en önemli bölümlerinden biri Aziz Stanislas Kostka’nın odalarıdır.

Santa Cecilia in Trastevere 135x76Santa Cecilia in Trastevere Kilisesi Şehrin önemli kiliselerinden bir diğeridir. Kilise, 16 ve 19. yüzyıllar arasında kapsamlı bir yenileme geçirmiştir. St. Cecilia Heykeli kilisenin önemli bölümlerindendir.

Palazzo Spada 135x76Palazzo Spada Palazzo Spada, Roma’nın önemli saraylarından biri olup günümüzde Galleria Spada’ya ev sahipliği yapmaktadır. Rubens, Durer ve Guido gibi usta sanatçıların eserlerini burada bulabilirsiniz.

Palazzo Farnese 135x76Palazzo Farnese 1874 yılından bu yana Fransız Büyükelçiliği’ne ev sahipliği yapan, şehrin en güzel Rönesans binasıdır. Saray, Fransız Elçiliği’nin evi olduğu için ziyaret kısıtlıdır.  Kardinal Alessandro Farnese için 1534 yılında yapılmıştır.

Palazzo del Quirinale 135x76Palazzo del Quirinale (Quirinale Sarayı) 1870 yılından sonra İtalya krallarının ve 1946 yılından beri Cumhurbaşkanının resmi konutu olan Roma’nın ünlü sarayıdır. Saray bugüne kadar birçok papa ve  devlet başkanına ev sahipliği yapmıştır.

Antico Caffe Greco 135x76Antico Caffe Greco 1760 yılından beri açık olan, Roma’nın ilk edebiyat kafelerindendir. Roma’nın en ünlü alışveriş caddesi olan Via Contotti üzerinde yer alan kafede mola verebilirsiniz. İspanyol Merdivenleri hemen kafe yakınındadır. 

Domus Aurea 135x76Domus Aurea (Neron’un Altın Evi) İmparator Neron’un kendine yaptırdığı ünlü saraydır. Günümüzdesadece bir kanadının odaları ayakta kalmıştır; bunlar da Traianus Hamamları’nın Oppia tepesindeki kalıntılarının altına gömülüdür.

Galleria Doria Pamphilj 135x76Galleria Doria Pamphilj Roma gezilecek yerler listemizdeki önemli sanat galerilerinden bir diğeridir. Correggio, Rubens, Tintoretto ve Bruegel gibi önemli sanatçıların eserlerini burada bulabilirsiniz.

Santa Maria in Trastevere 135x76Santa Maria in Trastevere Bazilikası Roma’nın en eski ve güzel kiliselerinden biridir. Hz. İsa’nın doğdu gün mucizevî bir şekilde buradan çıkan yağ kaynağının üzerine 337 yılında inşa edilmiştir.Günümüzdeki kilise orijinalinin 12. yüzyılda yeniden yapılmış kopyasıdır.

Sant'andrea della Valle 135x76Sant’andrea della Valle Sahip olduğu sıradışı güzellikteki kubbesiyle dikkat çeken yapı Roma’nın önemli kiliselerinden biridir. Kilisenin etkileyici ön cephesi, süslemeli Barok tarzın en güzel örneklerinden biridir.

Villa Doria Pamphilij 135x76Villa Doria Pamphilj 1644-1652 yılları arasında Prens Camillo Pamphili için yapılmış, şehrin en güzel saraylarından biridir. Yazlık sarayın bulunduğu park şehrin gürültüsünden uzaklaşıp piknik yapabileceğiniz güzel bir mekândır. 

Palazzo della Cancelleria 135x76Palazzo della Cancelleria Erken Rönesans mimarisinin en dikkate değer örneklerinden biri olan Roma sarayıdır.  Saray ana girişinin sağında sıra dışı bir kilise olan San Lorenzo in Damaso yer alır.

Vatikan Bahçeleri 135x76Vatikan Bahçeleri (Giardini Vaticani) Vatikan’ın yarısından fazlasını kaplayan park ve bahçeleridir. 23 hektarlık bir alanı kaplayan 16. yüzyıldan kalma tipik İtalyan bahçeleri, çimler, korular ve çeşmelerle süslenmiştir.

Santa Croce in Gerusalemme 135x76Santa Croce in Gerusalemme Bazilikası M.S 320 yılında İmparator Constantinus’un annesi Azize Helena tarafından yaptırılmış şehrin önemli kiliselerinden biridir. Kudüs’ten getirilen çarmıhın parçalarını barındırdığı için bir hac merkezine dönüştürülmüştür.

Piazza Colonna 135x76Piazza Colonna Roma’nın önemli meydanlarından biridir. Roma’nın tarihi merkezinde yer alan meydan adını burada yer alan Column of Marcus Aurelius (Marcus Aurelius Sütunu’ndan) alır. Ünlü caddelerden Via del Corso meydana yakındır.

Palazzo Borghese 135x76Palazzo Borghese Roma’daki önemli saraylardan biridir. 1605 yılında papa olmadan hemen önce Kardinal Camillo Borghese tarafından satın alınmış ve genişlettirilmiştir. Bina günümüzde ziyarete kapalıdır. 

Circo Massimo 135x76Circo Massimo Antik Roma’nın en büyük stadyumlarından biridir. Zamanında at ve araba yarışları, vahşi hayvan dövüşleri, gladyatör dövüşleri olan yer günümüzde yeşil alan görünümünde olup çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 

Palazzo Massimo alle Colonne 135x76Palazzo Massimo alle Colonne Baldassarre Peruzzi tarafından Massimo Ailesi için inşa edilmiş ünlü Roma saraylarından biridir. Ziyarete kapalı olan saray her yıl 16 Mart tarihinde , 1538 yılında San Filippo Neri’nin genç Paolo Massimo’yu hayata döndürmesi anısına ziyarete açılır. 

Bir Cevap Yazın